Vězni se učí jednat s personalisty a mluvit o tom, za co je stát potrestal

  13:13aktualizováno  13:13
Spolek Rubikon připravuje vězně na to, že je po propuštění čekají za zdí káznice kromě svobody také povinnosti. Školitelé se snaží zájemce z řad trestanců naučit, jak jednat s personalisty při hledání práce. Zatímco recidiva vězňů bývá až sedmdesátiprocentní, recidiva naměřená u výzkumného vzorku klientů Rubikonu činí pouhých 11,4 procent.

Vězni trénují, jak mluvit u pohovoru. | foto: T. Krist, MAFRAMAFRA

Devětadvacetiletého Petra v únoru pustí z věznice v Jiřicích. Dostal se tam na pár měsíců kvůli momentu, kdy neudržel nervy na uzdě a na letišti v Praze-Ruzyni rozbil skleněné dveře. „Během čekání na otce, který přilétal z Anglie, jsem se trochu opil a pohádal se s přítelkyní. Abych neuhodil ji, praštil jsem do skleněné výplně dveří,“ říká mladý muž.

Svůj prohřešek Petr bez okolků popisuje Vladimíru Malému z neziskové organizace Rubikon během pracovních pohovorů nanečisto, které pro odsouzené z jiřické věznice minulý týden uspořádali v pražském komunitním centru Kotlaska. Odsouzení krátce před propuštěním tímto způsobem trénují na skutečná interview a učí se mluvit s personalisty o své trestné činnosti. Petrovi H. to zjevně nečiní žádný problém. 

„Za rozbitou výlohu jsem nejdřív dostal 180 hodin veřejně prospěšných prací a nakázali mi uhradit škodu. Těch devět tisíc za dveře splácím, ale na veřejně prospěšné práce jsem nenastoupil, tak mi to spočítali natvrdo.“

Pracovník Rubikonu si vyslechne Petrovy představy o budoucí práci, a dokonce má pro něj konkrétní nabídku na pozici skladníka v Plzni. „To bych bral. V Praze potkávám lidi, kteří mě táhnou ke dnu, a když je ta Plzeň i s ubytováním, nemám si co rozmýšlet,“ reaguje Petr, bývalý pracovník ostrahy v Tesku.

Vladimír Malý však zůstává zdrženlivý. Při svých návštěvách věznic se snaží propojovat odsouzené se zaměstnavateli ještě předtím, než vyjdou ven, a zná i úskalí. „Sice jsme se domluvili, ale ještě se uvidí, jestli se z toho dotyčný nevyspí,“ podotkne, když se ti dva rozloučí.

Fotogalerie

Vězeňská seznamka

Pohovory nanečisto probíhají podobně jako seznamka. Odsouzení z jiřické věznice, kde se pyká za lehčí provinění, se postupně střídají u šesti stolečků. Každý dialog se musí vejít do dvaceti minut.

Mezi školiteli jsou zástupci České pošty, KIO bistra nebo sociálního podniku Rubikon centrum. Celkem má Rubikon kontakty zhruba s pěti sty zaměstnavateli. „Trestní minulost kandidátů neopomíjíme, ale hlavní je debata o práci,“ podotýká za Rubikon Lucie Streichsbierová.

Odsouzení si tak mají možnost prověřit svoje sociální dovednosti a sebeprezentaci, potřebnou při skutečných pohovorech.

Čtyřiačtyřicetiletý Petr G. původem z Ostravy na rovinu přiznává, že toho v životě ještě moc nenapracoval. Za mřížemi je už potřetí, tentokrát se mu chýlí ke konci šestiletý trest za krádeže.

„Když jsem vyšel z vězení minule, nikde mě nechtěli, tak jsem do toho znovu spadl. Teď bych to chtěl jinak. Vyučený nejsem, ale práce se nebojím. Umím opravovat auta a taky rád vařím. Naučil bych se cokoliv,“ ubezpečuje personalistku z KIO bistra.

Padesátiletý Pavel z Pardubic řídil v opilosti, a když mu sebrali řidičák, sedl za volant znovu. Pyká za maření úředního rozhodnutí. Rád by našel nějakou práci v pohostinství, ze začátku klidně jen sezonně na horách. „Třeba do pekárny mě nikdo nedostane, ale když budu mít dobrou práci, chytím se,“ dušuje se.

Pohovory nanečisto mají pomoci snižovat recidivu. Pro zaměstnavatele zase uchazeči, předem prověření neziskovými organizacemi, představují menší riziko. Personalista se o nich dozví mnohem více informací. Recidiva se v Česku pohybuje kolem 70 procent, recidiva naměřená u výzkumného vzorku klientů Rubikonu přitom činila pouhých 11,4 procent.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Nechtěl umírat, byl bojovník, říká o Palachovi psychiatrička od jeho lůžka

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Psychiatrička Zdenka Kmuníčková pečovala o Jana Palacha na klinice popálenin v pražské Legerově ulici od pátku 17....

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Piráti chtějí vyhrát eurovolby, příští parlamentní volby a sestavit vládu

Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel...

S ambicemi porazit v květnu ANO i všechny ostatní soupeře jdou do voleb do Evropského parlamentu Piráti. „Naší ambicí...

Najdete na iDNES.cz