Češi odrazili útoky Talibanu v afghánském Lógaru

  11:57aktualizováno  11:57
Do těžkých bojů s povstalci Talibanu se dostali čeští vojáci v afghánské provincii Lógar. Nikdo z nich nebyl zraněn. Během operace nazvané Desert Serpent Češi kryli záda svým americkým kolegům. Sami však byli několikrát napadeni.

Čeští vojáci během operace Desert Serpent v okrese Baraki Barak afghánské provincie Lógar | foto: PRT Lógar

K tvrdým střetům došlo v okrese Baraki Barak, kde čeští vojáci z Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru zajišťovali ochranu svým americkým kolegům během pětidenní bezpečnostní operace. Na průzkumnou rotu výsadkářů z Chrudimi se už Američané spolehli v uplynulých měsících několikrát.

Český Fénix „obkroužil“ odlehlý afghánský okres

Úkolem dvacetičlenné české jednotky s odstřelovači a leteckým i dělostřeleckým návodčím bylo krýt záda americkým silám, které postupovaly oblastí. Po nočním vysazení z vrtulníku se jednotka rozdělila na dvě části a vydala se na vytipovaná místa, odkud měli vojáci své kolegy střežit.

"Přestože naše trasa byla dlouhá necelý kilometr, museli jsme překonat stodvacetimetrové převýšení. Asi po deseti minutách se na nás spustila palba z vesnice pod námi," popsal velitel jedné ze skupin Marek Š. Povstalci ale podle něj pálili poměrně nepřesně.

Fotogalerie

Aby neprozradili své další úkoly, vyčkali vojáci bez opětování palby v úkrytu, dokud střelba neustane. Teprve pak se vydali na další cestu, během níž byli podobně na dálku napadeni ještě dvakrát.

Hlavní útok přišel třetí den

Povstalci zaútočili na pozice českých vojáků na hřebeni hor i po ránu. Podařilo se jim ale velmi rychle identifikovat několik osob vyzbrojených kalašnikovy.

"Střelbou jsme je zahnali na ústup. V této chvíli měli hlavní slovo odstřelovači," řekl velitel průzkumné jednotky. Zbytek prvního dne, stejně jako ten následující, se pak už podle něj obešel bez incidentů.

Nejtěžší chvíle ale na české vojáky čekaly až třetí den operace v těžce přístupné hornaté oblasti. Povstalci opět zaútočili, ale s daleko větší intenzitou. "Třetí den skupina povstalců zahájila střelbu z východní strany, která nás doslova přibila na místě," uvedl Marek Š.

Opětovat palbu a chránit zbytek jednotky byl schopen pouze jediný člen týmu. "Nezbylo nic jiného než povolat leteckou podporu. Díky vycvičenosti přiděleného leteckého návodčího jsme se z této téměř bezvýchodné situace dostali, aniž bychom utrpěli zranění či větší škody," dodal.

Češi v Lógaru

V současnosti v Lógaru působí 8. kontingent tvořený převážně vojáky ze 102. průzkumného praporu z Prostějova. Český provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Civilní část tvoří 12 civilních odborníků, vojenskou složku pak 292 českých vojáků. Na starost mají Češi obnovu a rekonstrukci celé provincie. Dokončili už 160 nejrůznějších projektů.

O několik minut později povstalci zaútočili i na druhou část jednotky, vzdálenou asi dva kilometry. Ta se rázem ocitla v daleko složitější situaci, když povstalci pálili hned ze tří stran. "Díky dobré koordinaci a obrovské palebné síle se dokázali z tohoto kontaktu vyvázat a pokračovat v plnění úkolu," konstatoval Marek Š.

Po tvrdých bojích se zbytek operace nesl v klidnějším duchu. Americká jednotka se přesunula dále na sever a čeští vojáci drželi své pozice. V předvečer sbalili výstroj a odstranili vše, co by naznačovalo, že tam kdy byli. V noci se už bez dalšího střetu s nepřítelem přesunuli z prudkého svahu k místu vyzvednutí a vrtulník je přepravil na domovskou základnu Shank. "Každý z nás v těchto chvílích v neschůdném terénu afghánských hor cítil tvrdost a ostrost kamenů, které nám způsobily nespočet oděrek a malých tržných ran," dodal Marek Š.

Autor: natoaktual.cz

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Češi s gripeny odletěli do Estonska. Budou chránit nebe nad Pobaltím

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Čeští letci s pěticí letounů JAS-39 Gripen odletěli do Pobaltí. Po čtyři měsíce budou z estonské základny Ämari v rámci...

Kdo by nechtěl být Wintersem ze 101. výsadkové, říká stavitel nové jednotky

Čeští vojáci během cvičení hrotových sil NATO Nobel Jump na západě Polska

Armáda po letech škrtů staví novou jednotku. Má být údernou pěstí. Právě v těchto dnech končí další výběr k výsadkovému...

Elitní pilot gripenu a král akrobatů Šonka zopakují své unikátní vystoupení

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Elitní předváděcí pilot armádního gripenu Ivo Kardoš a akrobatický král a vítěz prestižního Red Bull Air Race Martin...

Blížící se Dny NATO nabídnou premiéru hned tří akrobatických skupin

Švýcarský PC-7 Team

V Ostravě dosud nevídanou premiéru hned tří armádních akrobatických skupin nabídnou divákům blížící se Dny NATO & Dny...

Najdete na iDNES.cz