Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Virus udělal z pohotovostní jednotky chráněný druh. Kdyby musela do boje

  7:51
Od propuknutí epidemie koronaviru byli vojáci 71. mechanizovaného praporu z Hranic tak trochu chráněným druhem. Mají totiž nepřetržitou pohotovost v rámci Sil velmi rychlé reakce NATO a v případě potřeby musí být schopni vyrazit do pěti dnů kamkoliv na světě. Armádní velení je proto drželo stranou od úkolů, které vojáci z jiných útvarů zajišťovali.

Cvičení českého uskupení pro Síly velmi rychlé reakce NATO na Libavé. Jádro tvoří 71. mechanizovaný prapor z Hranic. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Vrtulník vyzvedává průzkumníky a v tu chvíli začíná mela. Jakmile se stroj odlepí ze země, palubní střelec začne kropit nedalekou vyvýšeninu z kulometu. Během chvíle ohromnou plochu střelnice ovládne dunění pásových obrněnců, ozvou se další výstřely a hřmot dopadajících minometných granátů.

„Nepřítel má trojnásobnou přesilu a útočí na naši mechanizovanou rotu,“ popisuje situaci její velitel Tomáš Křížek.

Na scénu několikrát přilétají bitevní vrtulníky Mi-24/35, obrněnce zasypávají cíle na horizontu další palbou a pěšáci na linii odpalují protitankové střely. Na pomoc přijíždějí posily v podobě dalších obrněnců. „Všechno je to s ostrou střelbou. Pozemní síly, dělostřelectvo, minomety i letecká podpora. Cílem je blokovat nepřítele a jeho postup,“ dodává Křížek.

Několikahodinová simulace boje s ostrými střelbami je po třech měsících od propuknutí koronavirové epidemie prvním takto velkým a intenzivním cvičením české armády. Ve vojenském prostoru Libavá právě vrcholí dlouho připravované manévry pod názvem „Adamant Warrior“.

Přes 600 vojáků a 70 kusů bojové techniky převážně ze 71. mechanizovaného praporu z Hranic, která tvoří jádro českého uskupení Sil velmi rychlé reakce NATO (VJTF) a drží nepřetržitou roční pohotovost. V případě potřeby musí do pěti dnů vyrazit i s technikou kamkoliv je Aliance pošle.

Uzavření vůči okolnímu světu

Koronavirová krize jejich neustálé se udržování pro případ nasazení značně zkomplikovala. Armáda totiž pozastavila do odvolání větší cvičení. Vojáci se mohli připravovat a cvičit pouze v kasárnách a ještě za přísných omezení. Stejně tak Hraničtí.

Ti se ovšem stali tak trochu chráněným druhem. Armádní velení je kvůli jejich pohotovosti a určení drželo stranou úkolů, které jinak vojáci z ostatních útvarů při zvládání koronavirové nákazy plnili. Žádné střežení hranic, pomoc policii nebo v domovech seniorů. Vojáci omezili kontakty pouze na nejbližší rodinu.

„Je to pochopitelné. Jsou připravování pro síly velmi rychlé reakce. Cvičili v malých skupinkách v posádce a v současnosti jsme je přesunuli na Libavou, kde zintenzivňují svoji připravenost,“ konstatoval zástupce velitele Pozemních sil Pavel Lipka. Z tisícovky vojáků neonemocněl covid-19 žádný.

Lipka odmítl spekulace, že velení dokonce uvažovalo o tom, že by celou jednotku pro jistotu ve vojenském prostoru Libavá na nějakou neprodyšně izolovalo, aby se vojáci nakazit zkrátka nemohli.

„Takové úvahy nebyly na místě. Samozřejmě jsme chtěli pokračovat ve výcviku a nabízela se možnost využít libavského újezdu, kde by ta epidemiologická situace byla zabezpečená lépe. Zároveň ale byla jednotka v záloze pro případ, že by ji bylo nakonec potřeba nasadit i na území Česka,“ dodal.

Za nová bévépečka chceme platit déle, napsala obrana výrobcům

„Tak trochu jsme se museli uzavřít před okolním světem,“ podotkl velitel 71. mechanizovaného praporu Petr Blecha.

Kompletní zastavení výcviku bylo ale nemyslitelné. „Vynechat na tři měsíce? Část těch schopností bychom ztratili a stálo by nás hodně času a úsilí to dohánět,“ uvedl Blecha. Jak dodal, armáda nakonec umožnila v nejbližší příhodnou chvíli uskutečnit i takto velké cvičení.

Kvůli epidemiologickým opatřením ale například nemohla dorazit rumunská jednotka a cvičení se smrsklo z původně plánovaných dvou týdnů na pouhých pět dní. „Mělo tady být dohromady dvanáct set vojáků, včetně zhruba sedmi stovek našich,“ konstatoval Blecha.

Přísná opatření platí i v poli

„Potřebujeme už sladit manévrové jednotky, protože nyní byl výcvik směrován pouze na stupeň družstvo, osádka či roj,“ popsal zástupce řídícího cvičení David Kremlička.

I tak na cvičišti platí přísná opatření. Vojáci jsou ubytováni po malých skupinkách, rozptýlení po vojenském prostoru. Na jednom místě se potká v jednu chvíli maximálně do stovky vojáků. A i ti mají mezi sebou maximální možné rozestupy. Výdej stravy je na více místech.

Také dílčí úkoly a mise cvičení podle utajovaných scénářů NATO museli být přepracovány pro menší jednotky tak, aby se vzájemně potkávalo méně vojáků. Na nezbytné minimum byla zredukována také účast podpůrných a logistických prvků. Přímo na cvičiště vojáci s sebou vzali také dva ionizátory, které využívají k desinfekci techniky a velkých prostor jako jsou ubytovny či jídelny.

Opatrnost je podle velitele Petra Blechy maximální. Jednotka si zkrátka nemůže dovolit přijít kvůli nákaze o žádné síly. Jen tak pro ilustraci. Pokud by Aliance jednotku povolala do akce, vlaky s technikou a vybavením by měřily dohromady asi 12 kilometrů.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Popadané stromy, zatopené sklepy. Bouřky odřízly 6 tisíc domácností od proudu

Meteorologové varují, že velkou část republiky včetně metropole Prahy zasáhne v úterý přívalový déšť, po kterém mohou...

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Italská televize zveřejnila video pádu lanovky. Policie to přitom zakázala

Italská veřejnoprávní televize Rai čelí kritice poté, kdy zveřejnila video květnové nehody, při které po pádu kabiny...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Spojenci zvyšují výdaje na obranu. Česko svůj slib zřejmě nesplní

Čeští představitelé na summitu NATO v Bruselu budou muset obhajovat, proč na rozdíl od ostatních zemí nebude Česko i...

Armáda otestovala novou Věru. Zachytí start dronu až na sto kilometrů

Česká armáda získává nové schopnosti. Nedávné testování nových pasivních sledovacích kompletů DPET prokázalo, že jsou...

Britská pýcha obepluje svět. Naše námořní renesance, věří si Londýn

Přes sedm měsíců na moři, 26 tisíc mil, 40 zemí a 70 různých akcí – od zdvořilostních zastávek, přes cvičení až po...

Roušky sundat, nasadit a rozestupy! Summit NATO v době covidové

Prakticky celý rok od propuknutí pandemie koronaviru jednali lídři NATO jen prostřednictvím videokonferencí. Na...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....