V roce 2019 se zdravotníkům zvýší platy, lékárníci začnou hledat padělky

  19:25aktualizováno  19:25
Od nového roku čeká zahraniční lékaře změna podmínek aprobačních zkoušek. Lékárníci budou od února nejspíš muset kontrolovat pravost vydávaných léků přes speciální kód. V příštím roce nás čeká také zákaz zubních výplní z míchaného amalgámu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Nové podmínky pro zahraniční lékaře

Zahraniční lékaře čeká v novém roce změna podmínek aprobační zkoušky, po jejímž absolvování budou moci pracovat v Česku. O složení se budou moci pokusit maximálně čtyřikrát, rozložit by si ji ale mohli do dvou dnů. 

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) již dříve změnu zdůvodnil tím, že omezení pokusů zabrání tomu, aby zahraniční lékaři například z Ukrajiny žádali „donekonečna“ o uznání svých schopností léčit české pacienty. Rozdělení čtyřdílné zkoušky do dvou dnů má podle ministra naopak přispět k tomu, aby ji lékaři z ciziny mohli zdárně složit. Je to podle něj v zájmu regionálních nemocnic, které se potýkají s nedostatkem lékařů. 

Nová pravidla by měla vstoupit v platnost 1. ledna, řízení podle dosavadních pravidel mají být dokončena do 30 měsíců.

Kontrola pravosti léků

Přibližně od poloviny února budou lékárníci nejspíš muset povinně kontrolovat pravost léků. „Posílí se tím bezpečnost legálního dodavatelského řetězce před padělanými léčivými přípravky a tím bude zajištěna dostatečná kontrola pacientů,“ vysvětlil resort.

Absurdní, říkají lékaři o komplikaci, která přibude k nepovinnému očkování

Každá krabička ponese speciální kód a přelepku, která prokáže, že nebyla otevřena. Lékárníci však tvrdí, že kontrola pravosti léčiv v lékárnách je zbytečná, přinese náklady a zdržení při výdeji léků (více informací ve článku Ověřovat pravost léků je zbytečné, padělky tu nemáme, zlobí se lékárníci). 

Odborníci pak argumentují, že v Česku není problém s falešnými léky v lékárnách, ale na internetu. Nejčastěji jde podle nich o léky na sexuální dysfunkce, pálení žáhy, poruchy příjmu potravy, úzkosti nebo onkologická onemocnění. Ani v Evropské unii zatím nejsou podle zdůvodnění vládní předlohy falešné léky v lékárnách časté, ale riziko roste. Pokud by se padělky dostaly k pacientům legální cestou, mohla by se snížit důvěra v poskytovatele zdravotní péče i zdravotní systém, stojí v důvodové zprávě.

Sestřičky i lékaři si přilepší

Zdravotní sestry, sanitáři a mladí lékaři si přilepší o 7 procent tarifních platů. Sestrám a sanitářům měsíční plat v průměru vzroste o dva tisíce korun, mladým lékařům o dva a půl tisíce korun. Kvalifikovaným lékařům (od 14. platové třídy) vzrostou platy o 2 procenta.

„Čtyřicet tisíc sester ve směnném provozu dostane ještě 5 000 korun navíc na příplatku za směnnost, což znamená, že si celkově polepší o 7 000 korun, to je nárůst o 22 procent,“ dodala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. V roce 2019 půjde na platy zdravotníků v nemocnicích celkově o 6 miliard korun navíc. 

Úhrady zdravotních prostředků

Od 1. ledna se také změní systém úhrad pomůcek vyráběných pacientům na míru, jako jsou ortézy, protézy, vložky do bot či kompresní punčochy. Ty představují asi 0,2 procenta ze všech kusů zdravotnických prostředků a pojišťovny za ně vydají asi desetinu celkové částky. Všechny ostatní zdravotnické prostředky budou lékaři předepisovat a vykazovat podle nového systému od 1. prosince 2019. 

„Pokud bychom novelu zákona nepřipravili tak, aby platila od 1. ledna, hrozilo by riziko pětadvaceti procentní spoluúčasti pojištěnců u drtivé většiny zdravotnických prostředků,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). U většiny pomůcek si podle ministra pojištěnci budou připlácet méně než teď.

Pojišťovny ještě před 1. lednem 2019 zveřejní seznam, jak je která pomůcka proplácena. Nově budou platit všechny pojišťovny stejnou částku, dosud jich asi 500 hradily pojišťovny různě.

Lékový záznam pacienta

Ministerstvo zdravotnictví očekává, že od poloviny roku 2019 by měl začít fungovat takzvaný „lékový záznam“. Podle něj by ošetřující lékaři, lékárníci a záchranáři měli přehled o všech lécích, které má pacient předepsané. Sdílení údajů mezi poskytovateli zdravotní péče by mělo podle vlády zajistit bezpečnější a kvalitnější předepisování léků. 

Lékaři brzy díky elektronickému receptu lehce ověří, jaké léky užíváte

„Povede to k omezení nežádoucích interakcí léčivých přípravků a jejich duplicitnímu používání a zajistí vyšší míru bezpečí pacienta,“ uvedl resort.

V současnosti má lékař přehled pouze o lécích, které pacientovi sám předepsal. Lékárník může zkontrolovat jen přípravky na předložených receptech.

Zákaz míchaného amalgámu

V novém roce nebudou pacienti moci využívat zubní výplně z míchaného amalgámu. Nahradí ho však amalgám kapslový, který bude nově hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Kvalitnější a bezpečnější amalgámové plomby. Pacientům je proplatí pojišťovna

Zatímco míchaný amalgám si připravují zubaři sami ve svých ordinacích, ten kapslový je namíchaný ve výrobním závodě a dodávaný v kapsli. „Dózovaný amalgám (kapslový) má již od výrobce samostatně zabalenou a přesně zváženou dávku rtuti a samostatně zabalenou odpovídající dávku kovového prášku,“ nastínila Štěpanyová. Je proto kvalitnější, ale i bezpečnější (celý článek o zákazu míchaného amalgámu najdete zde).

Léky do dvou pracovních dnů

Emergentní systém je speciální způsob objednání léčivého přípravku v případě, kdy jej není možné zajistit běžně přes distributora. Podle něj je za dodání léku zodpovědný výrobce. V platnost by měl vstoupit v průběhu následujícího roku. 

Lékárnám chybí stovky léků, chtějí kvůli tomu žalovat distributory

Pacientovi s platným receptem tak musí být lék hrazený ze zdravotního pojištění dodán do dvou pracovních dnů od přijetí objednávky do jakékoli lékárny v Česku. 

Modelem se ministerstvo zdravotnictví inspirovalo na Slovensku. Návrh v současnosti projednávají poslanci. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Kdo je tady ministr? Šmarda se Staňkem se na selfie smáli teoriím novinářů

Ministr Antonín Staněk se na festivalu Colours of Ostrava setkal se svým možným...

Zatímco vládní ANO a ČSSD řeší už několik měsíců otázku výměny na postu ministra kultury, nynější ministr Antonín...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz