Akci iniciovali studenti z hnutí Univerzity za klima. Do stávky se zapojily vysoké školy v Praze, Brně, Olomouci, Ústí nad Labem, Hradci Králové a v Plzni.
Nižší desítky lidí budou nocovat v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (UK), dalších asi 20 studentů dnešní noc stráví v prostorách Fakulty sociálních věd UK. Přespávání je dnes v plánu také na Fakultě humanitních studií UK, Vysoké škole uměleckoprůmyslové, na DAMU a na některých fakultách v Brně. Za organizátory stávky to v pondělí večer sdělila studentka Alžběta Holcová.
Okupační studentská stávka za klima |
„S vedením fakult máme domluvené, že dnes budeme na fakultách přespávat. Vyšli nám v tom velmi vstříc. O tom, jestli budeme na fakultách nocovat i v dalších dnech, se budeme ještě rozhodovat na plénech. Zatím je v plánu, že budeme na některých fakultách přespávat do čtvrtka,“ řekla Holcová.
Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) na dotaz novinářů ke stávce uvedl, že je dobře, že studenti mají zodpovědnost za svoji budoucnost.
„V době, kdy je nedostatek energií z různých důvodů, tak je třeba se zabývat i tím, jak energie získat šetrnějším způsobem. V tomto případě nevím, co bych studentům na vysokých školách mohl vytknout. To, že mají zodpovědnost za svoji budoucnost, je jedině dobře. A pochopitelně, když se překoná tato zima, která asi nebude úplně jednoduchá, tak nemůžeme zapomínat i na budoucnost vzdálenější,“ řekl Balaš v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. Na Moravě dnes navštívil obce, které loni postihlo tornádo.
Děkan zavřel stávkujícím studentům atrium, ti nakonec v budově přespali |
Někteří studenti na náměstí Jana Palacha dorazili s transparenty s nápisy „Kdyby byla planeta banka, už by ji politici zachránili“,“Chceme změnu, ale ne klimatickou“ nebo „Naše budoucnost je ve vašich rukou“. Po přečtení požadavků, které organizátoři stávky vznesli vůči české vládě a vedení českých univerzit, shromáždění lidé provolávali hesla jako „Konec uhlí!“ či „Klimatickou spravedlnost!“.
Program je v tomto týdnu v Praze připraven například na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (UK), Fakultě sociálních věd UK, Fakultě humanitních studií UK či na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (UMPRUM). Zapojeny jsou rovněž některé další fakulty na UK, Akademie výtvarných umění, Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění a Divadelní fakulta Akademie múzických umění.
Klimatická krize dopadne hlavně na nás, hájí obsazení univerzit organizátor |
Studenti vládu vyzývají, aby si vytyčila řešení klimatické krize jako svou prioritu a začala urychleně snižovat emise skleníkových plynů. Ty jsou příčinou globálního oteplování, které způsobuje například déle trvající sucho, častější záplavy nebo i rozsáhlé požáry. Vláda totiž prý nevěnuje klimatu dostatečnou pozornost. Studenti to uvedli ve svém prohlášení, které podepsalo 400 vysokoškoláků a pracovníků univerzit.
„Žijeme v čase mnoha stupňujících se a vzájemně propojených krizí. Nedaleko našich hranic zuří válka, narůstají společenské nerovnosti a zvyšující se ceny energií přivádějí statisíce lidí na pokraj chudoby. Tomu všemu vévodí zhoršující se klimatická krize, která už dávno není jen dystopickým scénářem budoucnosti. (...) Našim vládám a ekonomickým elitám se nedaří na tyto krize nalézt adekvátní odpověď,“ stojí v prohlášení.
Netopte, zateplete budovy, žádají studenti vysoké školy
„Všichni víme, že je potřeba především zavřít uhelné elektrárny a nahradit je obnovitelnými zdroji energie. Tato transformace musí být spravedlivá a nesmí dopadnout na pracující a nejzranitelnější skupiny obyvatel,“ uvedla zástupkyně studentů Anežka Lindaurová.
Po univerzitách jejich studenti požadují, aby mimo jiné přistoupily k zateplení budov, začaly snižovat spotřebu energií a začaly budovat vlastní kapacity pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Stávkující vysokoškoláci také volají po důstojném a adekvátním finančním ohodnocení doktorandů a dalších zaměstnanců na univerzitách.
Studenti zdůrazňují, že stávka nesměřuje proti vedení či zaměstnancům fakult. Akce podle nich není primárně snahou o narušení běžného chodu škol.