Favorité voleb si v duelu vyčetli sponzory, Fischer zmínil i Mrázka

  23:05aktualizováno  23:05
Mezi největšími favority prezidentských voleb Janem Fischerem a Milošem Zemanem se jiskřilo i při jejich druhém televizním duelu. Ve večerní debatě televize Nova si vyčítali především své sponzory a spolupracovníky. Fischer zmínil i kmotra Františka Mrázka, který chodil na Úřad vlády v době Zemanova premiérování.

Favorizovaní kandidáti Jan Fischer a Miloš Zeman se utkali v druhé debatě. | foto: ČTK

Fischer Zemanovi znovu vyčetl, že má blízko k lobbistovi Miroslavu Šloufovi a podnikateli Zdeňku Zbytkovi, který před Listopadem velel tankové divizi. "Lidmi jejich typu bych nikdy neměl ve své blízkosti," uvedl Fischer. 

Krátce také připomněl, že do Strakovy akademie chodil právě za Šloufem i boss podsvětí František Mrázek. Z policejních odposlechů to v roce 2007 zjistila MF DNES.

Expředseda ČSSD se ohradil proti tomu, že se Šlouf a Zbytek podílejí na jeho kampani. "Jeden je na penzi, druhý se stará o penzion na Šumavě," uvedl. Souhlasil pouze se jménem sponzora Martina Nejedlého, který v Česku zastupuje ruskou firmu Lukoil. Na zmínku o Mrázkovi nereagoval.

Zeman Fischera kritizoval především za to, že jej 14 miliony podpořil podnikatel Tomáš Chrenek. "Panu Chrenkovi za to nedám vůbec nic. Jsem si jist, že za to nic nebude chtít. Je pod drobnohledem," komentoval to Fischer.

Ohradil se i proti Zemanově výtkám vůči svému poradci, majiteli mediální agentury Médea a vydavatelství Empresa Media Jaromíru Soukupovi a bývalému vedoucímu Úřadu vlády Janu Novákovi, který byl vyšetřován v souvislosti s kauzou ProMoPro. "Pouze podával vysvětlení, nebyl obviněný. Má nejvyšší stupeň bezpečnostní prověrky," hájil Fischer blízkého spolupracovníka. 

Jste pravičák, přesvědčoval Fischera Zeman

Uchazeči se také přeli o to, zda Fischer je či není pravicový kandidát. "Hájil jste církevní restituce i druhý pilíř důchodové reformy. Co je to jiného než pravicová politika?" ptal se Zeman. Fischer namítl, že by upřednostnil odložení vyrovnání státu s církvemi a že druhý pilíř podporuje jako občan na prahu důchodu, ale ne jako politik. "Byly doby, kdy jsem volil i sociální demokracii," prozradil.

Zeman i Fischer se pozastavili nad úterním prohlášením prezidenta Václava Klause, který přirovnal kritiku amnestie k sarajevskému atentátu (více čtěte zde). Oba také podpořili návrh TOP 09, aby vláda odškodnila ty, kterých se amnestie negativně dotkne (více o návrhu čtěte zde).

Podle politologa Jakuba Charváta z pražské Metropolitní univerzity úterní diskuse neměla jasného lídra. "Ve srovnání s debatou minulý týden byli oba diskutující bojovně naladěni," všiml si Charvát.

S blížícím se prvním kolem (proběhne v pátek a v sobotu) kampaň uchazečů o Hrad finišuje. Zeman s Fischerem v úterý absolvovali například i odpolední debatu všech devíti kandidátů, kterou pořádaly iDNES.cz a MF DNES (více o průběhu debaty čtěte zde).

Oba aktéři televizního duelu patří podle předvolebních průzkumů veřejného mínění k největším favoritům. Podle posledního průzkumu ppm factum by Zemana volila čtvrtina lidí, Fischerovi by dal hlas každý pátý volič.

Poprvé se Fischer se Zemanem utkali v pátek večer v diskusi televize Prima. Oba například museli prokázat, zda jsou schopní mluvit anglicky a rusky (více o diskusi čtěte zde). Posléze vyšlo najevo, že Fischerův tým části publika za účast při debatě zaplatil (více čtěte zde).

Podívejte se na Fischerovu a Zemanovu angličtinu v prvním duelu

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Komunisté trvají i po jednání u Zemana na schodku nižším o deset miliard

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a...

Komunisté i po jednání s prezidentem Milošem Zemanem trvají na tom, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce...

Zaorálek: kritik koalice s ANO, který má komplikované vztahy se Zemanem

Lubomír Zaorálek na programové konferenci (17. 6. 2017)

Lubomír Zaorálek je novým kandidátem sociální demokracie na post ministra kultury. Pokud prezident Miloš Zeman jeho...

Najdete na iDNES.cz