Za voliči jezdí na kole

  11:39aktualizováno  11:39
Na kole objíždí na Jablonecku voliče nezávislý kandidát do Senátu Zdeněk Joukl z Desné. "Volební tým nemám. Ale jezdím jenom, když je hezky a baví mě to," říká.

Ekolog, který provozuje čtyři sběrny papíru a v horském kiosku prodává asi jako jediný na světě zboží za ceny, jež si určí zákazník, má jednu neobvyklou raritu schovanou také pro volby. Pokud by uspěl, tak senátorský plat, jenž se pohybuje kolem čtyřiceti tisíc, začne dávat na dobročinné účely.
"Bohatství, moc a sláva jsou pro čest a charakter člověka velkým nebezpečím. Při zvolení bych dosáhl určitého podílu moci, dostával bych trojnásobek průměrného platu, a pokud bych plnil svůj volební program, mohl bych se stát navíc slavným. A rázem bych byl v problémech," filozofuje Joukl.
Případnému senátoru Jouklovi by tak k životu zůstal stávající předčasný důchod ve výši 5400 korun. Kolegu s podobnými příjmy by v horní komoře parlamentu zajisté nenašel.
S tím, že se na něho bude řada lidí dívat jako na podivína, ekolog počítá. "Vždy se najde člověk, který si bude myslet, že to dělám jen z prospěchu, a hledat, co za tím vším vězí. Lidé jsou již takoví. I kdyby přišel Ježíš Kristus, stejně ho bude někdo podezírat, co z toho vlastně má," konstatuje Joukl.
"Můj krok ale není furiantským gestem. Vyřešil bych jím tři problémy. Bez peněz bych neztratil charakter, neodtrhnul se od každodenních problémů voličů a zároveň lidem ukázal to, co zatím moc nepoznali, totiž že politiku může člověk dělat nikoli jen pro svůj prospěch, ale jako službu společnosti."
Jediné peníze, jež by si Joukl byl ochoten ponechat, jsou služební náhrady. "Ty bych si nechat musel. Hradit si ze svého veškeré služební výdaje, to bych opravdu nezvládl."
Pokud ve volbách neuspěje, tragédii z toho dělat nebude. "Dvacetitisícovou předvolební kauci jsem si musel poctivě našetřit. Žádná strana ji za mne nezaplatila. Když mne nebude volit šest procent lidí, tak mou kauci převedou do státního rozpočtu. Beru to jako sponzorský dar státu. Stát jsem totiž přece také já, ne?"

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Notorický alkoholik vadí víc než kuřák. U občasných hříšníků je to naopak

Ilustrační snímek

Pravidelná konzumace tabáku či léků je pro Čechy přijatelnější než časté pití alkoholu. Naopak v občasné konzumaci je...

Příchod čtvrtého operátora se blíží, Babiš jedná s novým zájemcem

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš a nový ministr průmyslu Karel Havlíček v úterý MF DNES shodně řekli, že se blíží nástup čtvrtého...

Zdravotní postižení má každý osmý Čech nad patnáct let, zjistil ČSÚ

ilustrační snímek

Zhruba každý osmý Čech starší patnácti let má zdravotní postižení, které ho dlouhodobě omezuje v běžném životě. To je...

Najdete na iDNES.cz