Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. ledna 2022 Běla

Aby ženy i ve vězení zůstaly matkami. Pomoci jim má zvláštní program

Pro ženy je odloučení od potomků mnohem větší utrpení než pro muže, své o tom vědí trestankyně z ženské věznice v Drahonicích. Proto se tam a v dalších zařízeních pořádá kurz, který má matkám pomoci uvědomit si svou rodičovskou roli a obnovit kontakt s dětmi. Zvyšuje šanci, že se do vězení po uplynutí trestu už nevrátí.

Denisa (vlevo) a Petra, účastnice programu v zařízení ve Drahonicích pro vězněné ženy, které mají doma děti (17. října 2019) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Trojnásobná matka, čtyřicetiletá Petra z Veselí nad Lužnicí si v Drahonicích na Lounsku odpykává trest za podvod. Své potomky viděla naposled loni v srpnu, než nastoupila do vězení. „Koukejte, tady jsem si nechala vytetovat jejich jména. Dcera má 16 let a kluci 10 a 11,“ smutně ukazuje předloktí.

Petra je jednou z devíti účastnic kurzu „zvyšování rodičovských kompetencí“, který v drahonické věznici právě začal. Pořádá ho spolek Za branou zaměřený na pomoc rodinám odsouzených.

Fotogalerie

Petra „vyfasovala“ 45 měsíců za manko v hospodě, kde pracovala jako vedoucí směny. To už s potomky žila sama, její druhý partner a otec kluků byl v té době ve vězení. Loni před prázdninami, když měla nastoupit trest, raději sbalila děti a odjela do Německa, kde byla kdysi vdaná.

„Nepovolili mi odklad nástupu trestu, abych stihla zařídit, kam s dětmi. Původně jsem byla rozhodnutá, že pokud by měly skončit v děcáku, tak se z Německa nevrátím,“ vypráví. Přesto byla po prázdninách zpátky a navíc dostala dalších pět měsíců za maření výkonu rozhodnutí.

„Děcáku“ se její potomci vyhnuli. Dcera studuje střední školu a žije u biologického otce, o syny se jí stará sestra s pomocí matky.

Rodičovství je pro ženy kotvou

Petra zpočátku nebyla nakloněna tomu, aby ji děti ve vězení navštěvovaly. „Ale telefonujeme si. Píšeme dopisy a posíláme fotky, to všechno funguje,“ ubezpečuje.

Žen ve vězení strmě přibývá. Nejčastěji sedí zlodějky a podvodnice

Svůj postoj už ale přehodnotila. Kluky jí matka přiveze 20. října. „Původně jsem si říkala, že se před nimi nechci ukazovat ve vězeňském mundúru. Styděla jsem se. Já to všechno zapříčinila, tak to bez nich vydržím. Ale teď se na ně doslova třesu. Už počítám dny a jsem strašně nervózní,“ přiznává.

Do kurzu se Petra přihlásila proto, aby se jí snáze podařilo obnovit kontakt s dětmi. Právě v tom se ženám spolek Za branou snaží pomáhat. Podle jeho předsedy Jana Franka jsou vězněným matkám k ruce také v právních a praktických záležitostech. Třeba dobitím kreditu, dopisními známkami či zaplacením cestovného.

„Naším cílem je, abyste zůstaly i ve vězení matkami. Momentálně sbíráme prostředky na pronájem auta, abychom mohli za vámi do věznic přepravovat děti z chudých poměrů. Dvě už sem do Drahonic vozíme,“ sděluje přítomným Jan Frank.

Na začátku kurzu, který zahrnuje sedm setkání, každá z účastnic krátce nastíní svůj příběh. Podle psychologa Martina Gabavého, který ho s Janem Frankem vede, je rodičovství pro ženu větší kotvou než pro muže. Právě děti zvyšují jejich šanci, že se do vězení už nevrátí.

Spolek spolupracuje s několika věznicemi zejména ve středních Čechách, organizuje i svépomocné skupiny pro blízké odsouzených, aby mohli sdílet své pocity a nebyli na tíživou situaci sami.

Kurz má přivést ženy k tomu, aby o své rodičovské roli přemýšlely. „Teď nám prosím sepište kontakty na vaše blízké,“ dodává na závěr psycholog.

V dalších lekcích přítomné čeká úkol napsat dopis potomkovi a také například zjistit jejich školní prospěch. To jsou krůčky k tomu, aby ženy převzaly za své děti zodpovědnost.

Manžela jí vybrali rodiče

Denisa, třiatřicetiletá Romka z Ostravy, poprvé porodila už v šestnácti. Pak ještě šestkrát. Rozšafně o tom vypráví: „Kluka mi vybrali v patnácti rodiče, my olašští Romové o partnerovi nemůžeme rozhodovat sami. Měli jsme tradiční cikánskou svatbu a já byla za tři měsíce těhotná. Moje mamka měla jen dvě děti a na starobu toho litovala. Proto mě pobízela, ať to udělám jinak. S mým prvním jsme byli jedenáct let. Já znala jen vaření, uklízení a děti. Když mě muž začal mlátit, opustila jsem ho,“ popisuje.

Obrázky a hračky místo mříží. Zvláštní oddělení věznice funguje 15 let

„Náš cikánský soud rozhodl, že u mě zůstane druhá a třetí dcera. Ta nejstarší a nejmladší syn šli k němu. Bolelo mě to, úplně jsem s nimi ztratila kontakt,“ říká Denisa. S druhým partnerem má další tři děti. Některé jsou teď u její matky a dvě nejmladší v pěstounské péči. 

Za mřížemi skončila kvůli krádežím ve Švédsku, když s širší rodinou vandrovala po Evropě. Vydali na ni evropský zatykač. Odseděla si tam 17 měsíců a letos v dubnu ji předali do Česka.

V Kristových letech už je babičkou, její šestnáctileté dceři se narodila holčička, se kterou žije v azylovém domě pro nezletilé matky. „Nedávno se mi holka ozvala. Je to moje první dítě, které jsem milovala.“ A také Denisa vytasí předloktí. 

„To kvůli ní jsem si na ruku nechala vytetovat tenhle nápis: „Můj život byl velký omyl.“ Ale hned se rozzáří. „Dcera chce přijet i s vnučkou Ester. Zkouším to domluvit přes paní sociální. Bude to moje velká radost.“ V tu chvíli má Denisa v očích opět slzy.

Vražedkyně má na dítě rok, jediná věznice pro ženy s dětmi ji nepřijme

Podle sociálního pracovníka Pavla Vágnera má každá odsouzená povolených pět čísel, na která může volat, takže kontakt s dětmi lze udržet i po telefonu. 

Martin Toman vnímá kurz jako velmi přínosnou aktivitu. Jak říká, většina odsouzených žen je zároveň matkami. „Mnoho z nich, především vlivem užívání návykových látek, ztratilo jakýkoli kontakt se svými dětmi. Tento kurz je nejen učí, ale vytváří i podmínky k tomu, jak tyto vztahy obnovit, případně posílit.“

Uvítali by rovný přístup

V drahonické věznici si odpykává trest na 200 žen, z toho pro 40 procent se daří najít práci.

V českých věznicích pobývá několik tisíc žen, které mají desítky tisíc dětí a velmi košaté příběhy. Martin Toman, šéf drahonické věznice, která spadá pod zařízení v Novém Sedle, by uvítal „rovný“ přístup soudců k ženám. 

„Někteří soudci mají tendenci ženy, na rozdíl od mužů, šetřit a ukládají opakovaně podmíněné tresty. Ve chvíli, kdy nakonec uloží trest nepodmíněný, se jim ty podmíněné nasčítají a výsledkem je délka trestu, jako za velmi závažný trestný čin, ačkoli šlo například ‚jen‘ o drobné krádeže,“ míní.

Podívejte se, jak to vypadá v ženské věznici:

  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

Ve vánici na D5 bouralo 36 aut. Bylo to jako bílá zeď, popisuje řidič

Dálnici D5 na 33. kilometru u Žebráku zablokovala před polednem hromadná dopravní nehoda 36 aut. Záchranáři ošetřili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Janeček spustí kampaň Tohle jsme my. Čeká se, zda ohlásí kandidaturu na Hrad

Matematik a podnikatel Karel Janeček představí svou novou kampaň Tohle jsme my. Očekává se, zda přitom ohlásí i svou...

STALO SE DNES: Nehoda 36 aut uzavřela D5, Farský jako poslanec končí

Zasněženou D5 u Žebráku uzavřela hromadná nehoda šestatřiceti aut. Poslanec Jan Farský oznámil, že složí mandát....

Lidé by se neměli stydět zažádat si o příspěvek na bydlení, říká šéfka svazu

Ministerstvo práce a sociálních věcí představí v pátek webovou kalkulačku, podle které si lidé vypočítají, zda mají...

Expert: Z kohoutku se covidem nenakazíte. Životaschopný není virus ani v kanálu

Rozstřel Tým Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze pod vedením profesora Jana Bartáčka už dlouhé měsíce monitoruje...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...