Rozšíření NATO? Bez debat

  11:12aktualizováno  11:12
Senát Spojených států amerických ratifikoval přístupové protokoly Severoatlantické aliance, které potvrzují rozšíření NATO o Bulharsko, Estonsko, Litvu, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Americký prezident George Bush před ratifikací formálně požádal Senát, aby rozšíření aliance o sedm nových členů schválil.

Všeobecně se očekávalo, že američtí senátoři nebudou rozšíření aliance bránit, což se při čtvrtečním hlasovaní potvrdilo: proti rozšíření nehlasoval ani jeden senátor.

Jak ukázala i krize v Iráku, Spojené státy získají rozšířením NATO spolehlivé spojence, kteří budou na rozdíl od mnohých evropských členů nepochybně oporou transatlantických vztahů a budou podporovat vedoucí úlohu Spojených států při udržování míru.

Šest ze sedmi přizvaných zemí bylo totiž součástí protiirácké koalice vedené USA, která nedávno svrhla diktátorský režim Saddáma Husajna. Na adresu kandidátských zemí prezident Bush po schválení rozšíření NATO Senátem uvedl: "Tyto země dokázaly, že jsou svým jednáním správnými spojenci a nyní je čas, aby se staly spojenci i na základě smlouvy."

Na ratifikaci přístupových smluv americkou stranou byla potřebná dvoutřetinová většina v Senátu, přičemž schvalovaní Sněmovnou reprezentantů se při mezinárodních smlouvách nevyžaduje. Poslední rozšiřování Severoatlantické aliance bylo v USA provázené vášnivými diskuzemi. Tehdy šlo ale o samotnou podstatu rozšíření.

Dnes je však situace jiná a i největší rozšíření v dějinách NATO nevyvolalo v Senátu vážnější debaty, protože oponenti posledního rozšiřovacího procesu už před jednáním deklarovali, že ratifikaci určitě podpoří.

Jak se pro deník New York Times vyjádřil republikánský senátor Larry Craig, který byl proti rozšíření aliance o Českou republiku, Maďarsko a Polsko, tentokrát expanzi NATO podpořil "ve světle 11. září a potřeby posílit pevnou vojenskou alianci."

A právě 11. září a změněná globální bezpečnostní situace přesvědčila Spojené státy, že je potřebné rozšiřovat "pásmo stability" prostřednictvím rozšiřování aliance směrem na východ. Když americký Senát dělal při posledním rozšíření NATO relativně najvětší komplikace, v současnosti se podobná situace očekává spíše v souvislosti s Francií, Německem a Belgií.

Další komentáře a analýzy najdete na portálu natoaktual.cz ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Profesionální služba v armádě láká. Aktivní záloha láme rekordy

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh....

Kromě připravovaných nákupů techniky a výzbroje chce letos armáda pokračovat v úspěšných náborech. Shání střelce,...

Čtyři letouny CASA armádě nestačí. Výrobce nabízí slevu na další dva

Letoun CASA českých vzdušných sil

Flotila armádních transportních letounů CASA by se brzy mohla rozrůst o další dva stroje na šest. Obrana s nákupem...

Nové jaderné zbraně nerozmístíme, reaguje NATO na zánik smlouvy INF

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Severoatlantická aliance připravuje opatření, která budou reagovat za zánik americko-ruské smlouvy o likvidaci raket...

Najdete na iDNES.cz