Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Vždyť na komunisty si zvyknete, říká Jiří Paroubek

  8:05
Nejsem nadšený z toho, že komunisté vysílají do našich krajských vlád osvědčené kádry z let totality. Ale jsou to teď partneři sociální demokracie - a navíc, však oni si lidé nakonec zvyknou, když to bude fungovat. Tak Jiří Paroubek vysvětluje povolební spolupráci ČSSD s komunisty.

Jiří Paroubek | foto: Michal Šula, MF DNES

Pane předsedo, přímo k věci: nevidíme teď v krajích takovou malou říjnovou socialistickou revoluci?
S tím bych nesouhlasil. Pokud jde o výsledek voleb, tak byl jedinečný, bylo to zářivé vítězství sociální demokracie.

Narážím na spolupráci vaší ČSSD s komunisty. Už jste se spojili v pěti regionech.
Spolupráce v pěti krajích ze třinácti není nic fatálního. Už před volbami jsem hovořil o tom, že na první místo klademe středové strany. Ale politická mapa země se nám poněkud zjednodušila, protože zcela vypadli zelení a lidovci jsou zastoupeni jen v některých krajích.

Těch pět krajů, když to tedy není fatální, je maximum?
To já nevím, jestli je to maximum, nebo ještě někdo přibude či ubude. Každopádně se nedá mluvit o nějaké světové revoluci nebo světové frontě. Voliči rozhodli, že dávají přednost levicovému řešení.

Dřív jste říkal, že lidé na návrat komunistů k moci ještě nejsou připraveni. Jak jste poznal, že už jsou?
Přiznám se, že jsem měl představu, že vnitřní vývoj v KSČM půjde trošku jiným tempem než doposud. Před prezidentskou volbou deklarovali, že jsou a chtějí zůstat stranou protestu a nepohrnou se do žádné vlády. Proto je to papírový čert, malovat komunisty ve vládě. Nic takového nehrozí. A myslím, že ani komunisté o to nemají žádný zájem.

A vy ano? Dohodnete se s komunisty na centrální vládě i v roce 2010, pokud ČSSD vyhraje volby?
Je poctivé říct, že s takovou koalicí my teď nepočítáme.

Ale váš poslanec David Rath ano, spolupráci s komunisty po volbách v roce 2010 nevyloučil.
Ale já ji také nevylučuji. Já už mnohokrát řekl, že pokud se sebou něco udělají, mohu o tom já nebo jiný lídr ČSSD uvažovat. Tak jako to provedl v roce 1981 François Mitterrand - z těch zhruba dvaceti procent vlivu komunistické strany po deseti letech zbyla tři procenta. Pokud jde o marginalizaci jejich vlivu, tak ne s kladivem, jak blábolí pan režisér Renč. Jde to jen přes zapojení do vládní odpovědnosti. Teď třeba do odpovědnosti v krajích.

Čili vy doufáte, že je historicky znemožníte?
Nechtěl bych mluvit o historickém znemožnění. Zájem levicově uvažujících lidí je v tom, aby tady byl jednou jeden reprezentant, a to reprezentant reformistické levice, nikoliv té radikální.

Komunisté se sebou zatím moc neudělali: nerespektují soukromé vlastnictví ani členství v NATO a EU, což jsou vaše podmínky.
Jisté změny v přístupu k Evropské unii u nich jsou. Teď to ale nemá cenu rozebírat. Až další generace komunistických vůdců bude připravena se definitivně odstřihnout od své minulosti.

Jaký je rozdíl mezi komunisty v krajích, kde se s nimi nyní spojujete, a ve vládě, kde to odmítáte?
Čtrnáct let jsem pracoval v regionální politice, tak vím, že tam ty rozdíly nemají tak ideologický rozměr. Protože silnice nebývá pravicová ani levicová, ale buď dobře, nebo špatně, buď rychle, nebo pomalu postavená.

Problém je v tom, že vy jste na billboardech neměli silnice, ale celostátní témata: přídavky, důchody...
My jsme řekli, že tyhle věci je třeba vidět v jejich celistvosti. To znamená, že něco můžeme řešit teď po krajských volbách, a pak jsou věci, které můžeme řešit po volbách do Poslanecké sněmovny. Lidé pochopili, že letošní volby a sněmovní volby jsou spojité nádoby.

Spojité nádoby? To by vyžadovalo, abyste se pak také dohodli na vládě s komunisty?
To není nutné. My nyní přece budeme spolupracovat v krajích jak s komunisty, tak s lidovci, tak s ODS. Lidé budou mít možnost vidět, jak si to teď vyzkoušíme v praxi, které řešení je to nejlepší.

Jestli nečekáte na to, že lidé si za rok a půl zvyknou na vaše spojení s komunisty?
Tak lidé si zvyknou na leccos. Lidé si zvyknou, když bude dobře fungovat koalice s lidovci, a když s komunisty, tak samozřejmě i na ni. Lidé přece nebudou měnit věci, které jim vyhovují.

"Chci říci nahlas, že pokud bude KSČM pod vedením pana Filipa, tak velice těžko budeme nacházet společnou řeč." To jste prohlásil letos v únoru poté, co vás komunisté zradili při prezidentské volbě a přestali podporovat vašeho kandidáta Jana Švejnara. To už jim zase věříte?
Určitá obezřetnost u nás je. Lidé chtěli změnu, a my tedy dáváme přednost před spoluprací s ODS.

Jste obezřetní, ale KSČM do krajských vlád vyslala bývalé osvědčené kádry: členy okresních a krajských výborů, absolventy sovětských škol. To vám nevadí?
Určitě z toho nejsem nadšen. Ale mám-li říci pravdu, pak slovy klasika, jestli je kočka černá nebo bílá, je mi do značné míry jedno, pokud chytá myši. Je to náš partner a my máme v radách bezpečnou většinu, takže se tam žádné recidivy komunismu neprojeví. Nebude světová revoluce, nebude lidová fronta, to vás mohu ubezpečit.

Nedáváte ODS do rukou snadný klacek? Nebude snadno mobilizovat?
Dobře, a mezitím snad propukne světová revoluce nebo se bude v těch krajích vyvlastňovat?

Nevím, ale pro část veřejnosti je to nepřijatelný, symbolický návrat komunistů.
Já vím, že ano. S antikomunistickou částí veřejnosti nic neuděláme. Také vím, že část našich voličů by měla problém, kdybychom KSČM vzali do vládní koalice. Nemyslím ale, že když v krajích budou komunisté, pohne to kolem dějin zpět, mám-li to říci starorežimním termínem.

Otázky čtenářů iDNES.cz

Drahoš Dvořák: Registruji vaše komentáře ve stylu - vyhráli jsme volby, vláda by to měla zohlednit do svého konání a nepřijímat reformy, dělat to či ono. Proč vaše vláda neudělala totéž v roce 2004, kdy v krajských volbách nejen prohrála 0:13, ale navíc ODS získala většinu v Senátu?
Já přece udělal změnu, když jsem v roce 2005 přišel jako premiér do vlády. Bylo to několik měsíců po volbách. Změnil jsem vládní postup, změnil jsem všechno, co jsem změnit mohl. Z těch deseti procent se sociální demokracie dostala až na třetinu voličů. Já jsem byl reflexe schopen, ovšem jestli toho bude schopna ODS, to je jen a jen její věc. Já si mohu přát, aby toho schopna nebyla.

Petrs51: Jak je možné, že jste zapomněl, co komunisté dovedou? Chcete se snad ještě dožít doby, až vás využijí a pak s vámi opět zatočí? A neříkejte, že jsou jiní - jiní jsou jen do doby, dokud se nedostanou k moci.
V zemi, která je součástí NATO a EU, kde vliv komunistické strany je poměrně setrvale mezi třinácti až patnácti procenty, nehrozí to, co bylo po volbách v květnu 1946, kdy se komunisté stali se čtyřiceti procenty nejsilnější stranou v zemi. To byl jejich vliv jiný než dnešní. Jestli dnes budou ve dvou třech krajských radách, neznamená to nebezpečí únorového převratu. Prostě budou se muset chovat jako demokratická politická strana a já předpokládám, že toho schopni jsou.

Pavel z Hané: Po volebním triumfu v krajských a senátních volbách předpokládám, že se stanete nejpozději do konce roku 2010 příštím premiérem České republiky. Jaká bude podle vás výše státního dluhu v roce 2014?
To nedokážu teď říct z řady důvodů. Jednak tu bude velký vliv světové finanční krize. Pokud by tu nebyl, tak jsme v ČSSD uvažovali o tom, že na konci příštího volebního období bychom chtěli mít vyrovnaný rozpočet, takže by se nevytvářel státní dluh, jen splácel. Teď to bude složitější.

Pavel Stráda: Vcelku souhlasím s vaší politikou, ale nebylo by dobré lidem připomenout, že bez práce nejsou koláče? Nemáte strach, že se vám to může vrátit jako bumerang, že lidé budou od vaší strany očekávat zázraky na počkání?
Mám-li být úplně upřímný: žádná politická strana nezískala tak vynikající podporu s tak málo sliby, které se týkají rozpočtů krajů. Fiskální dopad zrušení poplatků v krajských nemocnicích se dá odhadnout zhruba na jednu miliardu korun. Za částku jedné miliardy dosáhnout tak drtivého vítězství, to myslím nemá obdoby. Když si vzpomenu na návrhy poslance Severy před volbami v roce 2006 (zvýšení rodičovského příspěvku) a jejich možný dopad na státní rozpočet, tak je to s ohledem na výsledek lidové strany nesrovnatelné. My jsme neprojevili žádnou rozhazovačnost.

Luk: Jak vaši nově zvolení hejtmani zastaví zdražování, což byl další z vašich slibů? Děkuji za neuhýbavé a jednoznačné odpovědi.
Neslibovali jsme, že na krajské úrovni můžeme zastavit zdražování. My jsme řekli, že tyto volby a volby do Sněmovny jsou spojitými nádobami. Po sněmovních volbách budeme dělat takovou hospodářskou politiku, aby byla jiná inflace, než jakou se může pochlubit současná vláda.

. PTEJTE SE I VY

Čtenáři iDNES.cz mají jedinečnou možnost zapojit se do pravidelných rozhovorů na aktuální témata. Ze zaslaných otázek vybereme několik, které během rozhovoru osobnosti položíme, a odpovědi poté zveřejníme ve středeční MF DNES a na iDNES.cz.

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Jako k Rusku se nechovalo Česko ani k nacistickému Německu, říká Bašta

  • Nejčtenější

Při střetu vlaků u Domažlic zemřeli oba strojvůdci a jedna cestující

U obce Milavče na Domažlicku se ráno čelně střetly osobní vlak se Západním expresem mířícím z Německa. Strojvůdci obou...

Nakažení seděli vzadu. Hygienici prozradili detaily ze skandálního letu do Tokia

Pražští hygienici v pondělí vůbec poprvé detailně popsali, co doteď zjistili při vyšetřování letu české olympijské...

Volno pro očkované státní zaměstnance schválila vláda. Nemocní odloží roušku

V 7 hodin zasedla vláda, které premiér Andrej Babiš předložil návrh o dvou dnech placeného volna za očkování, a to všem...

Neměl jsem pařit. Většina nakažených v americkém městě byla plně očkována

I když jsou lidé plně očkovaní, přesto mohou v sobě nosit stejné množství viru jako neočkovaní. Vyplývá to ze studie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Běloruského aktivistu našli v Kyjevě mrtvého. Pomáhal uprchlíkům z vlasti

Pohřešovaný běloruský aktivista Vital Šyšov, který pomáhal Bělorusům prchajícím z vlasti, byl nalezen mrtvý v Kyjevě....

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Vojtěch požádal odborníky o stanovisko ohledně podání třetí dávky

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch požádal Klinickou skupinu, Českou vakcinologickou společnost a také Státní ústav pro...

Hostem Rozstřelu bude radní ČT kandidující za Volný blok Hana Lipovská

Rozstřel Oznámení ekonomky a radní ČT Hany Lipovské, že bude ve volbách do Sněmovny kandidovat za Volný blok, vzbudilo poměrně...

Psychi, Biftek a dva mrtví. Příběh dvojnásobného vraha, který bude mít nový proces

Premium Robert Tempel od začátku odmítá, že by byl dvojnásobným vrahem. Přiznal jen, že oba zastřelené muže znal a stýkal se s...

Vystříhat zaklíněného člověka z moderního vlaku trvá i hodiny, říká hasič

Premium „Zraněných je ze začátku mnohem víc než hasičů a záchranářů, takže je nutné se rychle zorientovat a začít je třídit,“...

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...