Středa 2. prosince 2020, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 2. prosince 2020 Blanka

Aby ženy i ve vězení zůstaly matkami. Pomoci jim má zvláštní program

Pro ženy je odloučení od potomků mnohem větší utrpení než pro muže, své o tom vědí trestankyně z ženské věznice v Drahonicích. Proto se tam a v dalších zařízeních pořádá kurz, který má matkám pomoci uvědomit si svou rodičovskou roli a obnovit kontakt s dětmi. Zvyšuje šanci, že se do vězení po uplynutí trestu už nevrátí.

Denisa (vlevo) a Petra, účastnice programu v zařízení ve Drahonicích pro vězněné ženy, které mají doma děti (17. října 2019) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Trojnásobná matka, čtyřicetiletá Petra z Veselí nad Lužnicí si v Drahonicích na Lounsku odpykává trest za podvod. Své potomky viděla naposled loni v srpnu, než nastoupila do vězení. „Koukejte, tady jsem si nechala vytetovat jejich jména. Dcera má 16 let a kluci 10 a 11,“ smutně ukazuje předloktí.

Petra je jednou z devíti účastnic kurzu „zvyšování rodičovských kompetencí“, který v drahonické věznici právě začal. Pořádá ho spolek Za branou zaměřený na pomoc rodinám odsouzených.

Fotogalerie

Petra „vyfasovala“ 45 měsíců za manko v hospodě, kde pracovala jako vedoucí směny. To už s potomky žila sama, její druhý partner a otec kluků byl v té době ve vězení. Loni před prázdninami, když měla nastoupit trest, raději sbalila děti a odjela do Německa, kde byla kdysi vdaná.

„Nepovolili mi odklad nástupu trestu, abych stihla zařídit, kam s dětmi. Původně jsem byla rozhodnutá, že pokud by měly skončit v děcáku, tak se z Německa nevrátím,“ vypráví. Přesto byla po prázdninách zpátky a navíc dostala dalších pět měsíců za maření výkonu rozhodnutí.

„Děcáku“ se její potomci vyhnuli. Dcera studuje střední školu a žije u biologického otce, o syny se jí stará sestra s pomocí matky.

Rodičovství je pro ženy kotvou

Petra zpočátku nebyla nakloněna tomu, aby ji děti ve vězení navštěvovaly. „Ale telefonujeme si. Píšeme dopisy a posíláme fotky, to všechno funguje,“ ubezpečuje.

Žen ve vězení strmě přibývá. Nejčastěji sedí zlodějky a podvodnice

Svůj postoj už ale přehodnotila. Kluky jí matka přiveze 20. října. „Původně jsem si říkala, že se před nimi nechci ukazovat ve vězeňském mundúru. Styděla jsem se. Já to všechno zapříčinila, tak to bez nich vydržím. Ale teď se na ně doslova třesu. Už počítám dny a jsem strašně nervózní,“ přiznává.

Do kurzu se Petra přihlásila proto, aby se jí snáze podařilo obnovit kontakt s dětmi. Právě v tom se ženám spolek Za branou snaží pomáhat. Podle jeho předsedy Jana Franka jsou vězněným matkám k ruce také v právních a praktických záležitostech. Třeba dobitím kreditu, dopisními známkami či zaplacením cestovného.

„Naším cílem je, abyste zůstaly i ve vězení matkami. Momentálně sbíráme prostředky na pronájem auta, abychom mohli za vámi do věznic přepravovat děti z chudých poměrů. Dvě už sem do Drahonic vozíme,“ sděluje přítomným Jan Frank.

Na začátku kurzu, který zahrnuje sedm setkání, každá z účastnic krátce nastíní svůj příběh. Podle psychologa Martina Gabavého, který ho s Janem Frankem vede, je rodičovství pro ženu větší kotvou než pro muže. Právě děti zvyšují jejich šanci, že se do vězení už nevrátí.

Spolek spolupracuje s několika věznicemi zejména ve středních Čechách, organizuje i svépomocné skupiny pro blízké odsouzených, aby mohli sdílet své pocity a nebyli na tíživou situaci sami.

Kurz má přivést ženy k tomu, aby o své rodičovské roli přemýšlely. „Teď nám prosím sepište kontakty na vaše blízké,“ dodává na závěr psycholog.

V dalších lekcích přítomné čeká úkol napsat dopis potomkovi a také například zjistit jejich školní prospěch. To jsou krůčky k tomu, aby ženy převzaly za své děti zodpovědnost.

Manžela jí vybrali rodiče

Denisa, třiatřicetiletá Romka z Ostravy, poprvé porodila už v šestnácti. Pak ještě šestkrát. Rozšafně o tom vypráví: „Kluka mi vybrali v patnácti rodiče, my olašští Romové o partnerovi nemůžeme rozhodovat sami. Měli jsme tradiční cikánskou svatbu a já byla za tři měsíce těhotná. Moje mamka měla jen dvě děti a na starobu toho litovala. Proto mě pobízela, ať to udělám jinak. S mým prvním jsme byli jedenáct let. Já znala jen vaření, uklízení a děti. Když mě muž začal mlátit, opustila jsem ho,“ popisuje.

Obrázky a hračky místo mříží. Zvláštní oddělení věznice funguje 15 let

„Náš cikánský soud rozhodl, že u mě zůstane druhá a třetí dcera. Ta nejstarší a nejmladší syn šli k němu. Bolelo mě to, úplně jsem s nimi ztratila kontakt,“ říká Denisa. S druhým partnerem má další tři děti. Některé jsou teď u její matky a dvě nejmladší v pěstounské péči. 

Za mřížemi skončila kvůli krádežím ve Švédsku, když s širší rodinou vandrovala po Evropě. Vydali na ni evropský zatykač. Odseděla si tam 17 měsíců a letos v dubnu ji předali do Česka.

V Kristových letech už je babičkou, její šestnáctileté dceři se narodila holčička, se kterou žije v azylovém domě pro nezletilé matky. „Nedávno se mi holka ozvala. Je to moje první dítě, které jsem milovala.“ A také Denisa vytasí předloktí. 

„To kvůli ní jsem si na ruku nechala vytetovat tenhle nápis: „Můj život byl velký omyl.“ Ale hned se rozzáří. „Dcera chce přijet i s vnučkou Ester. Zkouším to domluvit přes paní sociální. Bude to moje velká radost.“ V tu chvíli má Denisa v očích opět slzy.

Vražedkyně má na dítě rok, jediná věznice pro ženy s dětmi ji nepřijme

Podle sociálního pracovníka Pavla Vágnera má každá odsouzená povolených pět čísel, na která může volat, takže kontakt s dětmi lze udržet i po telefonu. 

Martin Toman vnímá kurz jako velmi přínosnou aktivitu. Jak říká, většina odsouzených žen je zároveň matkami. „Mnoho z nich, především vlivem užívání návykových látek, ztratilo jakýkoli kontakt se svými dětmi. Tento kurz je nejen učí, ale vytváří i podmínky k tomu, jak tyto vztahy obnovit, případně posílit.“

Uvítali by rovný přístup

V drahonické věznici si odpykává trest na 200 žen, z toho pro 40 procent se daří najít práci.

V českých věznicích pobývá několik tisíc žen, které mají desítky tisíc dětí a velmi košaté příběhy. Martin Toman, šéf drahonické věznice, která spadá pod zařízení v Novém Sedle, by uvítal „rovný“ přístup soudců k ženám. 

„Někteří soudci mají tendenci ženy, na rozdíl od mužů, šetřit a ukládají opakovaně podmíněné tresty. Ve chvíli, kdy nakonec uloží trest nepodmíněný, se jim ty podmíněné nasčítají a výsledkem je délka trestu, jako za velmi závažný trestný čin, ačkoli šlo například ‚jen‘ o drobné krádeže,“ míní.

Podívejte se, jak to vypadá v ženské věznici:

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový úřad by kvůli covidu mohl zavírat obchody i vidět do mobilů

Nový centrální úřad Státní hygienické služby spadající pod ministra zdravotnictví má mít možnost i bez nouzového stavu...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Manipulativní a neodborné kroky. Mentální kouči klientům někdy škodí, říká Suková

Premium Helena Suková je jednou z mála sportovkyň, které po ukončení hvězdné kariéry našly uplatnění v oboru zcela odlišném....

Proč otvírají akvaparky, a kina ne? Ani já jsem nedostal odpověď, říká Zaorálek

Premium Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v rozhovoru pro MF DNES poodhalil zákulisí jednání vlády. „Pro rozvolnění kasin...

Přednost v očkování mají mít všichni zdravotníci, ne někteří, žádá komora

Novým typem koronaviru se podle České lékařské komory nakazilo od začátku epidemie v Česku přes 35 tisíc zdravotníků....

Přibývá cizinců s virem HIV, za deset let jich je v Česku dvojnásobek

V Česku dlouhodobě vzrůstá počet cizinců, u kterých lékaři nově zaznamenali nákazu infekcí HIV. Do konce letošního...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...