Je libo útočnou pušku či kulomet? Afghánci nabízejí arzenál „Made in the USA“

  • 26
Když radikální islamistické hnutí Tálibán v srpnu za chaotické situace převzalo vládu nad Afghánistánem, jeho bojovníci se při obsazování vládních základen zmocnili tisíců zbraní vyrobených v USA. Tento arzenál nyní na jihu země otevřeně prodávají obchodníci, kteří za zbraně, munici i další vybavení předtím zaplatili vládním vojákům či islamistům.

Trojice prodejců zbraní z provincie Kandahár listu The New York Times popsala, že si desítky Afghánců na jihu země otevřely obchody se zbraněmi, kde nabízejí americké pušky, pistole, granáty či brýle pro noční vidění.

Vláda Spojených států toto vybavení původně poskytla afghánským bezpečnostním silám v rámci amerického výcvikového a asistenčního programu, jenž během dvou desetiletí války stál americké daňové poplatníky více než 83 miliard dolarů (1,8 bilionu korun).

„Tálibán během povstání dychtivě hledal americké zbraně a vybavení. Nyní je však velká část těchto zbraní prodávána afghánským podnikatelům, protože poptávka Tálibánu se s koncem bojů zmenšila,“ uvedli prodejci.

Mnozí afghánští obchodníci proto podle nich zbraně pašují do sousedního Pákistánu, kde je poptávka po zbraních z USA velmi silná.

Afghánská armáda dostala od USA během let množství zbraní a vozidel, včetně útočných pušek M4, lehkých letadel A-29, raket, munice do pušek i kulometů či vozidla Humvee. V posledních dvou letech činila částka vynaložená na afghánskou armádu 2,6 miliardy dolarů (57 miliard korun).

Tálibán má naše zbraně, uznal Pentagon

Pentagon v pondělí uznal, že v Afghánistánu zůstalo mnoho zbraní dodávaných Američany. „Od roku 2005 poskytla americká armáda afghánským bezpečnostním silám tisíce ručních střelných zbraní, od pistolí po kulomety,“ řekl mluvčí Rob Lodewick. „Uznáváme, že velké množství těchto zbraní je pravděpodobně nyní v rukou Tálibánu,“ prohlásil. 

Ministr obrany Lloyd J. Austin v minulém týdnu uvedl, že sofistikovanější zbraně, které američtí vojáci v Afghánistánu používali, armáda odvezla. „Vyspělé zbraně poskytované afghánským bezpečnostním silám, jako jsou helikoptéry a letadla, byly před odjezdem Američanů deaktivovány,“ dodal.

Američtí vojáci v afghánském Kábulu procházejí zabavené zbraně. (25. srpna 2021)

Tálibán oficiálně odmítá, že jsou americké zbraně na afghánském trhu. „Zcela to popíráme. Naši bojovníci nemohou být tak neopatrní. Nemohou prodat ani kulku,“ uvedl s tím, že zbraně americké výroby, ukořistěné během války, jsou vedeny na seznamech a bezpečně uloženy.

Jiní tálibánští představitelé ovšem potvrdili, že na trh dorazila velká várka amerických zbraní. Ty podle NYT během léta buď ukradli a prodali  afghánští vojáci nebo se k nim Tálibán dostal při kapitulacích, kdy mu vojáci a policisté zbraně předali výměnou za slib, že je nechá žít. V dalších případech po sobě bezpečnostní síly vybavení zanechaly při útěku.

Puška z USA stojí čtyřikrát víc než kalašnikov

„Obchodníci se zbraněmi vojákům za jednu americkou ruční zbraň Beretta M9 zaplatili asi 1 200 dolarů (26 tisíc korun),“ uvedli prodejci pro NYT. 

„Plně vybavenou americkou pušku M4 lze prodat za čtyři tisíce dolarů (87 tisíc korun),“ dodali s tím, že ruský kalašnikov se oproti tomu prodává za zhruba 900 dolarů (20 tisíc korun). Pistole, které síly NATO dodaly afghánským policistům, se prodávají za 350 dolarů (7 600 korun).

Jeden z trojice obchodníků si v Kandaháru otevřel prodejnu před osmi měsíci poté, co Tálibán získal kontrolu nad většinou provincie. Předtím si podle svých slov vydělával jako potulný obchodník se zbraněmi. Navštěvoval vládní základny, aby nakoupil zbraně a střelivo od vojáků a policistů toužících po hotovosti a domnívajících se, že je vláda opustila.

Přišli jsme o možnost stát se mučedníky, litují tálibánci. Chybí jim válka

„Dříve jsme pracovali jako mobilní tým. Potkávali jsme mnoho vládních vojáků a kupovali od nich zbraně, které jsme potom prodávali tálibáncům nebo komukoli, kdo nabídl dobrou cenu,“ popsal. Dnes obchodníci prodávají zejména podnikatelům a běžným občanům.

Ti zbraně chtějí na přeprodání, sebeobranu či k urovnání dlouhodobých osobních a kmenových sporů. „Zbraně americké výroby jsou velmi žádané, protože fungují velmi dobře a lidé vědí, jak je používat,“ uzavírá prodejce.


Video