Ověřovat pravost léků je zbytečné, padělky tu nemáme, zlobí se lékárníci

  12:48aktualizováno  12:48
Už za necelý půlrok by měli lékárníci pomocí čtečky a speciálního kódu ověřit pravost každého vydaného balení léků. Systém však podle České lékárnické komory není dostatečně připravený. Lékárníci proto navrhují buď odložit jeho začátek, nebo snížit pokuty za jeho neplnění. Ministerstvo zdravotnictví kritiku ze strany ČLnk považuje za neférovou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Už od 9. února 2019 by měli lékárníci před vydáním všech léků ověřit jejich pravost porovnáním speciálního kódu na jejich krabičce s kódem v celoevropském úložišti.

Česká lékárnická komora (ČLnK) se zaváděním nového systému nesouhlasí. „Aby to opravdu toho 9. února začalo fungovat, tak potřebujeme daleko lepší součinnost se státní správou. V tomto případě konkrétně se Státním ústavem pro kontrolu léčiv,“ nastínil na pondělní tiskové konferenci prezident komory Lubomír Chudoba.

Podle něj také chybí informace, jak postupovat, když systém lék při ověřování neschválí. „Potřebujeme to nejenom pro sebe, ale i pro naše softwarové firmy, které musí nové postupy implementovat do našich lékárenských programů a musíme je vyzkoušet,“ doplnil.

Pro pacienty bude nový systém představovat jen několik sekund strávených v lékárně navíc. Lékárnám, kterých v Česku funguje zhruba 2 500, se však podle Chudoby kvůli pořízení techniky a vyškolení personálu zvýší náklady o přibližně 500 milionů ročně. Tyto investice by sice měla kompenzovat úhradová vyhláška, lékárny však podle svých slov zatím „nedostaly na tuto novou povinnost ani korunu“.

Připravovaná novela hrozí vysokými pokutami. „K problémům v práci se systémem bude v prvním roce jeho užívání docházet už jen pro jeho nepřipravenost a uživatelskou nepřívětivost,“ stěžují si lékárníci v tiskové zprávě. Žádají proto odložení sankcí minimálně o rok. 

„Lékárníci jsou členy všech pracovních skupin na ministerstvu a jsou tak bezprostředními účastníky všech zásadních změn, které se jejich segmentu dotýkají. Útoky ze strany ČLnK proto považujeme za velice neférové,“ reagovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. 

V souvislosti s požadavkem ČLnK na finanční kompenzaci za ověřování pravosti léčiv Štěpanyová uvedla, že lékárníci v rámci dohodovacího řízení uzavřeli dohodu se zdravotními pojišťovnami, která v této oblasti počítá s nárůstem úhrad o půl miliardy korun.

Vymáhat povinnost dodat lék do dvou dnů

Falešné léky nejsou podle předlohy ministerstva zatím v evropských lékárnách časté, jejich riziko je však na vzestupu. „Systém ověřování pravosti léčivých přípravků je zbytečný, protože v lékárnách v České republice se žádné padělané léčivé přípravky nevyskytují,“ oponují lékárníci.

Českým lékárnám dlouhodobě chybí desítky druhů léků, ty navíc často nejdou nahradit jinými. Podle zákona, který platí od loňského prosince, má pacient dostat lék na předpis nejpozději do dvou dnů. Za porušení této lhůty hrozí distributorovi od SÚKL pokuta až 20 milionů. To se však podle lékárníků neděje často. Proto se rozhodli podat na SÚKL správní žalobu.

„Byli jsme pověřeni jako představenstvo, abychom podali žalobu na nečinnost Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ uvedl Chudoba. „Je nutné se daleko intenzivněji a důsledněji věnovat tomu, aby se touto situací zabýval a aby skutečně garantoval, že každá lékárna pro své pacienty léky do dvou pracovních dnů dostane,“ doplnil.

Ministerstvo zdravotnictví však oponuje tvrzením, že skutečná nedostupnost léčiv je v rozsahu do dvaceti léků ročně.„Zdůrazňujeme, že každý jednotlivý výpadek ministerstvo individuálně řeší. Naopak tedy vyzýváme Komoru, aby veřejnost nemátla a nešířila poplašné zprávy. Vnímáme to z její strany jako snahu získat mediální pozornost, velmi nás však mrzí, že tak činí na úkor českých pacientů,“ doplnila Štěpanyová.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Další z rubriky

Pochodeň č. 1. Leden 1969 musí začít zdola, vzkázal Palach, než se upálil

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Přesně před padesáti lety, 16. ledna 1969, se krátce po poledni na Václavském náměstí upálil dvacetiletý student Jan...

Padesát let od hrdinské oběti. Česko si připomíná výročí Palachovy smrti

Pražané si na Václavském náměstí připomněli 50 let od upálení Jana Palacha....

Po celém Česku i v zahraničí si lidé připomněli památku studenta Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 upálil na...

Silnice na Boží Dar je opět otevřená, do města už jezdí autobusy

Silnice vedoucí do Božího Daru pokryl sníh, dopravu ztěžuje i silný vítr....

Silničáři po několika dnech otevřeli silnici I/25 na Boží Dar a dále na státní hranici s Německem. Do krušnohorského...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz