Společnost se rozdělila. Pro jednu část je odborář Jaromír Dušek hulvát. Druhou jeho urážky homosexuálů pobavily a fandí mu. "Měl jsem pocit, že se nám tady žije hezky," říká kadeřník Libor Šula. "Stavíme si domečky, máme kamarády. Myslíme, že jsme respektováni. Pak jeden člověk řekne pár vět a zjistíte, že společnost je rozdělená padesát na padesát. Ale můžeme si za to sami."
Jak to myslí? "Pořád se chceme integrovat, ale zároveň vymýšlíme gay kluby, gay kina. Stalo se mi, že mě s mou nejlepší kamarádkou nepustili do gay podniku," říká.
Duškovo podezření, že homosexuálové drží pohromadě a dohazují si lukrativní místa, však označuje za nesmysl: "Ke mně přijde na konkurs pět kadeřníků a tři z nich jsou gayové. V této profesi to tak je. Vezmu tři, kteří stříhají nejlépe. Fakt nevezmu ty tři gaye, protože jsou gayové. Nedovedu si představit, že bych měl vedle sebe kolegu, který by nebyl výborný kadeřník, a snášel bych jej jen proto, že je gay."
Co vlastně gayové považují za urážku? Jaké vtipy a výrazy jim vadí, z jakých mají naopak legraci? "Obrázek typického gaye v růžovém není objektivní. Je to klišé, ale můžeme si za to zase sami. Kdybych měl dítě, nikdy bych jej nevzal na akce typu Gay parade, kde na ulici uvidí tento extrém. Opravdu mi tento typ gayů vadí. Sice mám partnera, se kterým žiju absolutně stoprocentní život, ale uvědomuju si, že jsme menšina. Norma je prostě chlap se ženskou. Od některých gayů jsem byl téměř lynčován, když jsem řekl, že nepovažuju za šťastné, aby homosexuálové mohli adoptovat děti," vysvětluje.
Čtěte ve čtvrtek v Magazínu DNES

Rozhovor s Liborem Šulou o předsudcích, o tom, co gaye uráží, i o tom, jak se navzájem na ulici poznají, najdete ve čtvrtečním Magazínu DNES.