Mluvčí prezidenta Ovčáček připravuje vlastní pořad pro televizi Barrandov

  11:46aktualizováno  11:46
Jiří Ovčáček se veřejně vyjadřuje nejen jako tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana, ale často na rozdíl od svých předchůdců poněkud nezdrženlivě hlásá i vlastní názory na aktuální politické dění. Teď pro šíření svých náhledů na svět získal další prostor. Ve spolupráci s televizí Barrandov, kterou vlastní Jaromír Soukup, bude moderovat svou vlastní talkshow a zpovídat vybrané hosty.
Jiří Ovčáček

Jiří Ovčáček | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Bude to laskavá talkshow, do které si budu zvát zajímavé hosty ze všech oborů lidské činnosti“, potvrdil Jiří Ovčáček iDNES.cz, že chystá svůj vlastní pořad, který bude vysílat televize Barrandov.

Podle Parlamentních listů pořad pravděpodobně ponese Ovčáčkovo jméno. „S premiérou tohoto pořadu vyjdeme se startem podzimního programového schématu, tedy poslední týden v srpnu,“ uvedla za TV Barrandov Marie Opálková. Mluvčí prezidenta si bude vybírat hosty podle svého uvážení a pořad by měla televize vysílat každý týden.

Jména prvních hostů a podrobnosti o svém novém projektu nechtěl mluvčí prezidenta prozradit.

Politika je zábava a zábava je politika?

Podle publicisty a mediálního analytika Petra Žantovského je to velmi atypická situace. „Nejspíše to úzce souvisí s tím, že si teď pan Ovčáček rozdělil agendu s novým kolegou,“ osvětlil analytik Žantovský s narážkou na Víta Nováka, který má na starosti komunikaci s médii za Kancelář prezidenta republiky a spadá pod vedení Jiřího Ovčáčka.  

„Mluvčí prezidenta je však určitá role, kterou byl měl pan Ovčáček zastávat i během svého volna,“ uvedl Žantovský. Pořad by se proto podle Žantovského neměl věnovat stanoviskům Hradu nebo prezidenta a pan Ovčáček by měl své žurnalistické zájmy oddělovat od povinností vyplývajících z pozice mluvčího. „I tak je to opravdu hodně nestandardní,“ dodal. 

Podle mediálního analytika Jana Jiráka je mluvčí prezidenta republiky v roli televizního baviče dalším dokladem stírání hranic mezi politikou a zábavou. „To by mělo znepokojovat samotné mluvčí stran, firem i jejich stavovskou organizaci, jelikož je to dost zneklidňující zpráva o nich a jejich profesi,“ doplnil Jirák.

Avšak podle Jiráka jsou nejrůznější formy sbližování politiky a zábavy novým trendem doby. „Když někde mohou mít herce či moderátora prezidentem, nemělo by nás překvapit, že u nás může být prezidentský mluvčí televizním moderátorem,“ dodal.

Podle vyjádření PR klubu kdokoli chce být nazýván profesionálem, v tomto případě v oboru „public relations“, musí jeho činnost zákonitě odpovídat profesním standardům. Jimi se Jiří Ovčáček zjevně dlouhodobě neřídí. 

„Z pohledu oborové organizace PR profesionálů a tiskových mluvčí se tak jedná o další vzdalování se od standardů práce mluvčího, v tomto případě navíc nejvyššího ústavního činitele,“ vysvětluje Pavel Vlček, předseda výkonného výboru PR Klubu. 

„Na druhou stranu v tom vidím poněkud bizarní převzetí konceptu různých firemních vysílání od video rozhovorů umísťovaných od intranetu přes profesionální síť LinkedIn po živé vysílání na Facebooku,“ dodal Vlček.

Jiří Ovčáček je mluvčím prezidenta republiky od roku 2013. Po nedávné velké demonstraci na Letenské pláni, kam přišlo protestovat proti Marii Benešové a Andreji Babišovi přes 250 tisíc lidí, oznámil, že se aktivně zapojí do politiky „Jestli na podzim sáhnou k násilným protestům, provedu mocnou pomstu. Oznámím vstup do aktivní politiky po ukončení mandátu pana prezidenta v roce 2023. A možná i dříve,“ napsal Ovčáček.

Autor:

Pokud Babiš padne, půjdu do politiky, řekl Ovčáček

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Talkshow Jiřího Ovčáčka. Pořad spouští TV Barrandov na konci srpna

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček v srpnu 2015

Pořad pojmenovaný Talkshow Jiřího Ovčáčka bude stanice vysílat každou středu večer od posledního týdne v srpnu, uvedla...

Rekordní odškodné pro Dagmar Havlovou. Za lži o milenci dostane čtyři miliony

Dagmar Havlová na filmovém festivalu ve Zlíně (2016)

Pražský vrchní soud v úterý přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun od původního vydavatelství Bauer Media....

ČT se má omluvit advokátům Hnilicovým za přirovnání k Mengelemu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Obvodní soud pro Prahu 4 nařídil České televizi, aby se ve vysílání omluvila advokátům Lence a Karlovi Hnilicovým....

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz