Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Aby ženy i ve vězení zůstaly matkami. Pomoci jim má zvláštní program

Pro ženy je odloučení od potomků mnohem větší utrpení než pro muže, své o tom vědí trestankyně z ženské věznice v Drahonicích. Proto se tam a v dalších zařízeních pořádá kurz, který má matkám pomoci uvědomit si svou rodičovskou roli a obnovit kontakt s dětmi. Zvyšuje šanci, že se do vězení po uplynutí trestu už nevrátí.
Denisa (vlevo) a Petra, účastnice programu v zařízení ve Drahonicích pro...

Denisa (vlevo) a Petra, účastnice programu v zařízení ve Drahonicích pro vězněné ženy, které mají doma děti (17. října 2019) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Trojnásobná matka, čtyřicetiletá Petra z Veselí nad Lužnicí si v Drahonicích na Lounsku odpykává trest za podvod. Své potomky viděla naposled loni v srpnu, než nastoupila do vězení. „Koukejte, tady jsem si nechala vytetovat jejich jména. Dcera má 16 let a kluci 10 a 11,“ smutně ukazuje předloktí.

Petra je jednou z devíti účastnic kurzu „zvyšování rodičovských kompetencí“, který v drahonické věznici právě začal. Pořádá ho spolek Za branou zaměřený na pomoc rodinám odsouzených.

Petra „vyfasovala“ 45 měsíců za manko v hospodě, kde pracovala jako vedoucí směny. To už s potomky žila sama, její druhý partner a otec kluků byl v té době ve vězení. Loni před prázdninami, když měla nastoupit trest, raději sbalila děti a odjela do Německa, kde byla kdysi vdaná.

„Nepovolili mi odklad nástupu trestu, abych stihla zařídit, kam s dětmi. Původně jsem byla rozhodnutá, že pokud by měly skončit v děcáku, tak se z Německa nevrátím,“ vypráví. Přesto byla po prázdninách zpátky a navíc dostala dalších pět měsíců za maření výkonu rozhodnutí.

„Děcáku“ se její potomci vyhnuli. Dcera studuje střední školu a žije u biologického otce, o syny se jí stará sestra s pomocí matky.

Rodičovství je pro ženy kotvou

Petra zpočátku nebyla nakloněna tomu, aby ji děti ve vězení navštěvovaly. „Ale telefonujeme si. Píšeme dopisy a posíláme fotky, to všechno funguje,“ ubezpečuje.

Žen ve vězení strmě přibývá. Nejčastěji sedí zlodějky a podvodnice

Svůj postoj už ale přehodnotila. Kluky jí matka přiveze 20. října. „Původně jsem si říkala, že se před nimi nechci ukazovat ve vězeňském mundúru. Styděla jsem se. Já to všechno zapříčinila, tak to bez nich vydržím. Ale teď se na ně doslova třesu. Už počítám dny a jsem strašně nervózní,“ přiznává.

Do kurzu se Petra přihlásila proto, aby se jí snáze podařilo obnovit kontakt s dětmi. Právě v tom se ženám spolek Za branou snaží pomáhat. Podle jeho předsedy Jana Franka jsou vězněným matkám k ruce také v právních a praktických záležitostech. Třeba dobitím kreditu, dopisními známkami či zaplacením cestovného.

„Naším cílem je, abyste zůstaly i ve vězení matkami. Momentálně sbíráme prostředky na pronájem auta, abychom mohli za vámi do věznic přepravovat děti z chudých poměrů. Dvě už sem do Drahonic vozíme,“ sděluje přítomným Jan Frank.

Na začátku kurzu, který zahrnuje sedm setkání, každá z účastnic krátce nastíní svůj příběh. Podle psychologa Martina Gabavého, který ho s Janem Frankem vede, je rodičovství pro ženu větší kotvou než pro muže. Právě děti zvyšují jejich šanci, že se do vězení už nevrátí.

Spolek spolupracuje s několika věznicemi zejména ve středních Čechách, organizuje i svépomocné skupiny pro blízké odsouzených, aby mohli sdílet své pocity a nebyli na tíživou situaci sami.

Kurz má přivést ženy k tomu, aby o své rodičovské roli přemýšlely. „Teď nám prosím sepište kontakty na vaše blízké,“ dodává na závěr psycholog.

V dalších lekcích přítomné čeká úkol napsat dopis potomkovi a také například zjistit jejich školní prospěch. To jsou krůčky k tomu, aby ženy převzaly za své děti zodpovědnost.

Manžela jí vybrali rodiče

Denisa, třiatřicetiletá Romka z Ostravy, poprvé porodila už v šestnácti. Pak ještě šestkrát. Rozšafně o tom vypráví: „Kluka mi vybrali v patnácti rodiče, my olašští Romové o partnerovi nemůžeme rozhodovat sami. Měli jsme tradiční cikánskou svatbu a já byla za tři měsíce těhotná. Moje mamka měla jen dvě děti a na starobu toho litovala. Proto mě pobízela, ať to udělám jinak. S mým prvním jsme byli jedenáct let. Já znala jen vaření, uklízení a děti. Když mě muž začal mlátit, opustila jsem ho,“ popisuje.

Obrázky a hračky místo mříží. Zvláštní oddělení věznice funguje 15 let

„Náš cikánský soud rozhodl, že u mě zůstane druhá a třetí dcera. Ta nejstarší a nejmladší syn šli k němu. Bolelo mě to, úplně jsem s nimi ztratila kontakt,“ říká Denisa. S druhým partnerem má další tři děti. Některé jsou teď u její matky a dvě nejmladší v pěstounské péči. 

Za mřížemi skončila kvůli krádežím ve Švédsku, když s širší rodinou vandrovala po Evropě. Vydali na ni evropský zatykač. Odseděla si tam 17 měsíců a letos v dubnu ji předali do Česka.

V Kristových letech už je babičkou, její šestnáctileté dceři se narodila holčička, se kterou žije v azylovém domě pro nezletilé matky. „Nedávno se mi holka ozvala. Je to moje první dítě, které jsem milovala.“ A také Denisa vytasí předloktí. 

„To kvůli ní jsem si na ruku nechala vytetovat tenhle nápis: „Můj život byl velký omyl.“ Ale hned se rozzáří. „Dcera chce přijet i s vnučkou Ester. Zkouším to domluvit přes paní sociální. Bude to moje velká radost.“ V tu chvíli má Denisa v očích opět slzy.

Vražedkyně má na dítě rok, jediná věznice pro ženy s dětmi ji nepřijme

Podle sociálního pracovníka Pavla Vágnera má každá odsouzená povolených pět čísel, na která může volat, takže kontakt s dětmi lze udržet i po telefonu. 

Martin Toman vnímá kurz jako velmi přínosnou aktivitu. Jak říká, většina odsouzených žen je zároveň matkami. „Mnoho z nich, především vlivem užívání návykových látek, ztratilo jakýkoli kontakt se svými dětmi. Tento kurz je nejen učí, ale vytváří i podmínky k tomu, jak tyto vztahy obnovit, případně posílit.“

Uvítali by rovný přístup

V drahonické věznici si odpykává trest na 200 žen, z toho pro 40 procent se daří najít práci.

V českých věznicích pobývá několik tisíc žen, které mají desítky tisíc dětí a velmi košaté příběhy. Martin Toman, šéf drahonické věznice, která spadá pod zařízení v Novém Sedle, by uvítal „rovný“ přístup soudců k ženám. 

„Někteří soudci mají tendenci ženy, na rozdíl od mužů, šetřit a ukládají opakovaně podmíněné tresty. Ve chvíli, kdy nakonec uloží trest nepodmíněný, se jim ty podmíněné nasčítají a výsledkem je délka trestu, jako za velmi závažný trestný čin, ačkoli šlo například ‚jen‘ o drobné krádeže,“ míní.

Podívejte se, jak to vypadá v ženské věznici:

Vánoce a advent

Adventní čas začal v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Jurečka představil online aplikaci na důchody. Desetina žádostí přes ni bude úspěch

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka společně s ředitelem České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ)...

Vystrčil a Pekarová Adamová jsou v Izraeli. Navštíví i místa útoku Hamásu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v pondělí ráno přiletěli do...

Dezinformátor Čermák je zpátky v Česku. Polští policisté ho předali českým kolegům

Polští policisté v pondělí v poledne na hraničním přechodu Chotěbuz-Cieszyn předali českým kolegům zadrženého Tomáše...

Německo prodlouží hraniční kontroly s Čechy, Poláky a Švýcary do půlky prosince

Německo prodlužuje hraniční kontroly s Českou republikou, Polskem i Švýcarskem do 15. prosince. V pondělí to na vládní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...