Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vždyť na komunisty si zvyknete, říká Jiří Paroubek

  8:05
Nejsem nadšený z toho, že komunisté vysílají do našich krajských vlád osvědčené kádry z let totality. Ale jsou to teď partneři sociální demokracie - a navíc, však oni si lidé nakonec zvyknou, když to bude fungovat. Tak Jiří Paroubek vysvětluje povolební spolupráci ČSSD s komunisty.

Jiří Paroubek | foto: Michal Šula, MF DNES

Pane předsedo, přímo k věci: nevidíme teď v krajích takovou malou říjnovou socialistickou revoluci?
S tím bych nesouhlasil. Pokud jde o výsledek voleb, tak byl jedinečný, bylo to zářivé vítězství sociální demokracie.

Narážím na spolupráci vaší ČSSD s komunisty. Už jste se spojili v pěti regionech.
Spolupráce v pěti krajích ze třinácti není nic fatálního. Už před volbami jsem hovořil o tom, že na první místo klademe středové strany. Ale politická mapa země se nám poněkud zjednodušila, protože zcela vypadli zelení a lidovci jsou zastoupeni jen v některých krajích.

Těch pět krajů, když to tedy není fatální, je maximum?
To já nevím, jestli je to maximum, nebo ještě někdo přibude či ubude. Každopádně se nedá mluvit o nějaké světové revoluci nebo světové frontě. Voliči rozhodli, že dávají přednost levicovému řešení.

Dřív jste říkal, že lidé na návrat komunistů k moci ještě nejsou připraveni. Jak jste poznal, že už jsou?
Přiznám se, že jsem měl představu, že vnitřní vývoj v KSČM půjde trošku jiným tempem než doposud. Před prezidentskou volbou deklarovali, že jsou a chtějí zůstat stranou protestu a nepohrnou se do žádné vlády. Proto je to papírový čert, malovat komunisty ve vládě. Nic takového nehrozí. A myslím, že ani komunisté o to nemají žádný zájem.

A vy ano? Dohodnete se s komunisty na centrální vládě i v roce 2010, pokud ČSSD vyhraje volby?
Je poctivé říct, že s takovou koalicí my teď nepočítáme.

Ale váš poslanec David Rath ano, spolupráci s komunisty po volbách v roce 2010 nevyloučil.
Ale já ji také nevylučuji. Já už mnohokrát řekl, že pokud se sebou něco udělají, mohu o tom já nebo jiný lídr ČSSD uvažovat. Tak jako to provedl v roce 1981 François Mitterrand - z těch zhruba dvaceti procent vlivu komunistické strany po deseti letech zbyla tři procenta. Pokud jde o marginalizaci jejich vlivu, tak ne s kladivem, jak blábolí pan režisér Renč. Jde to jen přes zapojení do vládní odpovědnosti. Teď třeba do odpovědnosti v krajích.

Čili vy doufáte, že je historicky znemožníte?
Nechtěl bych mluvit o historickém znemožnění. Zájem levicově uvažujících lidí je v tom, aby tady byl jednou jeden reprezentant, a to reprezentant reformistické levice, nikoliv té radikální.

Komunisté se sebou zatím moc neudělali: nerespektují soukromé vlastnictví ani členství v NATO a EU, což jsou vaše podmínky.
Jisté změny v přístupu k Evropské unii u nich jsou. Teď to ale nemá cenu rozebírat. Až další generace komunistických vůdců bude připravena se definitivně odstřihnout od své minulosti.

Jaký je rozdíl mezi komunisty v krajích, kde se s nimi nyní spojujete, a ve vládě, kde to odmítáte?
Čtrnáct let jsem pracoval v regionální politice, tak vím, že tam ty rozdíly nemají tak ideologický rozměr. Protože silnice nebývá pravicová ani levicová, ale buď dobře, nebo špatně, buď rychle, nebo pomalu postavená.

Problém je v tom, že vy jste na billboardech neměli silnice, ale celostátní témata: přídavky, důchody...
My jsme řekli, že tyhle věci je třeba vidět v jejich celistvosti. To znamená, že něco můžeme řešit teď po krajských volbách, a pak jsou věci, které můžeme řešit po volbách do Poslanecké sněmovny. Lidé pochopili, že letošní volby a sněmovní volby jsou spojité nádoby.

Spojité nádoby? To by vyžadovalo, abyste se pak také dohodli na vládě s komunisty?
To není nutné. My nyní přece budeme spolupracovat v krajích jak s komunisty, tak s lidovci, tak s ODS. Lidé budou mít možnost vidět, jak si to teď vyzkoušíme v praxi, které řešení je to nejlepší.

Jestli nečekáte na to, že lidé si za rok a půl zvyknou na vaše spojení s komunisty?
Tak lidé si zvyknou na leccos. Lidé si zvyknou, když bude dobře fungovat koalice s lidovci, a když s komunisty, tak samozřejmě i na ni. Lidé přece nebudou měnit věci, které jim vyhovují.

"Chci říci nahlas, že pokud bude KSČM pod vedením pana Filipa, tak velice těžko budeme nacházet společnou řeč." To jste prohlásil letos v únoru poté, co vás komunisté zradili při prezidentské volbě a přestali podporovat vašeho kandidáta Jana Švejnara. To už jim zase věříte?
Určitá obezřetnost u nás je. Lidé chtěli změnu, a my tedy dáváme přednost před spoluprací s ODS.

Jste obezřetní, ale KSČM do krajských vlád vyslala bývalé osvědčené kádry: členy okresních a krajských výborů, absolventy sovětských škol. To vám nevadí?
Určitě z toho nejsem nadšen. Ale mám-li říci pravdu, pak slovy klasika, jestli je kočka černá nebo bílá, je mi do značné míry jedno, pokud chytá myši. Je to náš partner a my máme v radách bezpečnou většinu, takže se tam žádné recidivy komunismu neprojeví. Nebude světová revoluce, nebude lidová fronta, to vás mohu ubezpečit.

Nedáváte ODS do rukou snadný klacek? Nebude snadno mobilizovat?
Dobře, a mezitím snad propukne světová revoluce nebo se bude v těch krajích vyvlastňovat?

Nevím, ale pro část veřejnosti je to nepřijatelný, symbolický návrat komunistů.
Já vím, že ano. S antikomunistickou částí veřejnosti nic neuděláme. Také vím, že část našich voličů by měla problém, kdybychom KSČM vzali do vládní koalice. Nemyslím ale, že když v krajích budou komunisté, pohne to kolem dějin zpět, mám-li to říci starorežimním termínem.

Otázky čtenářů iDNES.cz

Drahoš Dvořák: Registruji vaše komentáře ve stylu - vyhráli jsme volby, vláda by to měla zohlednit do svého konání a nepřijímat reformy, dělat to či ono. Proč vaše vláda neudělala totéž v roce 2004, kdy v krajských volbách nejen prohrála 0:13, ale navíc ODS získala většinu v Senátu?
Já přece udělal změnu, když jsem v roce 2005 přišel jako premiér do vlády. Bylo to několik měsíců po volbách. Změnil jsem vládní postup, změnil jsem všechno, co jsem změnit mohl. Z těch deseti procent se sociální demokracie dostala až na třetinu voličů. Já jsem byl reflexe schopen, ovšem jestli toho bude schopna ODS, to je jen a jen její věc. Já si mohu přát, aby toho schopna nebyla.

Petrs51: Jak je možné, že jste zapomněl, co komunisté dovedou? Chcete se snad ještě dožít doby, až vás využijí a pak s vámi opět zatočí? A neříkejte, že jsou jiní - jiní jsou jen do doby, dokud se nedostanou k moci.
V zemi, která je součástí NATO a EU, kde vliv komunistické strany je poměrně setrvale mezi třinácti až patnácti procenty, nehrozí to, co bylo po volbách v květnu 1946, kdy se komunisté stali se čtyřiceti procenty nejsilnější stranou v zemi. To byl jejich vliv jiný než dnešní. Jestli dnes budou ve dvou třech krajských radách, neznamená to nebezpečí únorového převratu. Prostě budou se muset chovat jako demokratická politická strana a já předpokládám, že toho schopni jsou.

Pavel z Hané: Po volebním triumfu v krajských a senátních volbách předpokládám, že se stanete nejpozději do konce roku 2010 příštím premiérem České republiky. Jaká bude podle vás výše státního dluhu v roce 2014?
To nedokážu teď říct z řady důvodů. Jednak tu bude velký vliv světové finanční krize. Pokud by tu nebyl, tak jsme v ČSSD uvažovali o tom, že na konci příštího volebního období bychom chtěli mít vyrovnaný rozpočet, takže by se nevytvářel státní dluh, jen splácel. Teď to bude složitější.

Pavel Stráda: Vcelku souhlasím s vaší politikou, ale nebylo by dobré lidem připomenout, že bez práce nejsou koláče? Nemáte strach, že se vám to může vrátit jako bumerang, že lidé budou od vaší strany očekávat zázraky na počkání?
Mám-li být úplně upřímný: žádná politická strana nezískala tak vynikající podporu s tak málo sliby, které se týkají rozpočtů krajů. Fiskální dopad zrušení poplatků v krajských nemocnicích se dá odhadnout zhruba na jednu miliardu korun. Za částku jedné miliardy dosáhnout tak drtivého vítězství, to myslím nemá obdoby. Když si vzpomenu na návrhy poslance Severy před volbami v roce 2006 (zvýšení rodičovského příspěvku) a jejich možný dopad na státní rozpočet, tak je to s ohledem na výsledek lidové strany nesrovnatelné. My jsme neprojevili žádnou rozhazovačnost.

Luk: Jak vaši nově zvolení hejtmani zastaví zdražování, což byl další z vašich slibů? Děkuji za neuhýbavé a jednoznačné odpovědi.
Neslibovali jsme, že na krajské úrovni můžeme zastavit zdražování. My jsme řekli, že tyto volby a volby do Sněmovny jsou spojitými nádobami. Po sněmovních volbách budeme dělat takovou hospodářskou politiku, aby byla jiná inflace, než jakou se může pochlubit současná vláda.

. PTEJTE SE I VY

Čtenáři iDNES.cz mají jedinečnou možnost zapojit se do pravidelných rozhovorů na aktuální témata. Ze zaslaných otázek vybereme několik, které během rozhovoru osobnosti položíme, a odpovědi poté zveřejníme ve středeční MF DNES a na iDNES.cz.

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

OBRAZEM: Kravitz, Blake a další hvězdy. Kdo letos zářil na Colours of Ostrava

Přes 50 tisíc návštěvníků letos zavítalo na festival Colours of Ostrava, který se po čtyři dny konal v areálu Dolních Vítkovic. Mezi hlavní hvězdy se zařadil britský zpěvák Sam Smith, rocková legenda...

21. července 2024  13:07

„Když to dělá Rusko, musíme taky.“ Polsko žádá EU, aby se zapojila do voleb v USA

Evropská unie by měla před prezidentskými volbami ve Spojených státech zahájit kampaň, která Američanům připomene význam vzájemných vazeb. Podle agentury Reuters to požaduje Polsko v dokumentu, který...

21. července 2024

Malostranský zápisník: Kdo se v české politice vznáší jako holubička?

Premium

Korouhvičky z ANO a z ODS: Ursulu von der Leyenovou nesnášíme, ale i milujeme. Nezlomný důchodce pan Václav už zase žádá vyšší daně a nižší penze. A co vzkazuje doktor Štrosmajer první dámě české...

21. července 2024

Po pátečním kolapsu IT systémů plně obnovil provoz i lékárenský řetězec BENU

Řetězec lékáren BENU, který kvůli světovému výpadku IT systémů musel v pátek uzavřít pobočky, obnovil provoz ve všech provozovnách. Informovala o tom mluvčí firmy Veronika Forejtová. Lékárny fungují...

21. července 2024  12:58

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...