Zelení zvolili staronového předsedu, na výsluní je má vrátit Liška

  16:05aktualizováno  22:15
Lídrem Strany zelených zůstane Ondřej Liška, rozhodli delegáti na sjezdu v Praze. Staronový předseda chce zelené vrátit zpátky na politické výsluní. Ve volbě neuspěli šéf analytické sekce zelených Karel Helman, lídr základní organizace z Klánovic Giuseppe Maiello, student Martin Marek ani bioložka Ivana Kyselková.

Staronový šéf zelených Ondřej Liška. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Na svém třídenním sjezdu měli zelení původně diskutovat jen o programu strany. Po letošních prohraných sněmovních volbách ale vedení dalo své funkce k dispozici, a tak dnes delegáti volili i nové předsednictvo.

Kandidátů na šéfa strany bylo dohromady pět. Největší podporu měl podle očekávání dosavadní lídr a bývalý ministr školství Ondřej Liška. V tajné volbě získal 125 hlasů z 209 hlasujících.

Druhého Karla Helmana podpořilo 35 delegátů, Giuseppe Maiello dostal 27 hlasů, Martin Marek 5 hlasů a Ivana Kyselková 4 hlasy. Třináct volebních lístků bylo neplatných.

Liška po volbě poznamenal, že tolik protikandidátů nečekal. "Z těch lidí ucházejících se o post předsedy jsem získal 60 procent hlasů. Já to považuji za dosti silný mandát v době, kdy zelení mají za sebou složité a těžké období, za které já samozřejmě cítím odpovědnost," řekl. Zelení by podle něj nyní měli vybudovat silnou strukturu a členskou základnu v regionech a stát se "hlídacím psem veřejných zájmů".

Inspirace v Německu

"Věřím, že se mi podaří společně s novým předsednictvem a našimi členkami a členy vrátit Stranu zelených do parlamentu. Rád bych, aby se čeští zelení inspirovali fenomenálním úspěchem svých německých kolegů a stali se opět silnou stranou," řekl Liška delegátům.

Liška slíbil několik změn. Jinak by se strana měla například starat o své nové členy. Od voleb se do ní přihlásilo na 700 lidí, kteří se tak mají dozvědět, jak mohou aktivně prosazovat zelenou politiku. Plánuje i otevření "zelené univerzity", která umožní předávání zkušeností mezi straníky. (čtěte více o úkolech, které si Liška vytyčil)

Už dříve Liška prohlásil, že jedním z prvních kroků nového vedení bude diskuse o návratu Dany Kuchtové. Právě spory, které vedly k odchodu tehdejší ministryně školství Kuchtové z vlády, nastartovaly boj ve straně mezi Bursíkovým vedením a jeho kritiky. Výsledkem bylo vyloučení Kuchtové a poslankyň Olgy Zubové a Věry Jakubkové, což posléze vedlo k tomu, že obě poslankyně pomohly shodit vládu Mirka Topolánka.

Bursík přišel, i když nedostal pozvánku

Bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík a jeho bývalý asistent Samuel Kašpar s potomky 13. listopadu na volebním sjezdu strany v Praze.Martin Bursík a někdejší poslankyně strany Kateřina Jacques odpoledne mezi delegáty přišli i se svou roční dcerou Noemi. V kuloárech si ale stěžovali na to, že nedostali oficiální pozvánku. "Já si myslím, že jsme se nedopustili žádného faulu ani faux pas, nebyl v tom rozhodně žádný zlý úmysl," řekl Liška ČTK. Zdůraznil, že Bursík je členem republikové rady strany, a má tak automatický přístup na sjezd.

Někteří z delegátů Liškovi vyčetli, že s někdejším šéfem strany a ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem dost nespolupracuje.

Volba místopředsedů ukázala rozdělení strany

Po předsedovi volil sjezd i jeho zástupce. Prvním místopředsedou se stal Přemysl Rabas, který se ale původně o funkci vůbec neucházel. Jako východisko z patové situace navrhl Rabase šéf strany Liška. O funkci se původně ucházela šéfka pražských zelených Petra Kolínská a pražský zastupitel Petr Štěpánek. Ani jeden z nich ale nezískal potřebný počet hlasů. Několik dalších pokusů o zvolení Liškova zástupce pak skončilo neúspěchem, přestože se Kolínská vzdala kandidatury.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Najdete na iDNES.cz