Bez schválení mandátu pro vojáky by se Češi ze zahraničí museli stáhnout. Foto z odletu do Afghánistánu ze srpna 2008.

Bez schválení mandátu pro vojáky by se Češi ze zahraničí museli stáhnout. Foto z odletu do Afghánistánu ze srpna 2008. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Zahraniční mise nepodpoříme v žádném případě, rozhodl se Paroubek

  • 788
ČSSD v žádném případě nepodpoří vládní návrh posílit vojenskou účast v zahraničí v roce 2009, řekl před dnešním jednáním o misích předseda Jiří Paroubek. Návrh by sice mohli podpořit nezařazení poslanci, vládu však zřejmě oslabí zelení. Bez mandátu by Češi museli opustit i Afghánistán a Kosovo.

Média spekulovala, že se dnes dopoledne kvůli zahraničním misím rýsovala schůzka Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka. To včera po neúspěšném jednání branného výboru Sněmovny naznačila ministryně obrany Vlasta Parkanová. Nakonec ale k setkání nedošlo.

"Nevím o tom (schůzce s Topolánkem) nic," řekl iDNES.cz krátce před polednem lakonicky Paroubek. "Vládní návrh misí ale nepodpoříme v žádném případě, alternativy měla vláda hledat včas." Premiér se k otázce jednání s opozicí nevyjádřil.

Včera ještě Paroubek mluvil mírněji. "Zatím to nevypadá, že bychom pro to chtěli dát nějaké hlasy. Čekáme jednání ze strany pana premiéra a uvidíme," říkal.

PAROUBEK O MISÍCH

Návrh nepodpoříme v žádném případě. Alternativy měla vláda hledat včas.

Socialistům vadí hlavně záměr posílit kontingent v Afghánistánu o 230 lidí - v této zemi by pak operovalo 745 českých vojáků. Lubomír Zaorálek v minulosti několikrát obvinil vládu, že nemá ohledně české mise v nepokoji zmítané horské zemi žádnou jasnou koncepci.

"Je českým zájmem strážit největší drogový kartel na světě?" zeptal se na dnešním tiskovém brífinku řečnicky Zaorálek. "Vládu jsme upozorňovali, že nebudeme jen souhlasit a zvedat hlasy. Za celý rok jsme nedostali informace, ze kterých bychom vyčetli udržitelnost výsledků. Ta mise prostě nebyla dobře připravena," řekl Zaorálek.

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek ale oponuje: "Součástí návrhu zahraničních misí je i velmi podrobná předkládací zpráva, která popisuje další možný bezpečnostní vývoj. Je tam dostatek informací, aby si na jejich základě dokázali zákonodárci udělat názor," řekl iDNES.cz.

"Komunikujeme se všemi poslanci a senátory prostřednictvím sněmovního výboru pro obranu a senátního výboru pro obranu a zahraniční věci, na žádost jakéhokoliv poslance či senátora můžeme poskytnout další informace," dodal Čírtek.

Tři rebelové pro. Zelení ale mají podmínky

Koalice i opozice mají ve Sněmovně po 96 poslancích, jazýčkem na vahách je osmičlenná skupina nezařazených zákonodárců a rebelující Vlastimil Tlustý z ODS. Juraj Raninec, Jan Schwippel (odešli z klubu ODS) a Petr Wolf (opustil ČSSD) už iDNES.cz řekli, že vládní návrh podpoří.

Výhrady k misím zato mají podle MF DNES lidovci Jan Kasal a Ludvík Hovorka. A další problém vyvstává u zelených.

První místopředseda nejmenší koaliční strany a ministr školství Ondřej Liška hodlá souhlasit s projednávaným vysíláním českých vojáků do zahraničí jen za té podmínky, že Česko stáhne stovku vojáků (elitních "lovců teroristů") z afghánské operace Trvalá svoboda do konce roku 2009, zjistila MF DNES.

Podobnou podmínku si kladou i Olga Zubová a Věra Jakubková. Zelené rebelky navíc chtějí, aby se začal zvyšovat počet nevojenských členů provinčního rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Lógar.

Socialisté ale na tiskovém brífinku Liškův návrh označili za nesystematický a řekli, že tak, jak je, ho nepodpoří.

Armáda: Začíná to být problém

Že se čas na schválení misí krátí, vnímají jako blížící se problém už i vojáci. "Jsme jediný spojenecký stát, který nepotvrdil, jaké jednotky bude mít v Afghánistánu. A nejen tam; ve všech regionech, kde pracujeme. (...) Pro nás je to velký problém, to říkám otevřeně," řekl ČTK včera náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Pokud Sněmovna mandát vojákům nedá, může ho provizorně a krátkodobě poskytnout vláda. Ta smí rozhodnout o pobytu v zahraničí po dobu šedesáti dní. To by podle Picka případně armádě stačilo na to, aby se z misí kompletně stáhla.

VLÁDNÍ NÁVRH MISÍ PRO ROK 2009

Podle v říjnu schváleného návrhu vlády má pokračovat české angažmá v kosovské misi KFOR (kde by bylo až 550 vojáků) a nasazení v Afghánistánu. Ke stovce elitních příslušníků speciálních sil v operaci Trvalá svoboda by tu Češi posílili misi ISAF z nynějších 415 na 645 lidí. Ministerstvo obrany zvažuje i kompromisní variantu, kdy by v misi ISAF sloužilo 480 vojáků.

Z dalších zapojení Čechů do zahraničních misí lze jmenovat například vyčlenění vojáků pro síly rychlé reakce NATO či pro bojové uskupení Evropské unie.

Čtyři české stíhačky JAS-39 Gripen mají několik měsíců příštího roku pomáhat střežit nebe nad Estonskem, Lotyšskem a Litvou.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video