Obrana chce letos podepsat smlouvy na techniku za 88 miliard

  19:38aktualizováno  19:38
Ministerstvo obrany chce letos podepsat smlouvy na dodávky armádní techniky za 88 miliard korun. Armáda by měla dostat nové pásové obrněnce, vrtulníky, mobilní radary, děla i transportní letouny. Nákupy by se podle ministra obrany Lubomíra Metnara do budoucny zároveň rychlit a zefektivnit.

Bojové vozidlo pěchoty brzdí během ukázky na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Spolehlivého partnera z nás dělá kvalitní a moderně vybavená armáda. Jen letos chceme uzavřít smlouvy na výstroj a výzbroj v hodnotě 88 miliard,“ prohlásil ministr Lubomír Metnar na páteční pracovní snídani ke 20 letům od vstupu do NATO, kterou pořádal Institut pro politiku a společnost.

Zdaleka největším nákupem - až za 51 miliard korun, má být pořízení více než 200 pásových bojových vozidel pěchoty, která nahradí dosluhující BVP-2. Bude to největší zakázka v historii české armády, když i například první pronájem 14 stíhaček Gripen pro české letce vyšel na 20 miliard. Smlouvu chce ministerstvo podepsat do konce roku.

Další velkou a dlouho odkládanou zakázkou bude pořízení dvanácti víceúčelových vrtulníků, za které chce obrana zaplatit až 12,5 miliardy. Favority mezi možnými dodavateli jsou americké firmy a o zakázce ve čtvrtek v USA krátce jednal premiér Andrej Babiš (ANO) s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Američané jsou podle Metnara jedním ze čtyř možných dodavatelů, ale způsobu zadání zakázky zatím nebylo rozhodnuto. Zakázku stále prověřuje na podnět bývalé ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) Vojenská policie. „Musíme tam postupovat velmi obezřetně. Hledáme případné nedostatky, které by tam byly a revidujeme postup, abychom si byli jisti správností procesu,“ citovala Metnara agentura ČTK.

Nákup osmi mobilních radarů MADR za přibližně 3,5 miliardy korun od izraelského výrobce Elta Systems ministr Metnar koncem loňského roku zrušil. Radary chce nově koupit přímo od izraelské vlády a podpis smlouvy plánuje na polovinu letošního roku.

Další letouny a nová terénní vozidla

Další kontrakty se mají týkat dodávek ručních zbraní, především útočných pušek BREN až za 2 miliardy, obrněných vozidel Titus za 5,7 miliardy nebo dalších dvou transportních letounů C-295M1 CASA za 2,6 miliardy. 

Čtyři letouny CASA armádě nestačí. Výrobce nabízí slevu na další dva

Ty už armáda provozuje čtyři. S nákupem dalších letounů počítala nejdříve za dva až tři roky, španělský výrobce ale nyní nabídl dva už vyrobené letouny za výrazně výhodnějších podmínek.

Rozhodnout by se podle Metnara mohlo také ohledně nákupu 52 děl ráže 155 milimetrů za 5 miliard a také o nákupu více jak tisícovky terénních vozidel za 2 miliardy, které mají nahrazovat dosluhující automobily UAZ a Land Rover.

Výčet těchto velkých a důležitých modernizačních projektů chce Metnar dotáhnout do konce co nejdříve. Zároveň chce pracovat na zefektivnění a především zrychlení nákupů do budoucna. Nevyloučil možnost, že by mohl mít projekty jako v minulosti znovu na starosti vyzbrojovací úřad, který byl ale zrušen.

Metnar podotkl, že ministerstvo obrany připravuje i návrhy legislativních změn, které by se týkaly zákona o zadávání veřejných zakázek.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Supertajný Lošarik se dočká oprav. Účel ponorky stále provázejí spekulace

Ponorku Lošarik před časem neúmyslně zachytili novináři ruské mutace britského...

Je to víc jak měsíc, co při požáru na palubě ruské supertajné hlubinné ponorky Lošarik vypukl požár, při kterém...

Pentagon ruší část své protiraketové obrany, chce lepší střely

Vypálení antirakety z Vanderbergovy letecké základny v Kalifornii proti...

Americké ministerstvo obrany ruší mnohamiliardový kontrakt na vylepšení stávajících střel stěžejní části protiraketové...

Obrana chce menší tryskáč pro VIP. Nabídka je široká i z druhé ruky

Gulfstream G650

Ministerstvo obrany chce armádnímu dopravnímu letectvu koupit malý letoun pro přepravu ústavních a vládních činitelů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz