Morče v narkóze, nové klouby pro psa. Majitelé klidně platí desetitisíce

  0:30aktualizováno  0:30
Výdaje tuzemských domácností za veterinární služby pro domácí zvířata vzrostly od roku 2009 do loňska o 21 procent. Loni za veterinární služby, ale i za zvířecí hotely a salony Češi podle Českého statistického úřadu utratili přes dvě miliardy korun. S náklady na pořízení zvířete, krmivo a další potřeby, se dostaneme k částce 12,2 miliardy korun ročně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Osmiměsíčního německého ovčáka Alberta přivezla na pražskou veterinární kliniku jeho majitelka kvůli bolestem ramen. Ukázalo se, že Albert trpí vrozenou vadou – část chrupavky není vyživována, postupně odumírá, až se odloupne. Psa to bolí, navíc může odloupnutá část kloub podráždit podobně jako zrnko písku. Albertovi minulý týden pomocí artroskopie chrupavku odstranili.

Před deseti lety skoro nemožné, dnes rutinní zákrok, který stojí do 20 tisíc korun. A chlupatých pacientů, kteří ho absolvují, rychle přibývá.

Zvláště velký rozmach ve veterinárních zákrocích zaznamenala ortopedie. Podle údajů velkých veterinárních klinik provádějí lékaři až o 70 procent víc ortopedických zákroků malých zvířat než před pěti lety.

„Při dnešním způsobu života zvířat, kdy nemají mnoho pohybu, je to narůstající trend,“ potvrzuje prezident Komory veterinárních lékařů ČR Karel Daniel. Jeho kolega Dušan Král z kliniky na pražském Chodově upřesňuje, že u artroskopických operací spolu s laparoskopií jde jen na jejich klinice za deset let až o trojnásobný nárůst.

Běžně se operují ramena, kolena či lokty psů středních a velkých plemen, lékaři dokážou zvířeti vyměnit i celý kloub. A lidé platí rádi, i když totální endoprotéza psího kyčelního kloubu může jeho majitele stát až sto tisíc.

„Lidé jsou za psa nebo kočku ochotni utratit jako za jiného člena domácnosti. Pokud si někdo nechá operovat oči za 20 tisíc, je ochoten dát 20 tisíc za to, aby jeho pes lépe chodil. Dnes se běžně investuje v horizontu jednotek až desítek tisíc, to je nejrelevantnější údaj,“ uvádí veterinář Hanuš Velebný z pražské kliniky AAVet.

Prodloužila mu život o rok

Psa má podle ČSÚ více než čtvrtina ze čtyř milionů českých domácností, přesně 29 procent, kočku 19 procent. Nejčastějšími pacienty veterinárních ortopedů jsou retrívr nebo moderní plemena, jako cane corso či bulmastif.

Nejochotnější utrácet jsou lidé ve věku od 50 do 69 let. „Výdaje na zvířecí miláčky jsou v Česku přibližně o 73 procent vyšší v bezdětných domácnostech oproti domácnostem s dětmi,“ dodává Tomáš Harák z Českého statistického úřadu.

Na veterinární klinice ZooVET v Hradci Králové provedli od začátku letošního roku více než sto padesát různých ortopedických operací. „Naposledy jsem operoval artroskopicky před dvěma týdny rameno u border kolie,“ říká operatér Václav Bartoš.

V Hradci umějí i totální endoprotézu kyčelního kloubu. Jen cena endoprotézy se pohybuje kolem 50 tisíc, přesto operovali už asi deset pacientů. „Operace vychází na 80 až 100 tisíc,“ vysvětluje Bartoš. V Německu jsou podle něj tyto operace běžné, ale u nás kupní síla zatím nestačí.

Rychle se rozvíjí i onkologická léčba. Podle veterináře a specialisty na onkologii Dušana Krále je to v oblasti veterinární medicíny jeden z nejprogresivnějších oborů.

Chemoterapii i přes nepříznivé prognózy podstoupil před několika lety s tříletým bulmastifem Barniem Radek z Prahy. Barnie trpěl rakovinou lymfatických cest a absolvoval dvě etapy chemoterapie.

„Bylo to denní docházení po dobu tří nebo čtyř dnů,“ vzpomíná Radek, který nádor řešil i u svého druhého bulmastifa, tomu musel nakonec nechat odstranit varlata. Barnieho chemoterapie vyšla dohromady asi na deset tisíc a život mu prodloužila o rok. Ozařování pes nepodstoupil, tehdy u nás ještě nebylo možné a jet se muselo případně do Vídně. Dnes radioterapii v Česku nabízí jedna klinika.

Morče na operačním stole

V čekárnách veterinářů se nicméně stále častěji objevují i malí savci jako morčata, potkani nebo králíci. Zatímco dříve se jim nevěnovala skoro žádná pozornost, dnes se králík či morče běžně léčí i operují.

„Někdo by si mohl zaťukat na čelo, proč potkana za padesát korun operujeme za tisíc korun. On je ale pro lidi členem rodiny,“ vysvětluje Bartoš, který běžně potkany kastruje nebo jim odstraňuje nádory.

„Dá se operovat i zlomená končetina u morčete, třeba stehenní kost. Do kosti dáme hřeb, který ji udrží v pozici, takže může srůst,“ popisuje veterinář. Majitel za tuto léčbu zaplatí asi dva tisíce.

Ceny zákroků (v Kč)
Artroskopie 10 až 20 tisíc
Trhlina v předním křížovém vazu 18 až 25 tisíc
Endoprotéza od 80 tisíc
Vykloubení čéšky8 až 20 tisíc
Laparoskopie (bez dalších vyšetření)10 až 15 tisíc
Kastrace feny (laparoskopicky) 8 až 10 tisíc
Narkóza do 2 tisíc
Císařský řez8 až 10 tisíc
Chemoterapie dávka do 2 tisíc

Pramen: průzkum MF DNES 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Průměrný záškolák má 37 neomluvených hodin. Často je kryjí i rodiče

Ilustrační snímek

Školní vysvědčení má speciální kolonku na neomluvené hodiny. V minulém školním roce do ní učitelé zapsali o poznání...

Úředníci zmrazili miliardy za Škodu Transportation, šly na anonymní účty

Škoda Vagonka vyslala na koleje vlakové jednotky, které znají miliony Čechů,...

Úřady zmrazily tři z osmi miliard korun, které inkasovala kyperská společnost CEIL za prodej firmy Škoda...

Nakažených pneumokokem v porovnání s loňskem přibylo. Může za to chřipka

Ilustrační snímek

Zánět mozkových blan, těžký zápal plic či otrava krve. To jsou jen některá z onemocnění, která může mít na svědomí...

Najdete na iDNES.cz