S korupcí bude v Česku bojovat další fond, nese jméno Otakara Motejla

  13:36aktualizováno  13:36
Do boje proti korupci se pustila další iniciativa. Fond Otakara Motejla bude financovat neziskové organizace, které se zaměřují na protikorupční opatření, svobodný přístup k informacím či zapojení lidí do veřejného dění. Fond založila Nadace Open Society Fund Praha, na jeho rozjezd dala 11,5 milionu korun.

Činnost protikorupčního Fondu Otakara Motejla zahájila jeho dcera Kateřina Kulíšková, šéf Transparency International David Ondráčka a politoložka Vladimíra Dvořáková. | foto: ČTK

Fond bude podporovat zejména "hlídací" organizace Ekologický právní servis, Transparency International, Ligu lidských práv, Iuridicum Remedium a Oživení. Pomáhat chce ale i sdružením na lokální úrovni. Ta letos dostanou peníze na projekty "Za kvalitní radnici" a "Informovaný občan".

Veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

Otakar Motejl

Open Society Fund amerického finančníka George Sorose bude jmění fondu průběžně navyšovat. Prostředky chce ale získávat především od firem i jednotlivců.

Motejlovo jméno nese fond podle nadace především proto, že jako první veřejný ochránce práv přispěl k obraně principů právního státu. "Táta by byl velmi rád. Je mi velkou ctí, že můžu jeho jméno fondu zapůjčit," uvedla Motejlova dcera Kateřina Kulíšková.

Proti korupci

Karel Janeček
Zakladatel společnosti RSJ vede Nadační fond proti korupci, který se snaží odhalovat uplácení. Oceňuje i ty, kteří na korupci upozorňují. Loni dal 300 tisíc korun úřednici ze Znojma, která oznámila korupční jednání na tamní radnici (více zde). 

Zdeněk Bakala
Podnikatel založil obecně prospěšnou společnost Bílá lilie. Uděluje stejnojmennou cenu, kterou loni získal exposlanec Oldřich Kužílek (více zde).

Andrej Babiš
Majitel Agrogertu je v čele sdružení ANO 2011, které má i politické ambice. Babiš nyní hledá kandidáty do Senátu (více zde).

Hana Marvanová
Právnička a bývalá politička je členkou sdružení Veřejnost proti korupci, které například podalo trestní oznámení kvůli privatizaci Mostecké uhelné (více zde).

Pro neziskové organizace bude podle šéfa Transparency International Davida Ondráčky důležité, že získají peníze přes fond a ne přímo od firem a podnikatelů. "Každodenně hrajeme složitou hru, jak sehnat peníze a zároveň udržet nezávislost," uvedl Ondráčka s tím, že stát na boj s korupcí dává minimum prostředků.

Fond považuje kromě korupce za velké problémy v Česku také špatnou legislativu a nezájem a neznalost občanů i státních institucí. "Chceme vyzvat společnost, aby se vzchopila, aktivizovala a řešila své problémy sama. Nad korupcí se nedá zvítězit, klíčem je dlouhodobost a kontinuita, aby se něco změnilo," podotkl manažer fondu Jiří Knitl.

Fond hodlá spolupracovat i s dalšími protikorupčními iniciativami, kterých v nedávné době vzniklo několik (viz box). "Snažíme se s jinými iniciativami a nadacemi koordinovat aktivity, protože zdvojovat aktivity nebo jít zcela jinými směry může být ke škodě. Spolupráci jsme naprosto otevřeni," dodal Knitl. 

Vedle Kulíškové, která vede pražský inspektorát České školní inspekce, zasedne v radě fondu také politoložka a předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková a ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

Motejl během normalizace jako advokát hájil členy hudební skupiny The Plastic People of the Universe a další odpůrce komunistického režimu. Po revoluci působil jako předseda Nejvyššího soudu, ministr spravedlnosti či ombudsman. Zemřel v sedmdesáti sedmi letech 9. května 2010 (více zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz