Chudoba v Česku: seriál iDNES.cz ukázal syrový svět zmaru a beznaděje

  0:01aktualizováno  0:01
Seriál iDNES.cz Chudoba v Česku zavedl čtenáře do světa, který často nechceme vidět. Přesto je všude kolem nás a ocitnout se v něm je až příliš snadné. Výzkumy, reportáže, rozhovory a analýzy, jež jsme v seriálu publikovali, si nyní můžete připomenout v tomto rozcestníku, kterým seriál uzavíráme.
Seriál iDNES.cz: Chudoba v Česku

Seriál iDNES.cz: Chudoba v Česku | foto: iDNES.cz

Exkluzivní průzkumPolovina chudých nemá ani na boty, vyhlídky vidí černě

Seriál odstartoval zveřejněním exkluzivního sociologického výzkumu provedeného mezi chudými obyvateli Česka. Na formulaci výzkumných otázek spolupracoval s redaktory iDNES.cz sociolog Daniel Prokop, průzkum poté zpracovala agentura Median. Závěry studie citovala mnohá česká média.

Typický chudý Čech má podle zjištěných dat v peněžence či na účtu v případě potřeby najde méně než pět tisíc korun. Nejezdí na dovolenou a nemůže si dovolit nové oblečení. Má chatrné zdraví, svírá ho stres a špatné vyhlídky. Zato však dobře vychází s příbuznými. Od státu chce hlavně nižší DPH na jídlo, dusí ho předražené exekuce.

Exkluzivní výzkum agentury Median pro iDNES.cz

Chudoba v Česku – exkluzivní výzkum agentury Median pro iDNES.cz

RozhovorV Česku nejsou rovné šance, chudé děti neumíme podpořit, říká Marksová

Boj s chudobou má jednoho hlavního aktéra a tím je stát. Prostřednictví sociálního zabezpečení a úřadů práce pomáhá potřebným a lidem v nouzi. Ministryně práce a sociálních věcí poskytla iDNES.cz obsáhlý rozhovor v němž zhodnotila stav svého resortu a poodkryla plány, které do závěrečné části svého mandátu chystá.

Děti z chudých rodin v Česku podle ministryně stále nemají stejné šance jako jejich bohatší vrstevníci. „Zdaleka nemluvím jen o Romech, podíl neromských chudých se zvyšuje,“ říká v rozhovoru Marksová.

Mezi chudýmiŠaty z charity a vyráběné dárky. Nejchudší rodiny utratí čtyři sta týdně

Nežijí na ulici a neumírají hladem. Jejich chudoba není na první pohled vidět. Za dveřmi svých domácností však počítají každou korunu a jakýkoli nenadálý výdaj pro ně může znamenat katastrofu. Nejchudší rodiny v Česku, často rozvedené matky s dětmi, přežívají jen s několika stovkami korun na týden. Příběhy několika z nich přinesl další díl seriálu.

Natálka a Mirek bydlí s rodiči v azylovém domě.
chudoba v česku
Od narození Marušky a Sofinky střídá rodina jeden azylový dům za druhým.

ReportážZa městem, bez koupelny a bez naděje. Zpráva z míst, kde bydlí zmar

Najdeme je na městských perifériích či v lesích. V soukromých ubytovnách i v obecních bytech. Sociálně vyloučení obyvatelé jsou v řadě obcí Česka stále sestěhováváni tak, aby byli co nejméně na očích. Jenže šance, že se dokážou z marasmu dluhů a nezaměstnanosti vymanit, tím rapidně klesá. Další díl seriálu Chudoba v Česku přinesl reportáže z míst, kde vládne rezignace.

NEPOUŽÍVAT! Chudoba v Česku
NEPOUŽÍVAT! Chudoba v Česku
NEPOUŽÍVAT! Chudoba v Česku

On-line testPoslankyně, invalida a novinářka zkusili žít s životním minimem 113 Kč

Nejchudší Češi musí vyžít jen z několika desítek korun na den. Životní minimum činí 113 korun na veškeré denní výdaje. V rámci seriálu Chudoba v Česku se invalidní důchodce Emil Jíra, poslankyně TOP 09 Markéta Adamová a redaktorka iDNES.cz pokusili týden vyžít pouze z této částky. Jak si vedli, mohli čtenáři sledovat v netradiční on-line reportáži. Podařilo se jim upozornit desítky tisíc čtenářů na problém chudoby a jeho praktické důsledky. Jejich dojmy a zkušenosti z pokusu si můžete přečíst zde: Zkusili jsme žít za stovku na den: problém jsou boty, léky a jízdenky.

Poslankyně, invalidní důchodce a redaktorka zkouší přežít pět dní o životním...

Životní styl chudýchNeradi se rozhodují, méně sportují a častěji kouří

V dalším analyticko-datovém článku jsme se zaměřili na každodennost života českých chudých. S pomocí dat z obřího dlouhodobého projektu MML a statistik ČSÚ se nám podařilo nahlédnout do jejich útrat, aktivit či jídelníčku.

Nejen chlebem živ je člověk a nejlepší věci v životě jsou zadarmo, říkají stará moudra. U Čechů žijících pod hranicí chudoby to však moc neplatí - bída totiž tvrdě dopadá i na kvalitu jejich volnočasových aktivit. Méně čtou, nevyrážejí za kulturou a častěji kouří.

VideoJak vzniká nejlevnější guláš v Praze? Z lančmítu či kuřecích jater

Uprostřed seriálu jsme se rozhodli odlehčit a poprosili jednoho z účastníků našeho on-line testu o recept na „guláš chudých“. Dobrou chuť!

SeniořiZestárnout v Česku často znamená třít bídu. Důchodce ničí dluhy i podvýživa

Málo topí i svítí a slovům lékaře o pestřejším jídelníčku se mohou nanejvýš pousmát. Chudoba české seniory nepostihuje masově, některé skupiny ale v materiální bídě prokazatelně žijí, přiblížil další díl seriálu. Největší problémy má několik desítek tisíc samostatně žijících důchodců, hlavně žen.

Agentura Median se v rámci exkluzivního výzkumu chudoby v Česku ptala na názory...
Agentura Median se v rámci exkluzivního výzkumu chudoby v Česku ptala na názory...

PotravinyNadšenec žije jen z jídla z popelnic. Peněz má dost, ale štve ho plýtvání

Vybírání popelnic není jen doménou lidí bez domova. „Mě doma učili, že jídlo se nevyhazuje,“ říkal Petr, který o peníze nouzi nemá, a přesto už léta žije jen z vyhozených potravin. „Je to divný pocit šlapat po jídle,“ poznamenal, zatímco klečel v kontejneru a do krabice skládal zeleninu, pečivo i jogurty. Jeho výpravu po kontejnerech zachytil další díl seriálu.

Kontejner byl napěchovaný jídlem.
Kontejner byl napěchovaný jídlem.
Kontejner byl napěchovaný jídlem.

AnalýzaKolik „hodí“ život na dávkách? Sociální síť je děravější, než si myslíte

Sociálně slabí jezdí pro dávky v mercedesech a mají tajemné poukázky na léky bez doplatku. Možná i vy jste někdy uvěřili v některou z fám, které se zpravidla v e-mailech šíří internetem a snaží se vyvolat hněv či dokonce závist vůči chudým. Jaké jsou však ve skutečnosti hranice české sociální sítě a jak je měkká? Pravděpodobně tvrdší, než si myslíte, ukázala naše analýza, která se stala nejčtenějším textem seriálu.

Den bezdomovceKdyž je mi zima, zapálím svíčku, říká bezdomovec. Vědci zkoumají jeho život

Seriál jsme zakončili reportáží ze života Václava. Václavův příbytek má velkorysou výměru a skvostný výhled na Vltavu a Staré město. Chybí „jen“ střecha nad hlavou. V prostoru vedle jednoho z pražských mostů žije šestašedesátiletý muž už desátým rokem spolu se svým psem a kocourem. Je jedním z lidí bez domova zapojených do projektu Hobohemia. Vědci v rámci něho zkoumají každodennost života na pražských a plzeňských ulicích.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Prezident Zeman zakončil rekondiční pobyt v nemocnici a zamířil do Lán

Prezident Miloš Zeman v neděli odpoledne po čtyřech dnech ve střešovické nemocnici ukončil svůj rekondiční pobyt....

Příští týden se oteplí. Do poloviny listopadu budou teploty nadprůměrné

Češi si mohou dál užívat teplého podzimu, nepříjemné sychravé počasí se zatím odsouvá. V příštím týdnu se ještě oteplí,...

Vpád rakouských stíhaček byl unikátní. Piloti skončili na poli u Prahy

Před pětapadesáti lety přistály s problémy na lánech u Ořecha dva rakouské letouny. Jeden z nich se převrátil v příkopu...

Fekálie stále končí v potocích, dotace na kanalizaci malé obce nespasí

Voda v potoce má nehezký odstín někde na rozmezí mezi hnědou a šedivou. Na hladině se začíná tvořit pěna. V okolí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz