KOMENTÁŘ: Další bomba od žalobců z Olomouce vyvolává otazníky

  16:47aktualizováno  16:47
Zásah olomouckých návladních z minulého čtvrtka vyvolává mnohé otazníky, zejména větev týkající se antimonopolního úřadu a firmy Kapsch. Státní zástupci úplně popírají principy správního práva, píše v komentáři pro MF DNES právník Zdeněk Koudelka.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci je známo bombastickými začátky svých akcí. Známý je zákrok na Úřadu vlády v červnu 2013, kde výsledky po šesti letech spočívají v objasnění milostného trojúhelníku bývalého premiéra. Nyní zasáhlo 7. března na Úřadu pro hospodářskou soutěž a radnici Brno-střed.

Policie zasahuje na vládě, přijeď, volal překvapený Nečas

Na radnici Brno-střed jde o období let 2014 až 2018, kdy ji vedlo se svým starostou hnutí Žít Brno. V kauze Brno-střed má policie důkazy a bylo zahájeno vazební trestní stíhání. Lze tedy očekávat, že případ bude předán soudu za devět měsíců až jeden rok.

Jiná situace je v případě Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kde Vrchní státní zastupitelství v Olomouci cílí na vedení úřadu a místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. To připomíná akci na Úřadu vlády. Důležitost zásahu dokazuje přítomnost samotného vrchního státního zástupce Ivo Ištvana.

U věcí dozorovaných Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci nepřekvapuje, že informace byly na internetu prakticky v přímém přenosu. Lze očekávat i zveřejnění uniklých odposlechů jako v případě premiéra Petra Nečase.

Sporná praxe rybaření

Rybaření je termín pro to, kdy si státní zastupitelství vytvoří příběh o údajné trestné činnosti, ale nemá důkazy. Snaží se pak získat důkazy pro potvrzení své představy. Užívají se odposlechy či domovní prohlídky s nadějí, že se něco najde. Připomíná to rybaření muškařením – neustálé nahazování s tím, že se snad něco chytí. Budou-li odposlouchávány všechny hovory, narazí se na nějakou nekalost. Ale naruší se ochrana soukromí všech. Proto je praxe rybaření sporná. 

Některé soudy jdou více na ruku státnímu zastupitelství a povolují odposlechy a prohlídky na základě indicií, které by u jiných soudů nestačily. To byl důvod, proč si vrchní státní zastupitelství pro nařizování odposlechů a prohlídek vybírala někdy vzdálené soudy, protože věděla, že jim návrh schválí, zatímco příslušný soud by jim jej neschválil. Roku 2016 svévolný výběr soudů vrchními státními zastupitelstvími zakázal Ústavní soud.

Exposlanec ČSSD Zdeněk Koudelka

Zdeněk Koudelka

Státní zastupitelství nemá důkazy o nezákonném jednání ve správním řízení ÚOHS, jež by bylo trestným činem. Využilo jen možnost díky prohlídce prostor zabavit spoustu informací na úřadu a nyní se bude těmito informacemi probírat v naději, že něco najde, byť to třeba nebude souviset s Kapschem. Příběh údajného nezákonného postupu může zůstat jen fantazijním příběhem. Pro trestní řízení jsou ale určující důkazy, ne domněnky. A při korupci musí být dokázán úplatek.

Pro ÚOHS je určující správní právo. A správní rozhodnutí nepodporují verzi Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Předseda úřadu rozhodoval ve věci Kapsch třikrát jako druhoinstanční orgán. V jednom případě potvrdil zákaz pro ministerstvo dopravy uzavřít smlouvu s vítězem výběrového řízení do skončení kontroly dané zakázky úřadem. Zákaz uzavřít smlouvu je ale obvyklé dočasné opatření úřadu.

V dalších rozhodnutích předseda úřadu rozhodl v neprospěch Kapsche. Všechna rozhodnutí jsou zveřejněna. Do správního spisu mohou nahlížet účastníci s protichůdnými zájmy, a tak vykonávají vzájemnou kontrolu. Státní zastupitelství ve spisech nezákonnost neobjeví, protože kontrolní mechanismy nastavuje správní právo účelněji než skrze vrchní státní zastupitelství.

Svéráz správního úřadu

ÚOHS je součástí výkonné moci, kde je vrcholným orgánem vláda. Správní právo takové úřady označuje za monokratické, tedy určující vliv tu má jeden člověk, jeho šéf – předseda. Předseda deleguje řadu oprávnění na podřízené. V případě prvoinstančních rozhodnutí jsou delegována na místopředsedy. Snad je vhodnější dát více kompetencí dalším úředníkům. To je však otázka správní vhodnosti, ne trestní odpovědnosti.

Faltýnek tvrdí, že s firmou Kapsch o mýtu jednal, když hrozil Ťokovi vyhazov

Je v rozporu se správním právem, když vrchní státní zastupitelství zjišťuje, zda místopředsedkyně úřadu neovlivňovala podřízené úředníky. Jde totiž o rozhodnutí její, ne podřízených. Ti jen připravují podklady a koncept rozhodnutí. Dojde-li k rozporu mezi názory úředníků, pak rozhoduje ten, kdo podepisuje rozhodnutí, což je místopředsedkyně úřadu. Zákon umožňuje předsedovi a místopředsedům úřadu dávat podřízeným úředníkům příkazy. Proto je toto prověřování stejně nelogické, jako kdyby měl být stíhán soudce za to, že vynesl rozsudek podle svého uvážení a ne tak, jak mu ho připravil jeho asistent.

Co lze čekat?

Řízení dozorované Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci trpí dlouhodobostí. Teprve roku 2018 podalo obžalobu na bývalého náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka, po sedmi letech prověřování a vyšetřování, za údajný čin, který se stal téměř před deseti lety. I v kauze Kapsch nelze čekat výsledky v brzké době, pakliže vůbec.

Kvalitu řízení ÚOHS přísluší posoudit vládě a prezidentu republiky, neboť jmenují a odvolávají jeho předsedu. Činnost Vrchního státního zastupitelství v Olomouci je zase správné hodnotit podle výsledků a poměřovat ústavností jeho činnosti.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Zeman změnil názor na zdanění církevních restitucí po rozmluvě se starosty

Prezident Miloš Zeman s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem při natáčení...

Prezident Miloš Zeman podpisem stvrdí novelu zavádějící zdanění peněžitých náhrad pro církve za majetek nevydaný v...

Letecký den v Plasích láká na krásku chodící po křídlech letadla

Opravdovou chůzi po křídlech letadla přímo za letu předvede kráska ze Švýcarska.

Žena na křídlech letícího letadla nebo vystoupení české akrobatické letky, která předvede světově unikátní prvky. To...

Le Penová: Jste prozíravý národ, Evropskou unii jste hned prokoukli

Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová na tiskové...

Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová ve čtvrtek pochválila české občany, kteří jsou podle ní...

Najdete na iDNES.cz