Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Těhotenství už nebude propustkou z vězení, chystá se novela trestního řádu

  13:34
Těhotenství už by nemělo být pro odsouzené ženy automatickou propustkou z vězení, jako nyní. Zákonodárci připravují novelu trestního řádu, která reaguje na případ Petry Janákové. Ta se dostala na svobodu právě kvůli graviditě. Nově by měl o dalším postupu rozhodovat soud. Ve věznici ve Světlé nad Sázavou má vzniknout i nové oddělení.

Petra Janáková odsouzená za vraždu ke třiceti letům vězení dočasně opustila káznici letos v červnu. Na svobodu musela být propuštěna kvůli svému těhotenství, aniž by měla určený jakýkoli dohled.

Do jiného stavu přišla ve vazební věznici v Hradci Králové a minulý týden v pátek porodila. Za mříže se může vrátit až za rok.

Tento případ přiměl ministerstvo spravedlnosti a poslance přijmout opatření, aby se už podobný scénář nemohl opakovat. Současné zákony totiž s něčím takovým nepočítají.

„Nikdo netušil, že by k něčemu takovému mohlo dojít,“ konstatovala ministryně spravedlnosti Marie Benešová při dnešní návštěvě ženské věznice ve Světlé nad Sázavou.

Mimo jiné právě ve spolupráci s ženskou věznicí, ale i s dalšími poslanci a vězeňskou službou, vzniká návrh novely trestního řádu, který bude podobné situace řešit. „V říjnu ho předložíme do poslanecké sněmovny,“ prohlásil předseda parlamentního podvýboru pro vězeňství Petr Sadovský. I on se návštěvy ve Světlé účastnil.

Podstatou návrhu je nová pravomoc předsedy příslušného soudního senátu. Ten rozhodne, zda bude moci být žena odsouzená za zvlášť závažné trestné činy s trestem delším deseti let v případě těhotenství propuštěna na svobodu. Pokud soudce určí, že to není možné, zůstane žena během těhotenství i těsně po porodu za mřížemi.

Fotogalerie

„Zohledňovat bude osobnost matky, zájem dítěte, spáchaný trestný čin i ochranu společnosti,“ uvedla Benešová. Pokud soudce trest odsouzené odloží, bude ji sledovat probační a mediační služba.

V návrhu novely trestního řádu je i vznik nového oddělení. To by mělo být právě ve světelské věznici. Určené bude těhotným ženám a matkám s dětmi do jednoho roku věku.

Světlou si zákonodárci vybrali proto, že už tu řadu let úspěšně funguje oddíl pro matky s dětmi. Ten umožňuje pobyt odsouzených žen za mřížemi i s jejich dětmi ve věku od jednoho do tří let.

„Je specifikem českého vězeňství, které se osvědčilo,“ říká o oddělení generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal.

Případ Petry Janákové

  • Osmadvacetiletá žena byla pravomocně odsouzena na třicet let do věznice s ostrahou za vraždu sběratele poštovních známek a mincí a pokus o vraždu dalších tří lidí. Vraždu spáchala ještě se svým exmanželem Jaroslavem Janákem. Sběratele vylákali na schůzku a následně ho žena při společné cestě autem zastřelila. Muž poté tělo odtáhl do kukuřičného pole u Lázní Bělohradu. Druhý den se tam vrátil pro 34 tisíc korun, které měl sběratel u sebe.
  • Při pobytu ve vazební věznici v Hradci Králové ale Janáková otěhotněla. Jak se to mohlo stát, stále vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Sama odsouzená tvrdila, že to nebylo záměrné, že ji znásilnili tři dozorci. „Paní Janáková mění výpovědi. Prověřují se různé varianty a čeká se i na posudky,“ popsal generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal.
  • Vyšetřování trvá už minimálně od června. Podle TV Prima odebrali vyšetřovatelé ihned po porodu DNA dítěte. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová má však k délce vyšetřování výhrady. „Trvá to trochu dlouho. Při zjištění jakýchkoliv pochybení však vyvodím z případu personální důsledky,“ vzkázala.

Ve Světlé nad Sázavou je tento oddíl v provozu od roku 2002. Za tu dobu jím prošly stovky žen a dětí. Má kapacitu pro patnáct odsouzených a dvacet dětí.

Prostředí se tu neliší například od školek, děti mají k dispozici barevné prostory se spoustou hraček. Jezdí na výlety, mají množství aktivit, využívat mohou dvě venkovní hřiště.

Matky se o ně starají 24 hodin denně. Odsouzené i děti jsou v kontaktu s psychology, sociálními pracovníky i třeba budoucími školkami či dětskými domovy.

Už letos na podzim by měla ve Světlé začít stavba nového pavilonu, jehož součástí by byl plnohodnotný oddíl i pro odsouzené těhotné či ženy s dětmi do jednoho roku věku. „Odhadované náklady jsou kolem 14 milionů korun,“ poznamenal Dohnal.

Světelská věznice je podle slov její ředitelky Moniky Myšičkové na zřízení takového oddílu připravena. Koncepci má připravenou už z roku 2004, kdy vznikl jakýsi pilotní projekt. „Měli jsme v něm dosud dvě ženy,“ podotkla ředitelka.

Porod v Praze, do Světlé návrat i s dítětem

V praxi by to mělo vypadat tak, že pokud soudce ženě trest nepřeruší, během těhotenství by pobývala na speciálním oddílu světelské věznice. Byla by pod zdravotnickým dohledem pankrácké vězeňské nemocnice. Porod by absolvovala na klinice v Praze a do světelské věznice by se po porodu vrátila i s dítětem.

„V poslední době jsme personálně posílili, máme tady tým odborníků, kteří jsou školeni na práci s takovými odsouzenými. Na zřízení takového oddílu bychom dokázali velice rychle a pružně reagovat,“ ujistila Monika Myšičková.

2. září 2019

Návrh novely trestního řádu začali okamžitě po propuštění Petry Janákové připravovat někteří poslanci. Podvýbor pro vězeňství zpočátku počítal s tím, že by řád nově umožňoval přerušení trestu pouze v případě, že bude ohrožen život či zdraví matky nebo dítěte. Nakonec se ale dohodl na společném postupu s ministerstvem spravedlnosti.

„Náš původní návrh byl příliš striktní. Přijali jsme proto mírnější verzi, kterou rámcově chystá ministerstvo spravedlnosti. Návrh konzultujeme i s ministerstvem zdravotnictví,“ dodal Petr Sadovský.

To, že ženy otěhotní ve vazební věznici nebo ve výkonu trestu bylo až dosud zcela ojedinělé. Podle Petra Dohnala to nicméně byl jeden ze způsobů, jak se dostat na svobodu, o němž odsouzené dobře věděly.

„Zachytili jsme jakýsi manuál, v němž si odsouzené ženy sdělují zkušenosti z výkonu trestu. Byla v něm zmíněna i možnost otěhotnění,“ prozradil Dohnal.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Jiří Běhounek, Josef Zahradníček, Drahoslav Ryba, Radek Koten, Vít Kaňkovský, Blanka Lednická, Jan Tesař

  • Nejčtenější

Hledaní sourozenci z Jihlavy si prohlíželi Prahu, našli je při cestě domů

Policie našla dvě děti, které byly od úterního odpoledne nezvěstné. Sourozenci jsou v pořádku. Cestovali vlakem, ve...

Z Vysočiny vyjel konvoj s obřími nádržemi, přeruší proud a zatíží mosty

Z Kramolína na Třebíčsku ráno vyjel opravdu nadměrný náklad. Transport veze do Bratislavy obří nádrže na naftu. Každá...

Zemřela jihlavská legenda, usměvavý masér hokejistů i fotbalistů Kuchyňa

Ve sbírce měl mimo jiné dvě zlaté medaile z mistrovství světa juniorů (2000 a 2001) i trofej pro mistra extraligy s...

Místo zeleniny se rodina z Vysočiny dala do pěstování kanadských borůvek

Poslední kanadské borůvky už letos očesala rodina Vališových z Jiříkovic u Nového Města na Moravě. Na okraji vesnice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kliment o Bröndby, reprezentaci i Wernerovi. Jak blízko měl do Sparty?

Premium Možná ho máte zafixovaného jako muže jediného zápasu: před šesti lety si hattrickem proti Srbsku vystřílel korunu krále...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Věci venku. Sochař Suška osobně představí svá díla pod širým nebem

Prohlédnout si novou výstavu fotografií a zároveň se osobně setkat se sochařem Čestmírem Suškou, jehož unikátní díla...

Na Ransko ve Žďárských vrších se vrátily střevle, ochránci mluví o zázraku

Jako zázrak přírody hodnotí ochranáři objev, který nedávno učinili na toku Ranského potoka na území národní přírodní...

Jihlavě už je skládka v Henčově malá, rozšíří ji o dva a půl hektaru

Komunálního odpadu, který vyprodukují obyvatelé Jihlavy, je i přes snahu o třídění a recyklaci tolik, že už mu nestačí...

Oprava průtahu Žďárem ucpává okolní ulice, stěžují si jejich obyvatelé

Do dalšího úseku se posunula oprava hlavního průtahu Žďárem nad Sázavou, silnice I/37. Rekonstrukce, jež začala v...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...