Ten byl v návrhu ještě v době, kdy byl ministrem Mládek. „Posílí se práva spotřebitelů i Českého telekomunikačního úřadu,“ řekl po pátečním ranním jednání se zástupci všech parlamentních stran Sobotka.
Zákon má také zajistit plynulý přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Vláda zákon o elektronických komunikacích projedná příští týden.
Ve Sněmovně bude zákon prvním bodem jednání na dubnové schůzi a žádná ze stran nebude podle předsedy vlády jednání o něm blokovat, lhůta pro projednání novely ve sněmovních výborech se podle něj zkrátí ze šedesáti dnů na dvacet, a tak je šance, že bude projednán a schválen ještě do voleb. Neprosadil návrh na projednání v ultrarychlém režimu podle paragrafu 90 jednacího řádu Sněmovny.
Sobotka dříve označil postup bývalého ministra Jana Mládka v otázce cen mobilních dat za hlavní důvod personální změny ve vládě. Mládek čelil kritice, že jeho úřad do návrhu doplnil zákaz možnosti sjednávat si u operátorů individuální ceny tarifů. Zákon má podle premiéra, který nyní vede i ministerstvo průmyslu, pomoci k tlaku na snížení ceny mobilních dat.
Kam ten spěch, napsali operátořiPremiérovi ještě před páteční schůzkou napsali zástupci Asociace provozovatelů mobilních sítí, České asociace elektronických komunikací, ICT Unií a Svazu průmyslu a dopravy ČR, že by se nemělo s novelou tak spěchat. V dopise se pozastavují nad nepochopitelným tlakem na přijetí novely ve zkráceném režimu, kdy podstatné části neprošly standardním mezirezortním připomínkovým řízením. |
„Chceme ještě do konce volebního období zvýšit práva spotřebitelů. ČTÚ získá větší pravomoci, aby se mohl zasadit o zlepšení fungování trhu, což se projeví i v lepší nabídce mobilních dat,“ uvedl předseda vlády.
Návrh vedle strategie rozvoje televizního vysílání obsahuje zkrácení času na změnu telekomunikačního operátora na deset dní a zvýšení pokut udělovaných operátorům z nynějších 20 milionů korun až na deset procent z obratu firmy. Novinkou je, že smlouvy s operátory budou muset obsahovat možný maximální rozsah jejich jednostranné úpravy a také povinnost operátora informovat spotřebitele o možnosti od smlouvy při změně podmínek bez sankcí odstoupit. Z návrhu by také měl vypadnout jeho asi nejkontroverznější pasáž - odstavec 3 paragrafu 54. Tedy zákaz retenčních nebo podpultových nabídek operátorů.
Poslanec ANO kritizoval, že nebyli přizváni mobilní operátoři
Dohodu o zkrácení lhůty ale poslanec za ANO Ivan Pilný zpochybnil. Jediné, co se na jednání stran odehrálo, bylo prý to, že premiér neuspěl s návrhem projednat zákon ve Sněmovně v režimu paragrafu 90, tedy ve zkráceném řízení. Strany podle něj řekly, že budou o zkrácení lhůt uvažovat.
„Příprava novely nebyla korektní, nebyli přizváni mobilní operátoři,“ řekl. Opřel se i do zákazu sjednat individuální ceny, přestože premiér řekl, že ze zákona vypadne. Pilný k tomu na tiskové konferenci ve Sněmovně na dotaz iDNES.cz řekl, že musí vycházet z toho, co v nachystaném zákonu je teď a že neví, jakou konečnou podobu zákona pošle vláda do Sněmovny.
Poukázal také na to, že uvolnění frekvence 700 MHz bude domácnosti stát pět miliard korun kvůli přechodu na nové televizory. Pokud by měly být hrazeny náklady veřejnoprávní České televize na přerozdělování kmitočtů, mohou podle něj přijít oprávněné výhrady operátorů, že by mohlo jít o nepovolenou veřejnou podporu.
Jan Mládek odmítl, že by jako ministr selhal:
20. února 2017 |