Volte Schwarzenberga, vyzval vyřazený kandidát Dlouhý

  15:39aktualizováno  15:39
Neúspěšný prezidentský kandidát Vladimír Dlouhý podpořil ve volbách ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. "Ví o domácí i zahraniční politice hodně. Má solidní jméno ve světě," vysvětlil Dlouhý a vyzval své příznivce, aby dali hlas právě šéfovi TOP 09.

Vladimír Dlouhý podpořil Karla Schwarzeneberga. | foto: ČTK

Podle Dlouhého je Schwarzenberg vtipný a dobře komunikuje s lidmi. "Umí ale také naslouchat jiným názorům a politiku považuje za službu, nikoliv za zdroj obživy," uvedl ekonom. 

Schwarzenberg podle něj může přispět k nastartování změny. "Ano, s Karlem se lišíme v názorech na řadu věcí: na evropskou integraci, na Rusko a asi i na politiku TOP 09. Přesto jsem však přesvědčen, že v tomto okamžiku je Karel Schwarzenberg ta nejlepší volba. Prosím proto své příznivce a podporovatele, aby i oni zvážili dát mu svůj hlas," vzkázal Dlouhý.

Podle politologa Bohumila Doležala nebude mít tento krok nějaký reálný dopad. "Pan Dlouhý v průzkumech, když se ještě o Hrad ucházel, neměl příliš příznivců. Navíc si myslím, že to v tuto chvíli naopak může posílit spíš pana Zemana, protože část voličů Vladimíra Dlouhého by volila spíš Jana Fischera. Pokud se ale nyní přikloní ke Karlu Schwarzenbergovi, tak to bude minus pro Fischera," dodal.

Exministr průmyslu a obchodu nepatřil k nejvážnějším uchazečům o Hrad. Například v listopadovém průzkumu agentury Median měl podporu 4,5 procent voličů.

Dlouhý: Fischer mě zklamal, Zeman předvádí jen legraci

Dlouhý také zmínil, že určitě nebude volit Jana Fischera ani Miloše Zemana, kteří jsou podle průzkumů veřejného mínění největší favorité první přímé volby prezidenta.

Fischer jej zklamal. "Mám rád otevřenou politiku a volby spíše v americkém stylu, kdy kandidát jde aktivně mezi voliče, třeba i nepřátelsky naladěné. Jan Fischer zvolil pravý opak, když se v posledních týdnech začal stahovat z veřejného vystupování, a to se nedělá. Bojím se, že bude nevýrazný prezident," míní.

Zeman podle něj sršel vtipem a bonmoty, ale nikdy prý nepředvede více než trochu legrace. "Je to rutinér, který názory i argumenty klouže po povrchu, a navíc nemá jakékoliv zábrany realitu (a hlavně minulost) překroutit, když je to pro něj výhodné. V jeho případě se nebojím, že bude slabý prezident, ale matador, využívající nesporný politický talent k prosazování svých osobních zájmů a svého vlastního vidění světa," doplnil Dlouhý.

On sám sice nashromáždil potřebný počet podpisů, po odečtu neplatných podpisů jej ale ministerstvo vnitra vyřadilo. Ekonom se neúspěšně odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu, zvažoval poté i stížnost k Ústavnímu soudu. Nakonec ale od tohoto záměru ustoupil. 

Anonymní výzva žádá k odstoupení Franze či Fischerovou

Na Facebooku se také objevila anonymní výzva, aby z voleb odstoupili Táňa Fischerová, Zuzana Roithová a Vladimír Franz a umožnili postup do druhého kola Schwarzenbergovi a Jiřímu Dienstbierovi.

"Svou případnou účastí ve volbě, byste pouze umožnili postup do druhého kola volby panu Fischerovi. Velká část české veřejnosti, včetně Vašich voličů, by pak neměla na výběr mezi kvalitními kandidáty. Převezměte zodpovědnost - zachovejte se jako státníci," stojí ve výzvě.

Jmenovaní uchazeči ale nemíní z voleb odstoupit. "Nic takového nezvažuji," řekla serveru Lidovky Táňa Fischerová s tím, že nechce zklamat své příznivce.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Najdete na iDNES.cz