Zbraně Mašínů a úder Černého lva. Výstava přibližuje třetí odboj

  14:01aktualizováno  14:01
Pistole a oblečení bratří Mašínů či snímky sekretariátu KSČ poničeného odbojovou skupinou Černý lev. I to ukazuje výstava Přísahali republice, umístěná v Armádním muzeu v Praze na Žižkově. Připomíná hrdinství tisíců lidí, kteří se se zbraní v ruce postavili komunistické totalitě.

Ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek s pistolí Walter P-38, kterou měli i bratři Mašínové | foto: Yan Renelt, MF DNES

Zkuste odpovědět na tuto otázku: víte, proč odbojová skupina bratří Mašínů úspěšně unikala komunistické tajné policii tak dlouho, až se ve finále prostřílela do tehdejšího západního Berlína?

Odpověď: mimo jiné i proto, že Ctirad Mašín absolvoval v roce 1948 vybraný partyzánský kurz s právem cvičit další adepty partyzánským trikům. Jinými slovy - jak zasáhnout protivníka neočekávaně na citlivém místě nebo jak přežít pronásledování.

Osvědčení Ctirada Mašína můžete ode dneška vidět - spolu s dalšími unikátními předměty - na výjimečné výstavě Vojenského historického ústavu o třetím odboji Přísahali republice. K vidění jsou i typy pistolí, se kterými bojovali Mašínovi, jejich rukávové nášivky z let jejich služby v US Army či osobní kovové známky s vyznačením krevní skupiny.

"Nechce se mi téměř věřit, že Mašínové tyto velmi osobní památky půjčili do Prahy," diví se historik Petr Blažek. Připomíná tak kritické postoje bratrů k polistopadovému vývoji Česka. Odmítají ho navštívit, protože jim nebyl vrácen ukradený majetek a také proto, že v justici podle nich působí mnoho bývalých komunistických soudců.

O tom, jak těžkou cestou prošla skupina Mašínů, vypovídá i vystavená prostřelená náprsní taška Milana Paumera, která ztlumila vystřelenou kulku natolik, že Paumera "jen" vážně zranila.

Třetí odboj však nebyli jen Mašínové. Se zbraní v ruce se totalitě postavily desítky dalších skupin, o nichž historici stále sbírají roztříštěná či zapomenutá fakta. I o těch nyní vycházejí najevo nové informace.

Komunisté proti komunistům

Například nová kniha Příběhy třetího odboje popisuje jednu z největších odbojových skupin napojenou na britskou rozvědku. Ta byla spíše rozsáhlou zpravodajskou sítí se šesti vysílačkami. Působila od Prahy až po Bratislavu, pracovaly pro ni desítky lidí, ale dodnes nemá jméno. Historici ji zatím označují kódem komunistické tajné policie - Majerová a spol. To podle brněnské švadleny, v jejímž bytě odbojáři a agenti často přebývali. 

Síť se zaměřila na získávaní citlivých informací, převádění pronásledovaných lidí na Západ či pomoc agentům západních rozvědek. Rozsáhlá organizace byla v roce 1950 rozprášena. Působili v ní i komunisté (byli popraveni) z bezpečnostních složek, díky nimž si tajná policie s Majerovou a spol. nevěděla dlouho rady.

Podobně málo se ví i o činnosti další odbojové organizace Černý lev, po níž zůstávaly sekretariáty komunistické strany vyhozené do povětří - ať již v Sedlčanech či v Milevsku.

Proč je vlastně třetí odboj pro Čechy tak citlivým i odmítaným tématem? Jeden z autorů expozice Přísahali republice, Eduard Stehlík, se domnívá, že mnoho lidí se k odboji mohlo přidat, ale zvolili si jinou cestu. A dnes je pro ně tichou výčitkou, že se nezachovali stejně statečně jako odbojáři.

Objevnou expozici otevřel ministr obrany Alexandr Vondra. Doufá, že přispěje k přijetí zákona o třetím odboji.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Syn známého herce velvyslancem. Česko zastupuje v NATO Jakub Landovský

Kandidát na pražského primátora za ČSSD Jakub Landovský

Osudovější příběh se najde málokdy. Již zesnulý herec Pavel Landovský symbolizoval v Černých baronech, ve slavné roli...

Plavkyně Pechová jako první handicapovaná žena na světě překonala La Manche

handicapovaná plavkyně Markéta Pechová přeplavala kanál La Manche. (25. srpna...

Plavkyně Markéta Pechová přišla o nohu, když jí bylo dvanáct let. Lékaři jí museli končetinu amputovat ve stehně kvůli...

VIDEA TÝDNE: Krejčířova vila v plamenech, sražený chlapec a skandál Netanjahuové

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Rozsáhlý požár tento týden zasáhl vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích. Je možné, že ji někdo...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽ ELEKTO VÝROBKŮ (VOLNÉ VÍKENDY)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz