Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Vždyť na komunisty si zvyknete, říká Jiří Paroubek

  8:05
Nejsem nadšený z toho, že komunisté vysílají do našich krajských vlád osvědčené kádry z let totality. Ale jsou to teď partneři sociální demokracie - a navíc, však oni si lidé nakonec zvyknou, když to bude fungovat. Tak Jiří Paroubek vysvětluje povolební spolupráci ČSSD s komunisty.

Jiří Paroubek | foto: Michal Šula, MF DNES

Pane předsedo, přímo k věci: nevidíme teď v krajích takovou malou říjnovou socialistickou revoluci?
S tím bych nesouhlasil. Pokud jde o výsledek voleb, tak byl jedinečný, bylo to zářivé vítězství sociální demokracie.

Narážím na spolupráci vaší ČSSD s komunisty. Už jste se spojili v pěti regionech.
Spolupráce v pěti krajích ze třinácti není nic fatálního. Už před volbami jsem hovořil o tom, že na první místo klademe středové strany. Ale politická mapa země se nám poněkud zjednodušila, protože zcela vypadli zelení a lidovci jsou zastoupeni jen v některých krajích.

Těch pět krajů, když to tedy není fatální, je maximum?
To já nevím, jestli je to maximum, nebo ještě někdo přibude či ubude. Každopádně se nedá mluvit o nějaké světové revoluci nebo světové frontě. Voliči rozhodli, že dávají přednost levicovému řešení.

Dřív jste říkal, že lidé na návrat komunistů k moci ještě nejsou připraveni. Jak jste poznal, že už jsou?
Přiznám se, že jsem měl představu, že vnitřní vývoj v KSČM půjde trošku jiným tempem než doposud. Před prezidentskou volbou deklarovali, že jsou a chtějí zůstat stranou protestu a nepohrnou se do žádné vlády. Proto je to papírový čert, malovat komunisty ve vládě. Nic takového nehrozí. A myslím, že ani komunisté o to nemají žádný zájem.

A vy ano? Dohodnete se s komunisty na centrální vládě i v roce 2010, pokud ČSSD vyhraje volby?
Je poctivé říct, že s takovou koalicí my teď nepočítáme.

Ale váš poslanec David Rath ano, spolupráci s komunisty po volbách v roce 2010 nevyloučil.
Ale já ji také nevylučuji. Já už mnohokrát řekl, že pokud se sebou něco udělají, mohu o tom já nebo jiný lídr ČSSD uvažovat. Tak jako to provedl v roce 1981 François Mitterrand - z těch zhruba dvaceti procent vlivu komunistické strany po deseti letech zbyla tři procenta. Pokud jde o marginalizaci jejich vlivu, tak ne s kladivem, jak blábolí pan režisér Renč. Jde to jen přes zapojení do vládní odpovědnosti. Teď třeba do odpovědnosti v krajích.

Čili vy doufáte, že je historicky znemožníte?
Nechtěl bych mluvit o historickém znemožnění. Zájem levicově uvažujících lidí je v tom, aby tady byl jednou jeden reprezentant, a to reprezentant reformistické levice, nikoliv té radikální.

Komunisté se sebou zatím moc neudělali: nerespektují soukromé vlastnictví ani členství v NATO a EU, což jsou vaše podmínky.
Jisté změny v přístupu k Evropské unii u nich jsou. Teď to ale nemá cenu rozebírat. Až další generace komunistických vůdců bude připravena se definitivně odstřihnout od své minulosti.

Jaký je rozdíl mezi komunisty v krajích, kde se s nimi nyní spojujete, a ve vládě, kde to odmítáte?
Čtrnáct let jsem pracoval v regionální politice, tak vím, že tam ty rozdíly nemají tak ideologický rozměr. Protože silnice nebývá pravicová ani levicová, ale buď dobře, nebo špatně, buď rychle, nebo pomalu postavená.

Problém je v tom, že vy jste na billboardech neměli silnice, ale celostátní témata: přídavky, důchody...
My jsme řekli, že tyhle věci je třeba vidět v jejich celistvosti. To znamená, že něco můžeme řešit teď po krajských volbách, a pak jsou věci, které můžeme řešit po volbách do Poslanecké sněmovny. Lidé pochopili, že letošní volby a sněmovní volby jsou spojité nádoby.

Spojité nádoby? To by vyžadovalo, abyste se pak také dohodli na vládě s komunisty?
To není nutné. My nyní přece budeme spolupracovat v krajích jak s komunisty, tak s lidovci, tak s ODS. Lidé budou mít možnost vidět, jak si to teď vyzkoušíme v praxi, které řešení je to nejlepší.

Jestli nečekáte na to, že lidé si za rok a půl zvyknou na vaše spojení s komunisty?
Tak lidé si zvyknou na leccos. Lidé si zvyknou, když bude dobře fungovat koalice s lidovci, a když s komunisty, tak samozřejmě i na ni. Lidé přece nebudou měnit věci, které jim vyhovují.

"Chci říci nahlas, že pokud bude KSČM pod vedením pana Filipa, tak velice těžko budeme nacházet společnou řeč." To jste prohlásil letos v únoru poté, co vás komunisté zradili při prezidentské volbě a přestali podporovat vašeho kandidáta Jana Švejnara. To už jim zase věříte?
Určitá obezřetnost u nás je. Lidé chtěli změnu, a my tedy dáváme přednost před spoluprací s ODS.

Jste obezřetní, ale KSČM do krajských vlád vyslala bývalé osvědčené kádry: členy okresních a krajských výborů, absolventy sovětských škol. To vám nevadí?
Určitě z toho nejsem nadšen. Ale mám-li říci pravdu, pak slovy klasika, jestli je kočka černá nebo bílá, je mi do značné míry jedno, pokud chytá myši. Je to náš partner a my máme v radách bezpečnou většinu, takže se tam žádné recidivy komunismu neprojeví. Nebude světová revoluce, nebude lidová fronta, to vás mohu ubezpečit.

Nedáváte ODS do rukou snadný klacek? Nebude snadno mobilizovat?
Dobře, a mezitím snad propukne světová revoluce nebo se bude v těch krajích vyvlastňovat?

Nevím, ale pro část veřejnosti je to nepřijatelný, symbolický návrat komunistů.
Já vím, že ano. S antikomunistickou částí veřejnosti nic neuděláme. Také vím, že část našich voličů by měla problém, kdybychom KSČM vzali do vládní koalice. Nemyslím ale, že když v krajích budou komunisté, pohne to kolem dějin zpět, mám-li to říci starorežimním termínem.

Otázky čtenářů iDNES.cz

Drahoš Dvořák: Registruji vaše komentáře ve stylu - vyhráli jsme volby, vláda by to měla zohlednit do svého konání a nepřijímat reformy, dělat to či ono. Proč vaše vláda neudělala totéž v roce 2004, kdy v krajských volbách nejen prohrála 0:13, ale navíc ODS získala většinu v Senátu?
Já přece udělal změnu, když jsem v roce 2005 přišel jako premiér do vlády. Bylo to několik měsíců po volbách. Změnil jsem vládní postup, změnil jsem všechno, co jsem změnit mohl. Z těch deseti procent se sociální demokracie dostala až na třetinu voličů. Já jsem byl reflexe schopen, ovšem jestli toho bude schopna ODS, to je jen a jen její věc. Já si mohu přát, aby toho schopna nebyla.

Petrs51: Jak je možné, že jste zapomněl, co komunisté dovedou? Chcete se snad ještě dožít doby, až vás využijí a pak s vámi opět zatočí? A neříkejte, že jsou jiní - jiní jsou jen do doby, dokud se nedostanou k moci.
V zemi, která je součástí NATO a EU, kde vliv komunistické strany je poměrně setrvale mezi třinácti až patnácti procenty, nehrozí to, co bylo po volbách v květnu 1946, kdy se komunisté stali se čtyřiceti procenty nejsilnější stranou v zemi. To byl jejich vliv jiný než dnešní. Jestli dnes budou ve dvou třech krajských radách, neznamená to nebezpečí únorového převratu. Prostě budou se muset chovat jako demokratická politická strana a já předpokládám, že toho schopni jsou.

Pavel z Hané: Po volebním triumfu v krajských a senátních volbách předpokládám, že se stanete nejpozději do konce roku 2010 příštím premiérem České republiky. Jaká bude podle vás výše státního dluhu v roce 2014?
To nedokážu teď říct z řady důvodů. Jednak tu bude velký vliv světové finanční krize. Pokud by tu nebyl, tak jsme v ČSSD uvažovali o tom, že na konci příštího volebního období bychom chtěli mít vyrovnaný rozpočet, takže by se nevytvářel státní dluh, jen splácel. Teď to bude složitější.

Pavel Stráda: Vcelku souhlasím s vaší politikou, ale nebylo by dobré lidem připomenout, že bez práce nejsou koláče? Nemáte strach, že se vám to může vrátit jako bumerang, že lidé budou od vaší strany očekávat zázraky na počkání?
Mám-li být úplně upřímný: žádná politická strana nezískala tak vynikající podporu s tak málo sliby, které se týkají rozpočtů krajů. Fiskální dopad zrušení poplatků v krajských nemocnicích se dá odhadnout zhruba na jednu miliardu korun. Za částku jedné miliardy dosáhnout tak drtivého vítězství, to myslím nemá obdoby. Když si vzpomenu na návrhy poslance Severy před volbami v roce 2006 (zvýšení rodičovského příspěvku) a jejich možný dopad na státní rozpočet, tak je to s ohledem na výsledek lidové strany nesrovnatelné. My jsme neprojevili žádnou rozhazovačnost.

Luk: Jak vaši nově zvolení hejtmani zastaví zdražování, což byl další z vašich slibů? Děkuji za neuhýbavé a jednoznačné odpovědi.
Neslibovali jsme, že na krajské úrovni můžeme zastavit zdražování. My jsme řekli, že tyto volby a volby do Sněmovny jsou spojitými nádobami. Po sněmovních volbách budeme dělat takovou hospodářskou politiku, aby byla jiná inflace, než jakou se může pochlubit současná vláda.

. PTEJTE SE I VY

Čtenáři iDNES.cz mají jedinečnou možnost zapojit se do pravidelných rozhovorů na aktuální témata. Ze zaslaných otázek vybereme několik, které během rozhovoru osobnosti položíme, a odpovědi poté zveřejníme ve středeční MF DNES a na iDNES.cz.

Rodinný dluh nebudu platit z kampaně, říká kandidátka na Hrad Rohanová

  • Nejčtenější

Mráz zamíří do Česka. Teploty klesnou až k -15 stupňům, napadne i 20 cm sněhu

Celodenní teploty pod bodem mrazu, čerstvý severní vítr, sněžení, hrozba tvorby námraz a sněhových jazyků. Do Česka v...

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Dálnici D3 ucpaly kamiony

Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v šoku. Útok na letiště hluboko v týlu obnažil jejich bezbrannost

Sledujeme online Útoky na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které způsobily škody na strategických bombardérech, vyvolaly v...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Zrádci luhanského lidu“. Sítěmi kolují snímky oběšených, podněcují spekulace

Na sociálních sítích a proruských kanálech začaly kolovat snímky oběšených civilistů z Luhanské oblasti, kteří údajně...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Spějem k válce, či míru? Hajlujícího Putina v Praze posprejoval vandal

Na začátku týdne na podstavec po soše maršála Koněva přibyl symbolický Vladimír Putin. Zobrazený je jako skřet u...

Učitelský kodex radí, jak řešit klima, šátky i sexuální identitu, říká spoluautor

Vysíláme Na světě je etický kodex učitelů. Jeho spoluautor, pedagog Michal Kaderka z Učitelské platformy v Rozstřelu řekl, že...

Brněnští skauti večer přivezou z Vídně do Česka betlémské světlo

V sobotu večer do Brna dorazí takzvané betlémské světlo, přivezou ho vlakem z Vídně skauti. Na Hlavní nádraží dorazí...

STALO SE DNES: Podpora Nerudové stoupá, umělec Yemi A.D. poletí k Měsíci

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová je poprvé v čele volebního modelu. V případě jaderného útoku přijde tvrdá...

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...