Poslankyně, invalida a novinářka zkouší žít s životním minimem 113 Kč

Sledujeme online   9:11aktualizováno  9:11
Nejchudší Češi musí vyžít jen z několika desítek korun na den. Životní minimum činí 113 korun na veškeré denní výdaje. V rámci seriálu Chudoba v Česku se invalidní důchodce Emil Jíra, poslankyně TOP 09 Markéta Adamová a redaktorka iDNES.cz pokusí týden vyžít pouze z této částky. Jak si vedou, můžete sledovat v netradiční on-line reportáži.

Poslankyně, invalidní důchodce a redaktorka zkouší přežít pět dní o životním minimu | foto: iDNES.cz

Pokus odstartoval v pondělí, už nyní si tak v on-line reportáži můžete přečíst, jak si aktéři poradili s prvním dnem testu.

Do životního minima se nezapočítávají náklady na bydlení (tedy ani energie) - ty se v rámci českého sociálního systému řeší zvlášť. Zároveň je zřejmé, že pouhý týdenní pokus nemůže zahrnovat dlouhodobější výdaje typu vybavení domácnosti či léky. S tím vším však naši účastníci počítají a tvoří si v rámci limitu patřičné rezervy.

V případě poslankyně a redaktorky zkouška života na hraně navíc nebude zcela přesná. Řadu věcí, s nimiž nejchudší musí počítat ve svých nákladech, již mají zaplacenou, například kartičku na městskou hromadnou dopravu či platbu za telefon a internet. Obě aktérky však na životní minimum srazí všechny aktuální výdaje, zejména za jídlo.

A kdo jsou účastníci našeho pokusu?

Poslankyně Markéta Adamová

Poslankyně Markéta Adamová

Markéta Adamová je místopředsedkyní TOP 09 a je stranickou expertkou na sociální oblast. Je členkou sněmovního výboru pro sociální politiku a podvýboru pro lidská práva. V minulosti měla v radě Prahy 8 na starosti sociální oblast a protidrogovou prevenci.

„’Vyžijete se 113 Kč denně?’ Otázka, se kterou se na mne obrátili novináři iDNES.cz, ve mně vyvolala vzpomínky na studentský život. Tehdy, tedy před zhruba deseti lety, jsem s podobnou částkou vyšla, zvládnu to i dnes? Pokusím se o to,“ píše ve svém prvním příspěvku poslankyně.

Invalidní důchodce Emil Jíra

Invalidní důchodce Emil Jíra

Invalidní důchodce Emil Jíra byl dlouhá léta bez domova a spal po squatech. Momentálně střechu nad hlavou má, ale peněz nazbyt nikoliv. S jeho životem se čtenáři mohli seznámit v jednom z dílů cyklu iDNES.cz Lidé Česka.

Zdenka Trachtová působí čtvrtým rokem jako redaktorka domácího zpravodajství portálu iDNES.cz. Ve svých textech se zaměřuje zejména na sociální témata a české školství.

Jak se liší životní a existenční minimum?

Životní minimum je dle definice „minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb“. Jeho současná výše je 3 410 Kč pro jednotlivce, v případě rodiny se výše liší (viz tabulka). Vedle tohoto údaje úřady používají ještě pojem existenční minimum (2 200 Kč měsíčně), což je „minimální hranice peněžních příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.“

Stručně řečeno: existenční minimum vám dovolí přežít, životní umožní žít na jakési minimální společenské úrovni. Do žádné z obou částek se nezapočítávají náklady na bydlení.

Částky životního minima v Kč za měsíc
pro jednotlivce3 410
pro první osobu v domácnosti3 140
pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem2 830
pro nezaopatřené dítě ve věku:
- do 6 let1 740
- 6 až 15 let2 140
- 15 až 26 let (nezaopatřené)2 450

Údaj slouží českým úřadům hlavně k porovnávání. Částka se používá k určení příspěvku na živobytí, což jedna z dávek hmotné nouze. Jde o započtené příjmy po odečtení přiměřených nákladů na bydlení. Domácností, kterým stát pomáhat dosáhnout alespoň životního minima, bylo loni v Česku 150 tisíc.

Příjem se započítává dle vynaloženého úsilí v 70 %, 80 %, nebo 100 %.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Pražské orchestry hrály v Rudolfinu, aby podpořily obnovu Notre-Dame

Letecký pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame po ničivém požáru.

V Rudolfinu proběhl benefiční koncert pro obnovu pařížské katedrály Notre-Dame. Ikonu francouzské gotické architektury...

Fiala se omluvil poslankyni, o níž řekl, že je možná zamilovaná do Klause

Poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková , která nehlasovala pro odvolání...

Šéf občanských demokratů Petr Fiala ve Sněmovně řekl, že se osobně omluvil poslankyni Zuzaně Majerové Zahradníkové za...

Mohlo by se to stát komukoliv, říká Feri. Za napadením vidí politické důvody

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se po víkendovém incidentu, kdy ho napadli dva muži, objevil na půdě Poslanecké sněmovny....

Najdete na iDNES.cz