Zeman akceptoval odvolání Mládka. Průmysl zatím povede Sobotka

  14:42aktualizováno  18:12
Dvojí roli, premiéra i ministra průmyslu, zatím zastane premiér Bohuslav Sobotka. Nového ministra chce vybrat až po sjezdu ČSSD. Požádal prezidenta Miloše Zemana, aby ho zatím pověřil vedením resortu. Prezident to podle premiéra akceptoval, stejně jako odvolání Mládka. „Potřebuji určitý časový prostor, abych mluvil s kandidáty,“ řekl.

„Pan prezident akceptoval můj návrh na odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Současně jsem navrhl, abych byl pověřen řízením ministerstva průmyslu a obchodu,“ uvedl předseda vlády. Mládek jako ministr skončí na konci února.

„Chci, aby ministerstvo průmyslu dotáhlo velmi rychle do konce změny, které se týkají situace na trhu mobilních operátorů, návrhy, které se týkají legislativy, které by měly zlepšit práva spotřebitelů a přispět k tomu, aby se zlevnila mobilní data,“ řekl Sobotka. Chce to osobně pohlídat.

„Priorita, kterou vidím pro nejbližší období, pro ty příští dny, potenciálně týdny, je dotažení zákona o elektronických komunikacích,“ řekl. Chce, aby byla schválena v podobě, že podpoří spotřebitele, zvýší pravomoci Českého telekomunikačního úřadu, pomohla rozhýbat trh s mobilními daty v České republice a přispěla ke snížení ceny mobilních dat.

Až po sjezdu ČSSD, který se koná 10. a 11. března, představí člověka, kterého chce přivést do vlády. „Nemám ambici řídit ministerstvo až do voleb,“ zdůraznil premiér. V tuto chvíli je pro něj ale priorita obhájit post předsedy strany. Diskutoval s prezidentem o možných kandidátech, ale ta diskuse podle něj zůstala otevřená.

Postup předsedy vlády na Twitteru ostře kritizoval šéf opoziční ODS Petr Fiala. „Před sjezdem ČSSD kšeftuje s postem ministra průmyslu a obchodu. Neuvěřitelná slabost a současně neodpovědnost,“ napsal Fiala. „Projev totální bezradnosti a slabosti vůči prezidentovi a špatného stavu ČSSD,“ reagoval kriticky na to, že zatím nenastoupí nový ministr průmyslu, předseda hnutí STAN a místopředseda Sněmovny na Petr Gazdík.

23.února 2017 v 17:54, příspěvek archivován: 23.února 2017 v 18:40

Premiér @SlavekSobotka před sjezdem ČSSD kšeftuje s postem ministra průmyslu a obchodu. Neuvěřitelná slabost a současně neodpovědnost.

Vztahy s Mládkem zůstaly dobré, tvrdí předseda vlády

Hájil ve čtvrtek znovu návrh, proč chce Mládka odvolat. „Udělal celou řadu chyb a já jsem předseda vlády a musím rozhodovat,“ řekl. Tvrdí, že i přes chystaný Mládkův vyhazov s ním dál vychází dobře. „Naše osobní vztahy jsou dobré,“ řekl iDNES.cz Sobotka.

Mládkova slova, když premiér ohlásil jeho konec ve vládě, tomu přitom příliš nenasvědčovala. „Pan premiér rozhodl podle svých PR poradců a medializací, a nikoliv podle skutečnosti. Možná patřím do staré školy, která rozhoduje podle ekonomických dat a čísel, a nikoliv výkřiků médií,“ uvedl Mládek.

Postavila se za něj i táborská sociální demokracie, podle níž je odvolání Mládka trestem za jihočeskou krajskou konferenci ČSSD, kde Sobotka nezískal podporu pro post předsedy ČSSD (více o konferenci zde).

Když oznámil Mládkův vyhazov, nebral si předseda vlády příliš servítky. „Některé věci, které zaznívaly ze strany ministerstva průmyslu a obchodu, přímo urážely veřejnost,“ prohlásil třeba Sobotka (více zde).

Premiér rozhodl podle PR poradců, říkal po odvolání Mládek:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Naděje statisíců dlužníků. Z pasti je může dostat insolvenční zákon

Exekuce

Téměř 900 tisíc lidí v Česku má problém s dluhy. Ulehčila by jim chystaná novela insolvenčního zákona, kterou projedná...

Statisíce lidí mají šanci uniknout z dluhové pasti, rozhodují poslanci

První místopředseda STAN Vít Rakušan, šéf poslaneckého klubu Jan Farský a...

Lidé, kteří spadli do dluhů, které nejsou schopni splácet, mají šanci, že dostanou šanci na úplné oddlužení, když před...

Rath chce proces v cizině. Krajský soud v Praze považuje za podjatý

U Krajského soudu v Praze začal proces v další větvi případu Davida Ratha,...

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath podal soudkyni Ivě Říhové žádost o přeložení jeho kauzy údajné korupce na...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz