Vláda podpořila návrh na odškodnění účastníků protikomunistického odboje

  20:16aktualizováno  20:16
Vláda dnes schválila senátní návrh na uznání třetího odboje. Podle premiéra Petra Nečase tím kabinet naplnil část svého programového prohlášení. Naopak návrh, aby hasiči dostávali čtyři procenta z povinného ručení, Nečasův kabinet zamítl.

Vláda Petra Nečase. Ilustrační foto | foto: ČTK

Předloha, kterou vláda schválila, má umožnit aktivním účastníkům třetího odboje získat postavení válečných veteránů a tímto i odškodnění a uznání. "Souhlasné stanovisko vláda podpořila jednomyslně," zdůraznil po podvečerním zasedání kabinetu premiér.

Senát ji schválil navzdory kritice levicových zákonodárců, podle kterých jde o další pokus o politický výklad dějin. Nyní předloha poputuje do Sněmovny, kde má koalice převahu 118 hlasů.

"Považuji za velmi důležité, že vláda jednoznačně podpořila senátní návrh zákona o účastnících protikomunistického odboje a účastnících odporu proti komunismu. Podpora tohoto zákona je přímo zmíněná ve vládním programovém prohlášení a v koaliční smlouvě. Je to postoj vlády, který není překvapivý," řekl předseda vlády s tím, že jde především o morální uznání všech, kteří se postavili proti komunistickému režimu.

Senátní předloha počítá s tím, že bojovníci proti komunismu by měli mít podle míry svého zapojení nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Osvědčení má vydávat ministerstvo obrany na základě kladného stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů. Účastníci třetího odboje by postavení válečných veteránů mohli získat stejně jako ti, kteří bojovali proti nacismu za druhé světové války jako nevojáci.

Peníze hasičům vláda zamítla

Kabinet naopak odmítl návrh Pardubického kraje, aby hasiči dostali čtyři procenta z povinného ručení. Nečas k tomu po jednání vlády řekl, že podle názoru ministrů je tato "bohulibě se tvářící myšlenka" jen faktickou skrytou daní z objemu pojistného.

Návrh novely zákona o pojišťovnictví říkal, že dvě procenta z ručení by šla profesionálním a další dvě procenta dobrovolným hasičům.

Podle předsedy vlády "v této zemi snad není nikdo tak naivní", aby si myslel, že dotyčná čtyři procenta hasičům by pojišťovny vyplácely ze svého zisku. Podle Nečase by na podobný návrh reagovaly přenesením jeho tíže na motoristy, tedy zdražením povinného ručení. Hasiči nápad Pardubického kraje uvítali, pojišťovny s ním nesouhlasily.

Novým zákonem se mělo zajistit financování sborů z více zdrojů, hasiči totiž zasahují i při dopravních nehodách. Sbory se potýkají s nedostatkem peněz, jde řádově o miliardy korun. Odráží se to v jejich akceschopnosti, hlavně kvůli stavu techniky, připomínali předkladatelé. Vypočítali také, že pokud by novela platila, hasiči by dostávali asi miliardu korun ročně.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Nejlepší dopravou na Dny NATO bude nejspíš kolo, auta budou stát v koloně

Finská skupina Midnight Hawks

Hlavně počasí rozhodne o tom, jak rychle se lidé dostanou na víkendovou přehlídku Dny NATO na Letišti Leoše Janáčka....

Snad Zemana vyřeší příroda, napsal Polčák. Starostové se od něj distancují

Stanislav Polčák

Slova prezidenta Miloše Zemana o případné udělení abolice premiéru Andreji Babišovi v kauze Čapí hnízdo vzbudila mnoho...

Hrad Bouzov zůstane státu, Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu

Účastníkům balonové fiesty startujícím od hradu Bouzova na Olomoucku se i letos...

Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který se domáhal vydání hradu Bouzov na Olomoucku. Justice ponechala...

Údery bitevníků či zásah proti teroristovi. Sledujte generálku na Dny NATO

Dny NATO

Přinášíme ucelený a přehledný popis těch největších lákadel, které budou k vidění na víkendových Dnech NATO v Ostravě a...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz