Jihokorejská modelka Čche Sun-hwa (Soul, 11. června 2019)

Jihokorejská modelka Čche Sun-hwa (Soul, 11. června 2019) | foto: Profimedia.cz

V Koreji mají staré lidi za obtížný hmyz. Seniorní modelka i tak uspěla

  • 26
Před pěti lety pracovala Čche Sun-hwa až 20 hodin denně v jedné nemocnici, aby se uživila. Dnes se ve věku pětasedmdesáti let prochází po přehlídkových molech. To je v Jižní Koreji, kde generační konflikt narůstá spolu s tím, jak obyvatelstvo stárne, malý zázrak.

Čche Sun-hwa je se svými elegantními šedými vlasy a vzpřímeným postojem jednou z mála seniorek, které se staly hvězdami sociálních sítí a módy. „Myslím, že taková práce je v mém věku zázrak,“ prohlašuje paní Čche, která je v současnosti nejstarší profesionální modelkou Jižní Koreje. Předtím dlouho pracovala jako ošetřovatelka v nemocnici, až sedm dní v týdnu.

„Nebylo snadné se ani nasnídat. Trpěla jsem obrovským stresem. Jako kdybych měla v žaludku sopku, která hrozí výbuchem,“ vzpomíná pro AFP Čche Sun-hwa na dobu, kdy byla zavalena dluhy a všechny její příjmy padly na splátky.

V zemi, kde asi 45 procent nejstarších obyvatel žije v relativní bídě, mají jeden z nejslabších systémů sociálního zabezpečení, pokud jde o vyspělé země. Paní Čche se rozhodla změnit svůj život, když zhlédla reklamu o modelkách seniorkách v televizi. Poté, co prošla školením, se jí ujala agentura The Show Project a paní Čche se brzy objevila na molech.

V nemocnici si barvila vlasy na černo, protože podle jejích slov pacienti nechtěli, aby personál vypadal příliš staře. Dnes naopak talentovaní jihokorejští návrháři chtějí, aby si ponechala svou přírodní barvu. „Je v ní cosi jedinečného, odlišné kvality, které podporují originalitu, jíž chci svými oděvy dosáhnout,“ vysvětluje dvaatřicetiletá návrhářka Kim He-čin.

„Dělám šaty pro lidi kolem dvacítky nebo třicítky,“ říká návrhářka, která si najala paní Čche loni na prestižní přehlídku Seoul Fashion Week. Modelka měla na přiléhavých šatech s obscénním anglickým nápisem prošívanou fialovou bundu.

Na západních molech mají módní značky rovněž tendenci volit si modelky, které spíše reprezentují různorodost, pokud jde o původ, fyzický vzhled a věk. Modelky jako Jacky O’Sheughnessyová nebo Maye Musková zažily vrchol své kariéry v šedesáti či sedmdesáti letech.

Než se však paní Čche stala modelkou, zažila bídu. Nejstarší lidé v Jižní Koreji prožili koloniální japonskou nadvládu, korejskou válku a poválečnou chudobu i asijskou finanční krizi z roku 1997. „Za mého mládí byla tato země velmi chudá,“ vzpomíná paní Čche. Obdivovala oblečení dětí ze sirotčinců, které dostávaly dary ze Spojených států. Později zůstala sama se dvěma dětmi, když ji manžel opustil. „Nosila jsem tehdy tytéž šaty i 20 let,“ říká.

Jihokorejská modelka Čche Sun-hwa (Soul, 11. června 2019)

Paní Čche dnes pracuje pro jihokorejský módní průmysl dosahující hodnoty v přepočtu 815 miliard korun ročně. Zatímco Jihokorejci starší 60 let za šatstvo a obuv vydají měsíčně v přepočtu asi 700 korun, mladí lidé investují třikrát více.

Paní Čche a dalším celebritám z řad seniorů se podařilo zaujmout jihokorejskou mládež a vybudovat pevnější pouto mezi generacemi, oddělenými politicky i sociálně stále větší propastí.

Jejich úspěchy kontrastují s odporem ke starým lidem, který se v zemi šíří. Jižní Korea, kde populace stárne a porodnost je jedna z nejslabších na světě, zažívá demografickou krizi. Staří lidé jsou zde často označováni za obtížný hmyz. Podle studie jihokorejského Výboru pro lidská práva se více než polovina mladých lidí ve věku od devatenácti do devětatřiceti let obává, aby stimulační opatření na podporu zaměstnanosti seniorů neohrozila jejich možnosti.

,