Řecko masivně investuje do obrany, uspět na zdejším trhu chtějí i české firmy

  • 13
Atény (od zpravodaje iDNES.cz) - V řeckých Aténách vrcholí veletrh obraných technologií DEFEA a zastoupení na něm má i patnáct českých firem. Řecko v posledních letech masivně investuje do své obrany a případný úspěch na zdejším trhu otevírá brány v celém širším regionu.

„Řecko je důležité pro případné obchody v okolních zemích regionu. Sledují, co Řecko nakupuje a pak velmi často pořizují vlastně to samé,“ uvedla Radka Konderlová, šéfka sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany.

V Aténách otevřela českou expozici na veletrhu obranných technologií DEFEA. Ačkoliv jde teprve o druhý ročník akce zaměřené především na samotné Řecko, vystavuje tu na 350 firem z 28 zemí a expozice podle organizátorů uvidí na 12 tisíc návštěvníků a 45 oficiálních státních delegací.

„Jak se mění geopolitická situace i s probíhajícím konfliktem na Ukrajině, se ukazuje, že obranný průmysl hraje naprosto zásadní roli pro národní obranu jednotlivých států i v celkové evropské a alianční obraně,“ konstatovala Konderlová.

V Aténách podle ní vystavují klíčové firmy českého obranného průmyslu.

Samostatně se představují zbrojovka Colt CZ a firmy z holdingu Czechoslovak Group (CSG). Například automobilka Tatra Trucks, která Řecko a Středomoří považuje za velmi perspektivní trh, tu premiérově uvedla nové provedení těžkého logistického vozu Tatra Phoenix s podvozkem 8x8. Ten je vybaven pancéřovanou kabinou vyvinutou ve společnosti Tatra Defence Vehicle a vyznačuje se jednou z nejvyšších úrovní balistické a protiminové odolnosti.

Ve společné expozici českých firem pak nechybějí například výrobce letounu L-39NG Aero Vodochody, pardubická ERA s pasivními sledovacími systémy, výrobce výbušnin Explosia, dodavatel ochranných masek a filtroventilačních zařízení AVEC nebo výrobce leteckých motorů PBS z Velké Bíteše.

VIDEO: Aero rozjelo výrobu „engéček“, první letouny si objednal Vietnam

Přeloučská společnost SVOS zde v rámci své globální kampaně uvedla nové obrněné vozidlo MARS s protivzdušným raketovým systémem krátkého dosahu švédského výrobce SAAB.

Společná prezentace českých firem v rámci projektu Czech30 k letošnímu výročí české samostatnosti má podle organizátorů ukázat světu příběh úspěšného demokratického transformačního procesu České republiky, která se začlenila do mezinárodní scény vstupem a působením v Evropské unii, NATO a dalších mezinárodních organizacích, ale také do mezinárodního trhu.

„Bezpečnost je základním předpokladem toho, že třicet let samostatnosti vůbec máme,“ řekl Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které se na projektu podílí.

Podle Konderlové se rostoucí obranné rozpočty a trend rychlé modernizace ve světle ruské války na Ukrajině projevuje pochopitelně i v regionu Středomoří a Balkánu a pokud se českým firmám podaří něco prosadit pro řecké ozbrojené síly, budou se jim jednodušeji uzavírat obchody v okolních zemích celého širšího regionu.

Atény chtějí být pilířem bezpečnosti

Řecko se v posledních letech snaží díky své geopolitické poloze a přijetí strategické volby stát se jedním z klíčových hráčů a pilířů bezpečnosti a stability v širším středomořském a balkánském regionu.

A veletrh DEFEA má být další potvrzením takového statusu. „Vývoj obranných systémů je hnací silou jak technologického pokroku, tak ekonomického rozvoje,“ uvedl během zahajovacího ceremoniálu řecký ministr obrany Nikos Panagiotopoulos.

Jeho země zaznamenala významný růst výdajů na obranu od roku 2019, kdy se v zemi ujal vlády konzervativní kabinet Kyriakose Mitsotakise, který slíbil zásadně modernizovat řecké ozbrojené síly a vylepšit rovnováhu sil v Egejském moři.

Podle analýz Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) vzrostly vojenské výdaje Řecka na 8,4 miliardy dolarů v roce 2021 z 5 miliard v roce 2019.

Loni Řecko podle statistik NATO vydalo na obranu přes 3,5 procenta HDP (hrubého domácího produktu), což je nejvyšší poměr v rámci celé Aliance. Řekové tak v tomto ohledu předstihli i Spojené státy.

Atény za vyšší obranné investice pořizují širokou škálu vojenských systémů. Roli v tomto ohledu ovšem nehraje jen Rusko a invaze na Ukrajinu, ale také odvěký rival a zároveň spojenec z NATO - Turecko.

Řecko podepsalo nedávno dohody na na nákup tří námořních fregat Belharra a 24 stíhaček Rafale z Francie. V příštích pěti letech chce také zásadně modernizovat 83 stíhaček americké výroby F-16.

Americké ministerstvo zahraničí už také schválilo pro Řecko modernizaci čtyř fregat v odhadované výši až 2,5 miliardy dolarů. Z USA chce Řecko rovněž koupit desítky útočných obojživelných vozidel.

Atény avizovaly vážný zájem o nákup nejmodernějších letounů F-35 páté generace a dálkově řízených letounů.

S Izraelem se pak Řecko dohodlo na zřízení letecké školy pro řecké vzdušné síly, přičemž součástí dohody je pořízení 10 cvičných letounů Leonardo M-346 Lavi.

Na modernizaci čeká také dělostřelectvo, protivzdušná obrana nebo flotila bojových a transportních vrtulníků a desítky dalších obranných projektů.

Ve hře je také stále pořízení tří nových ponorek U-214 z Německa. Smlouvu na jejich dodání podepsala řecká vláda už v roce 2000, ale později se ukázalo, že německé firmy zakázku v hodnotě 1,26 miliardy eur získaly díky masivním úplatkům.

, natoaktual.cz

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

Video