Zelení otevřeli kavárnu, tři koruny z každého piva půjdou na politiku

  15:47aktualizováno  15:47
Sponzorská kavárna, nový časopis a dárci mimo politickou stranu, kteří jí budou trvalým příkazem posílat peníze. Strana zelených téměř rok po debaklu ve sněmovních volbách představila program vlastní "resuscitace".

"Porážka nás donutila uvažovat o novátorských postupech, které v České republice zatím nikdo jiný nepoužil," uvedl strategii, kterou zelení pilovali celý uplynulý rok, předseda strany Ondřej Liška. "Našim hlavním cílem je uspět v krajských volbách a vrátit se do Sněmovny," dodal.

Strana například už dva měsíce tisíci dopisů oslovuje současné i bývalé členy a vyzývá je, aby vyplnili trvalý příkaz a straně každý měsíc poslali peníze. Zatím byla úspěšná u stovky dárců, většinou z řad členů.

Kavárna pro zelené

Zelená komorním prostorám na pražském Senovážném náměstí nedominuje. Prostor je laděn do béžových a tmavě hnědých barev. Zelená je jen na obrazech džungle, které majiteli zapůjčila jeho kamarádka. Pod povrchem se ale Ondřej Liška tetelí blahem. Kavárna přinese nejen peníze do stranické kasy, ale bude stranu i dobře reprezentovat. Všechno v ní běží jen na zelenou elektřinu. Ta do ní teče klasickou sítí přes speciálního distributora. Historické prostory budovy, kde kavárna sídlí, pamatují tisk seznamů StB v roce 1989 Petrem Cibulkou nebo tajné vydávání děl pro disent. Dnes ve stejném domě sídlí například Nadace Olgy Havlové.

Dárci straně posílají od stokoruny výše. Jména přispěvatelů zelení zveřejňují na svém webu. Zatím nejvyšší částka, kterou jim kdo trvalým příkazem posílá, jsou tři tisíce korun.

Za dva měsíce takto strana získala půl milionu. "Je to značná částka. Abychom ale mohli běžně fungovat, potřebujeme ještě trojnásobek," komentoval situaci Liška.

I proto se Strana zelených rozhodla, že dá lidem možnost přispívat jí do kasy posezením u piva, kávy nebo menšího občerstvení.

Hlavní manažer a mluvčí strany Tomáš Průša si v centru metropole pronajal prostory, založil kavárnu a se stranou se dohodl, že jí z každé útraty dá sedm až deset procent. Například z půllitru točeného piva návštěvníci Straně zelených přispějí necelými třemi korunami.

"Očekáváme, že penězi pokryjeme náklady na provoz hlavní kanceláře, která nyní sídlí hned nad kavárnou," věří Liška. Zelené stojí kancelář zhruba 40 tisíc korun měsíčně.

"Kavárnu jsem chtěl vždycky, nemluvě o tom, že mám podíl ve firmě, která se věnuje dovozu sicilské kávy, proto také název kavárny Sicily café," řekl iDNES.cz Průša.

Kromě toho získala strana prostor, kde může o svých prioritách přesvědčovat voliče nebo vystavovat díla mladých umělců. Kavárna začne v ostrém provozu fungovat od pondělí.

V návratu na politické výsluní má pomoci také čtvrtletník Zelený efekt. V nákladu 20 tisíc kusů ho budou zdarma zelení distribuovat do knihoven nebo kaváren. Na rozdíl od výše popsaných projektů však časopis nemá straně přinést ani korunu. Pokud něco vydělá inzercí, skončí částka u vydavatele. Zelení se tím chtějí vyhnout podezření, že by je takto mohli financovat skrytí sponzoři.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Najdete na iDNES.cz