Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Češi drží nejvyšší pohotovost v NATO vyzbrojeni starými „bévépéčky“

  19:06aktualizováno  19:06
Po celý rok bude tisícovka českých vojáků držet v rámci NATO ten nejvyšší stupeň pohotovosti. Jsou totiž součástí takzvaných Sil velmi rychlé reakce. V praxi to znamená, že je alianční velení v případě nenadálé krize může vyslat na obranu spojenců nebo do operace kdekoliv na světě. Do akce musí být schopni vyrazit do pěti dnů.

Ukázka zteče mechanizované brigády na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Nejvyšší pohotovost bude tisíc českých vojáků držet po celý nadcházející rok společně s prapory z Polska, Španělska a Británie.

Fotogalerie

Dohromady tvoří mezinárodní brigádu Sil velmi rychlé reakce (VJTF - Very High Readiness Joint Task Force) o síle zhruba pět tisíc vojáků.

Jádrem české jednotky je 71. mechanizovaný prapor z Hranic doplněný o různé specialisty z dalších šestnácti útvarů české armády. Jednotka je také netradičně posílená o rotu rumunských vojáků z 811. pěšího praporu, s nimiž čeští vojáci před nedávnem cvičili.

Hranický mechanizovaný prapor je dosud standardně vyzbrojen bojovými vozidly pěchoty BVP-2, které dosluhují a ministerstvo obrany už za ně hledá náhradu. I přesto však už vojáci z Hranic i se starou technikou prokázali v rámci NATO své kvality. Například před časem při rozsáhlém cvičení Allied Spirit v německém Hohenfelsu, kde obstáli i před daleko modernější technikou.

V případě ohrožení některé členské země či propuknutí krize musí být jednotky okamžité reakce schopné vyrazit prakticky kamkoliv do pěti dnů. Státy NATO se vytvoření takových jednotek dohodly po ruské anexi Krymu a ruských akcích na Ukrajině v roce 2014.

Síly čítající pět tisíc vojáků mají být na místě ohrožení či krize jako první posily a zajistit podmínky pro následné nasazení hlavních sil. K dispozici mají proto i leteckou či námořní podporu.

Dosluhující „bévépéčka“

Staré BVP-2 během armádních testů pásových obrněnců na Libavé
Bojové vozidlo pěchoty brzdí během ukázky na Dnech NATO v Ostravě

Hranický mechanizovaný prapor je dosud vyzbrojen dosluhujícími pásovými obrněnci BVP-2, za které ministerstvo obrany v současnosti hledá náhradu. Nakoupit chce 210 moderních obrněnců až za 53 miliard.

Stará „bévépéčka“ slouží už přes třicet let. Jejich vyřazení je součástí koncepce rozvoje armády. Celkově jich u různých útvarů v zemi slouží až 400 kusů. Většina je z let 1982 až 1984, má slabou balistickou ochranu, slabou výzbroj i komunikační a přenosové systémy.

Vyzbrojeny jsou kanonem ráže 30 milimetrů a pěchotním kulometem. Velení armády uvažuje o tom, že po pořízeních nových, může část starých strojů uskladnit pro případnou mobilizaci nebo použít pro výcvik Aktivní zálohy.

„Nezbytným předpokladem zařazení do těchto jednotek bylo dosažení vycvičenosti na stupni prapor. Intenzivní příprava proto začala již v roce 2018,“ konstatoval velitel pohotovostní jednotky Petr Blecha.

Připomněl, že jeho vojáci prošli teoretickou přípravou i řadou taktických cvičení s bojovými střelbami včetně manévrů v zahraničí. Například v Polsku, Lotyšsku nebo v Rumunsku. Právě v Rumunsku čeští vojáci udržují nadstandardní spolupráci s tamějším 811. pěším praporem, jehož vojáci jsou zařazeni v rámci roční pohotovosti do české sestavy.

V rumunských horách čeští vojáci prodělali intenzivní výcvik. „Naši vojáci měli unikátní možnost vyzkoušet taktiku vedení bojové činnosti v horách a naprosto neznámém prostředí,“ dodal Blecha.

Součástí hrotových sil byli Češi i v roce 2019, když nepřetržitou pohotovost drželi vojáci ze strakonického 25. protiletadlového pluku. Ti měli na starost protivzdušnou ochranu jednotek rychlé reakce. Silám velmi rychlé reakce od počátku roku velí Polsko. Velení převzalo od Německa a v roce 2021 ho pak předá Turecku.

Autor: natoaktual.cz

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek

  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Musíme zabránit šíření nákazy, apeluje na vojáky náčelník generálního štábu

Vojáci musí striktně dodržovat všechna nařízení a doporučení k omezení šíření nákazy novým koronavirem. „Berte tuto...

Stovky záložáků chtějí do služby. Zůstaňte zdraví, vzkazuje velení

Kvůli šíření nového koronaviru se armádě hlásí každý den do služby stovky záložníků. Chtějí pomáhat. Počítáme s vámi,...

Manévry ruských lodí v průlivu zalarmovaly britské námořnictvo

Britské námořnictvo nasadilo hned devítku plavidel, aby sledovaly neobvyklou aktivitu ruských bojových lodí...

Obrana kvůli nákaze uvolní 2,9 miliardy. Je to maximum, řekl ministr Metnar

Ministerstvo obrany kvůli opatřením na zmírnění následků šíření nového koronaviru uvolní ze svého rozpočtu 2,9 miliardy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz