Odpůrci střídání času spustili petici, musí získat milion stoupenců

  20:47aktualizováno  20:47
Lidé, kteří nemají rádi střídání letního a zimního času, můžou od čtvrtka podpořit iniciativu, která chce ponechat jen jeden z nich. Tvůrci petiční akce, jež vznikla v Česku, musí do podzimu 2014 získat milion podpisů v minimálně sedmi státech EU. Pokud se jim to podaří, jejich požadavek budou řešit unijní instituce.

Odpůrci střídání času mohou od čtvrtka podpořit iniciativu senátora KDU-ČSL Petra Šilara. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Odpůrci střídání času se můžou připojit k projektu Only one time (Pouze jeden čas) registrací na jeho webu. Později bude možné se podepsat i na petiční archy. Iniciátorem akce je lidovecký senátor Petr Šilar (více o projektu čtěte zde).

Registrovat se zatím mohou jen lidé v Česku a na Slovensku. "Postupně to bude nabíhat v dalších zemích. Domlouváme to v Německu, Polsku, zemích Beneluxu. Možná se připojí i severské státy. Až se zapojí ostatní, tak na to budeme mít rok, tedy do do podzimu 2014. Ale počítáme, že to stihneme dřív," řekl iDNES.cz Šilar.

Během čtvrtka se registrovalo zhruba 250 lidí, další stovky lidí se v Česku předregistrovaly v předchozích dvou týdnech. 

Zájemci musí splnit poměrně přísné podmínky - kvůli ověření pravosti podpisu je nutné uvést jméno a příjmení, e-mail, telefon, adresu trvalého bydliště a číslo občanského průkazu nebo pasu. "Mám samozřejmě obavy, že to někoho odradí, ale jinak to nejde. Jsou to pravidla Evropské unie, musíme to dodržet," vysvětluje předseda senátního Klubu pro obnovu demokracie - KDU-ČSL a nezávislí. 

V Česku musí petici podpořit minimálně 16 500 lidí

Odpůrci střídání času postupují podle evropské legislativy. Ta umožňuje iniciativě, která získá alespoň milion podpisů představit svůj záměr v Evropském parlamentu. Zabývat se jím musí i Evropské komise. Podmínkou je, aby se do petiční akce zapojili lidé alespoň v sedmi státech Unie. Ve všech zemích je nutné získat množství podpisů v poměru k počtu obyvatel - v Česku je to nejméně 16 500 osob.

Iniciátoři petiční akce tvrdí, že zavedení letního času nepřineslo tak znatelné energetické úspory, jak se očekávalo. Vadí jim i neblahý dopad na lidské zdraví, který potvrzují například poznatky bývalé předsedkyně Akademie věd ČR Heleny Illnerové (více čtěte zde).

Tvůrci iniciativy nemají jasno v tom, zda ponechat letní nebo zimní čas (jeho správné označení je středoevropský čas). "To chceme nechat na lidech. Je mi to celkem jedno, hlavně aby nebylo střídání," uvedl Šilar.

V Česku byl letní čas zaveden poprvé za 1. světové války v letech 1915 a 1916, poté platil od roku 1940 do roku 1949. Potřetí byl zaveden v roce 1979 za ropné a energetické krize. Od roku 1996 se změna času ustálila na jednom termínu pro celou Unii.

Česko může střídání časů zrušit i z vlastní vůle. Pokud by se ale čas v každé zemi EU měnil různě, mohlo by to například způsobit, že by vlaky stály na hranicích států i několik hodin.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Kůrovce se v Česku jen tak nezbavíme, na vině je smrk, tvrdí odborník

K obnově smrku může docházet přirozeně: strom roste pod clonou mateřských...

Kůrovcem napadených stromů v současné době stále přibývá. Svědčí mu totiž změna klimatu, má tak dostatek potravy v...

Malostranští svědci exodu. Němci hledají pamětníky velké cesty ke svobodě

Východoněmečtí uprchlíci přelézají zeď západoněmeckého velvyslanectví v Praze....

Z balkonu Lobkovického paláce přehlédne návštěvník jeho zahradu snadno. Na vydlážděném nádvoří parkuje několik aut,...

VIDEA TÝDNE: Zvrhlý pán, sex za volantem i srážka dvou letadel v Praze

Pornoherečka důkladně využila autopilota Tesly

Exkluzivní setkání, které se podařilo natočit redaktorům MF DNES po komunikaci s člověkem, který oslovuje školačky, ale...

Najdete na iDNES.cz