Zelení se nadechli. Mají stovky nových členů, chystají i zelenou univerzitu

  11:59aktualizováno  11:59
Strana zelených nabírá nový dech. I když vypadla ze Sněmovny, dokázala po volbách nabrat okolo 700 nových členů. "Noví lidé, kteří k nám přišli, tvoří asi čtvrtinu všech našich členů, to mi dává motivaci vrátit zelené opět nahoru," říká Ondřej Liška, lídr strany, která měla čtyři ministry ve vládě Mirka Topolánka.

Předseda zelených Ondřej Liška se raduje z toho, že zelení po volbách nabrali 700 nových členů. Připravil projekt zelené univerzity, kde se budou členové učit, jak oslovit nové příznivce. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Zelení se pokusí najít nový směr, který by je vrátil na politické výsluní, na volebním sjezdu v Praze, který se koná od pátku do neděle. Proti Liškovi chtějí kandidovat šéf analytické sekce zelených Karel Helman a lídr základní organizace z pražských Klánovic Giuseppe Maiello.

Liška říká, že jedním z prvních kroků nového vedení by mělo být rozhodnutí o návratu Dany Kuchtové, bývalé ministryně školství a bývalé Jihočeské matky protestující proti Temelínu, do strany. "Jsem ochoten o této věci diskutovat, když z druhé strany zazní určitá sebereflexe," řekl iDNES.cz Liška.

Právě spory, které vedly k odchodu Kuchtové z vlády, nastartovaly ostrý boj ve straně, který oslabil Topolánkovu vládu, vedl k vyloučení Kuchtové a poslankyň Olgy Zubové a Věry Jakubkové a posléze k tomu, že obě poslankyně pomohly shodit bývalou vládu.

V Liberci budou mít primátora, v Praze jim cestu zahradilo volební rozparcelování města

Zelení pak vypadli ze Sněmovny, ale v nedávných komunálních volbách leckde zajímavě uspěli. V Liberci dokonce Změna pro Liberec vedená zeleným Janem Korytářem volby vyhrála a Korytář bude primátorem. V Chomutově volební sdružení Pro Chomutov se zeleným exposlancem Přemyslem Rabasem získalo přes 20 procent hlasů.

"A nebýt volebního inženýrství ODS v Praze, byli bychom i v pražském zastupitelstvu," připomíná Liška, jak zeleným nestačil ani volební výsledek strany přes pět procent k zisku křesel v hlavním městě kvůli jeho rozparcelování na sedm volebních obvodů.

U Městského soudu v Praze zelení se stížností neuspěli a obrátí se teď k soudu ústavnímu. "Ústavní soud rozhodne, jestli žijeme v ústavní demokracii nebo v zemi, kde ústava nemá větší cenu než Opencard," uvedl Liška v narážce na předražený projekt plastové karty, která zatím v Praze slouží hlavně jako tramvajenka či jako průkazka do Městské knihovny.

Získávat nové příznivce má členy učit "zelená univerzita"

Zelení se na víkendovém sjezdu pokusí vyřešit to, jak znovu vedle tradičních zelených voličů zaujmout i liberály z měst, jak se to krátkodobě podařilo bývalému šéfovi zelených Martinu Bursíkovi.

Napomoci má k tomu projekt "zelené univerzity", který Liška připravil. "Sečteme-li zkušenosti, odbornost a dovednosti členů i našich příznivců, mohli bychom zítra otevřít univerzitu. Odstartujme kurzy zelené politiky, kde se bude moci každý člen zásobit se argumenty nebo získat jasnou představu o tom, jak vést kampaně a oslovovat nové příznivce," napsal předseda zelených v dopise členům strany.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Ideální by bylo, kdyby prostitutky platily paušální daň, říká majitel sexklubu

Igor Salomon a Barbora Pšenicová v diskusním pořadu Rozstřel (22. února 2019)

Piráti prosazují legalizaci prostituce. O případných dopadech legalizace promluvila Barbora Pšenicová ze společnosti...

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz