Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku | foto: koláž iDNES.cz

V dotaci pro Čapí hnízdo jsou nesrovnalosti, vzkázal Česku OLAF

  • 2202
Ministerstvo financí zveřejnilo krátkou pasáž ze závěrů šetření Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) v kauze Čapí hnízdo. Úřad doporučuje, aby kvůli nesrovnalostem nebyly poskytnuty peníze z evropských rozpočtů. Resort uvolnil pouze tři odstavce ze zprávy, zbytek prý zveřejnit nemůže kvůli probíhajícímu trestnímu řízení. Premiér Andrej Babiš reagoval, že se ho zpráva OLAF netýká.

Ministerstvo v reakci na žádosti o zveřejnění zprávy OLAF ve čtvrtek odpoledne informovalo, k jakým doporučením evropský úřad došel. Resort se přitom řídil právní analýzou a doporučením státního zastupitelství, které se vyslovilo proti zveřejnění celé zprávy.

„Ministerstvo financí posoudilo došlé žádosti o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím a na základě provedené právní analýzy zveřejňuje podstatné závěry, ke kterým dospěl OLAF v rámci svého vyšetřování,“ uvedl mluvčí resortu Michal Žurovec.

Generální ředitelství pro regionální a městskou politiku

Útvar Evropské komise odpovědný za politiku EU týkající se regionů a měst. Spolupracuje s členskými státy, regiony a dalšími zúčastněnými subjekty na posuzování potřeb, financování investic a vyhodnocování výsledků z dlouhodobé perspektivy EU. Zajišťuje, aby prostředky byly vynakládány dobře. 

Mluvčí ministerstva v tiskové zprávě zveřejnil z padesátistránkové zprávy krátký výňatek ze závěrů OLAFu, který doporučuje Generálnímu ředitelství pro regionální a městskou politiku, aby „přijalo veškerá náležitá opatření pro zajištění vynětí částky 42.497.826,80 Kč / 1.647.676,40 EUR, jak je uvedeno v přiložené Závěrečné zprávě OLAF, v souvislosti s nesrovnalostmi zjištěnými v rámci projektu č. CZ.1.15/2.1.00/04.00095 Multifunkční kongresový sál Čapí hnízdo.“

Ze zprávy OLAF ministerstvo v podstatě pouze cituje, proč Evropská komise vyzvala českou stranu k vyjmutí dotace z evropských programů (úřady o výzvě informovaly krátce před Vánoci).

„Jemně řečeno to v překladu znamená, že při získávání dotace bylo porušeno právo,“ reagoval na zveřejněný závěr OLAFu předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil.

Ke kritice ministerstva za zveřejnění zlomku zprávy se uchýlila ODS. „Rozhodnutí ministerstva financí zveřejnit tři odstavce z 50stránkové zprávy OLAFu vyvolává mnohem více otázek než odpovědí. Pokud došlo ke zveřejnění části závěrů zprávy, je nutné ji zveřejnit celou,“ uvedl předseda druhé nejsilnější strany ve Sněmovně Petr Fiala. „Veřejnost má právo znát důvody, které vedly k tomu, že ministerstvo financí navrhlo vyjmout dotaci z fondů EU. Je v zájmu premiéra Babiše a ČR, aby byla celá kauza srozumitelně objasněna,“ dodal.

Poskytnutí pouze zlomku informací považuje za nedostatečná a nepřijetalná i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). „Zpráva má být podle mého přesvědčení zveřejněna celá a protože se tak nestalo, mám vážné obavy, že je snaha celou záležitost znepřehlednit, řešení oddálit a vyhnout se pomocí právních kliček případným trestně-právním důsledkům,“ uvedl Štěch.

Celou zprávu zatím resort nezveřejní

Podrobnější informace české ministerstvo sdělit nechce. Odkazuje se na stanovisko státního zastupitelství, podle nějž je zpráva součástí trestního spisu.

„Za situace, kdy by došlo k poskytnutí informace, by dosud nezjištěný pachatel mohl prostřednictvím veřejných sdělovacích prostředků či jiným způsobem být informován o konkrétních osobách, jež ve věci podaly vysvětlení, o obsahu podaných vysvětlení, o provedené operativně-pátrací činnosti a o dalších realizovaných úkonech trestního řízení,“ vysvětlil resort v odpovědi na žádost o zveřejnění celé zprávy.

„V okamžiku, kdy pominou důvody pro odepření poskytnutí závěrečné zprávy, může být informace na základě nové žádosti ve smyslu zákona poskytnuta,“ slíbilo ministerstvo.

Netýká se mě to, vzkazuje předseda vlády Babiš

Celé znění zprávy uvidí od pátku členové sněmovního mandátového a imunitního výboru. Na Twitteru to uvedl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Zpráva OLAF je od čtvrtka součástí spisu. Členy výboru váže mlčenlivost.

„Já jsem zprávu OLAF nečetl. Určitě v ní nefiguruji, nikdy jsem s OLAFem nepřišel do styku, nejsem vůbec dotčená osoba, takže nevím o jaké odpovědnosti mluvíte?!“ napsal ve čtvrtek Babiš na dotaz iDNES.cz, zda v reakci na nové informace hodlá vyvodit odpovědnost.

Uvedl také, že společnost Imoba (patřící pod Agrofert)podala loni v listopadu stížnost na postup OLAFu a další z dotčených osob žalobu k Soudnímu dvoru EU. „Celá kauza je od začátku zpolitizovaná a nemá žádný racionální základ,“ je přesvědčen Babiš.

Čapí hnízdo úřady vyjmou z evropského financování

Ministerstvo financí navrhlo ve čtvrtek úřadům, aby Čapí hnízdo vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje OLAF nebo jsou předmětem správního či trestního řízení.

Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy by mohl jednat o vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování kolem 15. ledna, řekla předsedkyně výboru a hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Odmítla obavy některých opozičních politiků, že chce svolat jednání záměrně v pozdějším termínu.

Kvůli padesátimilionové dotaci na Čapí hnízdo čelí Babiš spolu s dalšími lidmi také obvinění české policie. Příští týden by kvůli záležitosti měl vypovídat před mandátovým a imunitním výborem Sněmovny, který posuzuje policejní žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání. Den po výpovědi na výboru bude Babišova vláda ve Sněmovně žádat o důvěru.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video