Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Vojáci v laserové bitvě dobyli městečko Asvar. Manévrům NATO velí Čech

  22:06aktualizováno  22:06
V rozlehlém americkém výcvikovém středisku u bavorského Hohenfelsu pokračuje alianční cvičení Allied Spirit II, kterému poprvé velí český důstojník. Na 4 500 vojáků z osmi zemí nacvičuje masivní operaci, při níž přispěchají na pomoc fiktivní spojenecké zemi, kterou s pomocí hybridního způsobu boje obsadily nepřátelské síly.

Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu | foto: DVIDS

Velitelem mezinárodních sil je plukovník Josef Kopecký, jinak velitel 7. mechanizované brigády z Hranic. Je to vůbec poprvé, kdy Aliance svěřila velení na tak rozsáhlých manévrech českému důstojníkovi.

Cvičiště v Hohenfelsu

Speciální oblast využívá česká armáda už řadu let. Poskytuje totiž zázemí, které čeští vojáci nemají doma k dispozici. Na členitém a lesnatém území o rozloze 200 kilometrů čtverečních lze vyzkoušet prakticky všechny možné situace, se kterými se vojáci mohou setkat. Jsou tu jeskyně, minová pole, mosty, řeky i města. 
Celé cvičiště je protkáno digitální technikou. Každý kousek prostoru i všechny cvičící jednotky snímají stovky kamer. Každá akce je přenášena kamerami do vyhodnocovacího centra a nahrávána. Za zády každého vojáka nebo vozidla se pak pohybují američtí hodnotitelé.
Realističnosti pomáhá speciální systém MILES. Každý z vojáků má pod hlavní zbraně připevněný laserový zářič a na přilbě a na uniformě hned několik senzorů. Při každém výstřelu vyšle zářič paprsek. Stejně vybavena je také bojová technika včetně tanků, transportérů, vrtulníků i komparsistů, kteří ve cvičných vesnicích a městech rozesetých po krajině hrají civilisty. Více v reportáži zde

Po týdnu dílčích cvičných operací čekal v pátek na české vojáky, kterých armáda vyslala do Hohenfelsu na 1 400, speciální úkol. Měli obsadit městečko „Asvar“, vyčistit celé jeho okolí od nepřátel a zaujmout obranné pozice.

A kromě toho měli zajistit zbraně uložené na policejní stanici, které měly posloužit nepřátelským bojovníkům.

„Naše útočná fáze začala útokem dvou těžkých jednotek, které obklíčily vesnici a zaujaly obranu tak, abychom nemohli být napadeni obrněnými prostředky,“ konstatoval velitel 74. praporního úkolového uskupení Martin Botík. 

Tanky a obrněnce následovala lehká rota, která po boji dům od domu vesnici obsadila. Celou akci sledoval také náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Stejně jako američtí hodnotitelé české vojáky chválí.

Češi slyší zatím chválu

„Jedná se o jedno z největších cvičení naší armády v letošním roce. Dlouhodobě hodnotíme 7. mechanizovanou brigádu jako vynikající jednotku,“ uvedl Bečvář na stránkách ministerstva obrany s tím, že právě takové manévry prokazují, že česká armáda není v NATO nováčkem a má kvalitní jednotky i velitele.

„Má zkušenost s českou armádou je zatím vynikající. Jsou to mimořádní vojáci, velmi profesionální a velmi disciplinovaní,“ citovala ČTK amerického generála Christophera Cavoliho, který cvičení připravil a dohlíží na jeho průběh.

Společná pozemní operace na jednom z nejmodernějších cvičišť v Evropě, prošpikovaném elektronikou, simuluje pomoc spojenců podle článku 5. Washingtonské smlouvy. Tedy, že jeden z členských států je napaden a ostatní mu přispěchají na pomoc.

Fotografie

Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu
Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu
Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu
Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu

„Scénář simuluje válečný konflikt s hybridním podtextem,“ avizoval Kopecký. Alianční jednotky během cvičení přispěchají na pomoc spojenecké zemi proti nepříteli, který se fiktivní zemi pokouší obsadit svou regulérní armádou a využívá k tomu i část populace, která se v napadené zemi hlásí k nepřátelskému státu.

Na cvičení se podílí osm zemí, přičemž nejpočetnější kontingenty na vyslaly Česko, Spojené státy a Británie. Dohromady devět praporů pod českým velením má za úkol porazit nepřátelské jednotky, vytlačit je nebo zcela zlikvidovat.

Autor: natoaktual.cz

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek

  • Nejčtenější

Míříme ke katastrofě. Mrtvých ve Švédsku přibývá, klid dostává trhliny

Copak se celý svět zbláznil? Nebo snad jenom my děláme něco špatně? Tuto otázku si uprostřed pandemie koronaviru kladou...

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Při špatném nošení mohou roušky proti koronaviru spíš uškodit, říká WHO

Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obětí koronaviru je i sestra z Thomayerovy nemocnice. Zemřela doma

Mezi oběťmi na nový typ koronaviru je také zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice v Praze. Zemřela doma, potvrdil...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Nejde armádě kvůli koronaviru vzít peníze, míní Metnar. Hájí kyberválečníky

Na pozadí koronavirové krize a mimořádných opatření přijala vláda novelu zákona o Vojenském zpravodajství. Tajné službě...

Obrana kvůli nákaze uvolní 2,9 miliardy. Je to maximum, řekl ministr Metnar

Ministerstvo obrany kvůli opatřením na zmírnění následků šíření nového koronaviru uvolní ze svého rozpočtu 2,9 miliardy...

Koronavirus se objevil u vojáků v misích NATO. Češi jsou v pořádku

Nákaza novým koronavirem se už objevila u zahraničních vojáků v misích NATO v Afghánistánu a také v Pobaltí. Naposledy...

Rusko může zneužít pandemie k testování naší obrany, varoval šéf NATO

Státy NATO chtějí zrychlit a rozšířit pomoc mezi spojenci v boji proti šíření koronaviru. Jednat o tom budou ve čtvrtek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz