Chceme obrněnce s osádkovou věží a pro 11 vojáků, upřesnila obrana tendr

  10:55aktualizováno  15:55
Ministerstvo obrany si na středu do Prahy pozvalo čtyři světové výrobce vojenské techniky. Upřesnilo jim podmínky největšího tendru v dosavadní historii české armády na dodávky bojových vozidel pěchoty za 53 miliard korun.

Bojové vozidlo pěchoty brzdí během ukázky na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Startujeme další etapu v rámci modernizace Armády České republiky. Pro přípravu a realizaci zakázky jsme vytvořili na ministerstvu speciální tým. Zvolili jsme postup vícekolového jednacího řízení,“ informoval Metnar. Připomněl, že nákup nových obrněnců je největší v novodobé historii země.

Uchazeče zástupci ministerstva a armády seznámili se základními parametry a podmínkami projektu a jeho harmonogramem. „Analyzovali jsme bezpečnostní situaci a vycházeli jsme i z nepřeberných zkušeností české armády ze zahraničních misí,“ uvedl náčelník Generálního štábu Aleš Opata.

Fotogalerie

Za klíčové požadavky armáda označila hned několik parametrů. Vozidlo by mělo uvézt celkově jedenáct vojáků (3 osádka + 8 výsadek), mít věž s osádkou a kanon ráže 30 milimetrů, kulomet i protitankové řízené střely.

Zároveň by součástí kontraktu měly být zhruba tři desítky servisních a dílenských vozidel na kolovém podvozku.

Ministerstvo si pozvalo čtyři už předem vybrané výrobce. Britsko-švédského výrobce BAE Systems, který nabízí české armádě vozidla CV90, konsorcium PSM, tedy společný podnik koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme s obrněncem Puma. Dále pak firmu General Dynamics European Land Systems (GDELS), která české armádě mimochodem dodala kolové obrněnce Pandur, nyní nabízí vozidla ASCOD a německý Rheinmetall pak samostatně s vozidlem Lynx.

Podle Metnara tak všichni čtyři výrobci dostali přesné a stejné informace na jednom místě a v jednu chvíli.

Podle náměstka ministra obrany Filipa Říhy, pověřeného řízením sekce vyzbrojování, mají nyní výrobci čas do začátku května, aby podali přihlášky do soutěže. Budou muset deklarovat splnění několika parametrů jako rozměry a výzbroj vozu.

Přezbrojení čeká 7. mechanizovanou brigádu

Armáda chce pořídit až 210 pásových obrněnců v sedmi modifikacích za zhruba 53 miliard korun. Přezbrojeno jimi má být především 7. brigádní úkolové uskupení. Nové obrněnce by měla česká armáda postupně dostat v letech 2020 až 2025 a sloužit by měly minimálně třicet let. Nahradit mají přesluhující stroje BVP-2, které mají vojáci přes třicet let.

Podle náčelníka Generálního štábu Aleše Opaty není žádným tajemstvím, že armáda nutně potřebuje vyměnit starou a dosluhující bojovou techniku. „Pochází ještě z dob reálného socialismu,“ konstatoval.

Již nyní je jasné, že podstatnou roli při výběru bude hrát, kromě ceny a technických požadavků, které po nových vozidlech bude požadovat česká armáda, také zapojení českých firem do výroby. Podle náměstka Říhy by to mělo být minimálně 40 procent z nabídkové ceny zakázky.

Navíc ve státním podniku VOP by se měly nové obrněnce pro českou armádu kompletovat, ať už obří zakázku získá kterýkoliv z uchazečů.

Už dříve představitelé armády také předeslali, že nová bojová vozidla by měl a být schopná přepravovat tříčlennou posádku a dalších osm vojáků. Generál Opata řekl, že nastavení přesných parametrů má své důvody. Armáda podle jeho slov nechce „vozidla pro minulé bitvy“, ale moderní a spolehlivou techniku s možností dalších modernizací s postupem let.

Otázkou nyní zůstává, kteří dodavatelé dovedou podmínky splnit. Například moderními technologiemi naplněný obrněnec Puma německého konsorcia PSM je vybaven bezosádkovou věží a přepraví pouze 9 vojáků (3+6). Podobně také vozidlo Lynx v kratší verzi s označením KF31. Delší verze s označením KF41 sice 11 vojáků uveze, ovšem váží 44 tun, tedy o šest více, než kratší verze.

Obrana by chtěla podepsat smlouvu s vítězem do září. Některé termíny se ale moho vheldem k velikosti zakázky posunout. S přípravou smlouvy má ministerstvu pomoci právní firma. Úřad ale už dvakrát zrušil výběrové řízení na právní kancelář. Nové má vypsat brzy.

Nové obrněnce mají nahradit stávající bojová vozidla pěchoty BVP-2, která slouží už přes třicet let. Vyřazení starých BVP je součástí koncepce rozvoje armády. Celkově jich u různých útvarů v zemi slouží až 400 kusů. Většina je z let 1982 až 1984, má slabou balistickou ochranu, slabou výzbroj i komunikační a přenosové systémy.

Vyzbrojeny jsou kanonem ráže 30 milimetrů a pěchotním kulometem. Velení armády uvažuje o tom, že po pořízeních nových, může část starých strojů uskladnit pro případnou mobilizaci nebo použít pro výcvik Aktivní zálohy.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Americké „blesky“ poprvé udeřily. Cílem byly tunely a sklad islamistů

Letoun F-35A amerického letectva při první bojové misi proti islamistům v Iráku

Americké letectvo poprvé použilo v boji nejmodernější letouny páté generace F-35A. Cílem leteckých úderů byl komplex...

VIDEO: Stíhačka s akrobatickým speciálem trénují na unikátní show

Akrobat Martin Šonka a pilot gripenu Ivo Kardoš během nácviku svého společného...

Je to jen malá ochutnávka z připravovaného unikátního vystoupení, které v sobotu 25. května na letecké základně v...

Čáslavská základna se otevře veřejnosti, piloti předvedou akční ukázky

Pilot Ivo Kardoš v JAS-39 Gripen českých vzdušných sil

Po dvou letech armáda opět na jeden den pro veřejnost otevře 21. základnu taktického letectva v Čáslavi. Na tradiční...

Najdete na iDNES.cz