Na kolejích vládne středověk. Cena a kvalita neodpovídají, říkají studenti

  14:26aktualizováno  14:26
Během posledních let narostl počet studentů, kteří mají zájem o ubytování na kolejích. Zejména ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno, vzrostly ceny nájmů natolik, že to přesahuje studentské možnosti. Koleje na začátku roku hlásí plno. Jenže na to, jaký komfort poskytují, jsou podle řady studentů drahé.

Studentská kolej Hvězda na pražském Břevnově. | foto:  František Vlček, MAFRA

O společnou kuchyňku se dělí 25 lidí a podle toho to také vypadá, sektorový nábytek z doby socialismu už drží jen silou vůle a okny fouká i za bezvětří. Přitom jiná kolej stejné vysoké školy nabízí bydlení v opravených pokojích. Svou kolej hrůzy má většina z 26 veřejných vysokých škol v Česku. Letos mezi ně ministerstvo školství rozdělí ve dvou kolech přes dvě miliardy, z toho 1,5 miliardy z evropských fondů.

Fotogalerie

Už teď je jasné, že to pro všechny stačit nebude. Jen Karlova univerzita do prvního kola posílá projekty za 360 milionů. „Máme připraven projekt obnovy koleje Švehlova a Na Větrníku v Praze, koleje Na Kotli v Hradci Králové,“ říká Miroslava Hurdová z Ředitelství kolejí a menz. 

MF DNES oslovila desítku vysokých škol. Alespoň jeden velký projekt bude na ministerstvo posílat každá z nich. „Žádosti se budou posuzovat podle závažnosti a objemu vyčleněných prostředků,“ říká náměstek ministra školství Pavel Doleček.

„Dvojlůžkový pokoj, asi 12 metrů čtverečních, jedna sprcha na patře. Platím 3 200 měsíčně, za celý pokoj se spolubydlící 6 400,“ popisuje bydlení na Sinkuleho kolejích v pražských Dejvicích studentka Českého vysokého učení technického (ČVUT). Spokojená sice není, ale odstěhovat se nemůže, pronájem by vyšel dráž. Terčem uštěpačných poznámek jsou hlavně sociální zařízení a kuchyňky, o které se dělí osazenstvo pokojů celého patra. Ubytování tohoto standardu nabízí prakticky každá z námi oslovených škol.

Rekonstrukce je potřeba už roky

Často jde o budovy, které podle samotných škol už roky nutně potřebují důkladnou opravu. Na už zmíněné pražské ČVUT proběhla poslední velká rekonstrukce v roce 1998, opraveny byly Masarykovy koleje. „Na rekonstrukce jsou připraveny koleje Bubenečská, Hlávkova, ale hlavně Strahov. Především je potřeba investovat do přechodu ze společných sociálních zařízení na buňkový systém,“ říká kvestor ČVUT Jiří Boháček.

Jen pro silné žaludky. Svérázné bydlení na kolejích Harcov v Liberci

Třeba z kolejí pražské Vysoké školy ekonomické by si s výjimkou Jarova zasloužily rekonstrukci všechny, míní mluvčí Martina Mlynářová. Po kompletní opravě volá i Baarova a Máchova kolej Západočeské univerzity nebo Mánesovy koleje brněnského Vysokého učení technického.

Do konce března proto na ministerstvo školství dorazí desítky projektů, ve kterých bude 26 veřejných vysokých škol žádat o peníze na nutné opravy. V prvním kole je připraveno necelých 800 milionů s tím, že 40 procent bude muset k evropské dotaci přihodit vysoká škola. „Suma to je zcela nedostatečná, nicméně jde o dobrý začátek,“ chválí ministerstvo opoziční poslanec Dominik Feri (TOP 09).

„Občas zaslechnu, že si studenti nemají na co stěžovat, koleje nemají být hotel Ritz, jenže tady se bavíme o stavu, kdy padá omítka a rozpadající se nábytek pamatuje třetí generaci,“ dodává studující poslanec z Teplic.

Některé koleje jsou už opravené, není to ale pravidlo:

Dojíždět se vyplatí

Jak málo jsou studenti z bydlení na koleji nadšení, dokazuje i to, že v polovině roku se na většině z nich už místo najít dá. Po těch, kteří své bydlení vyřešili jinak. A to i na účet státu, který jim od loňského září poskytuje výrazné slevy na jízdném. „Někteří studenti ukončují ubytování, protože přecházejí na denní dojíždění,“ říká ředitel kolejí Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Miroslav Procházka.

„Osm set za měsíc vlak z Hradce Králové do Prahy, jezdím čtyřikrát týdně. Lepší doma než platit nájem v Praze,“ píše v diskusi na Twitteru Jiří Kosař. Další studenti pražských vysokých škol si bydlení shánějí i ve městech ve Středočeském kraji. Naopak v Ústí nad Labem se podle studentů vyplatí najmout si byt – vyjde zde levněji než kolej. „Zájem o ubytování bohužel každoročně klesá,“ potvrzuje Jana Kasaničová z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Podělte se o kvalitu vašeho ubytování na kolejích. Pošlete nám fotografie na e-mail: redakce@idnes.cz

Zasláním fotografie potvrzujete, že je původní, jste jejím autorem a souhlasíte s jejím zveřejněním na serveru iDNES.cz nebo v deníku MF DNES. Do předmětu mailu napište: koleje.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Modro-žluté tsunami zasáhlo firmu na vlajky, vyráběla i pro demonstranty

Firma zažila tsunami modro-žlutých vlajek a praporů.

Jako modro-žluté tsunami popsal Jan Vereščák z liberecké firmy Libea posledních několik týdnů před eurovolbami....

Vila proslavená pojišťovacím podvodem a tragickým výbuchem je na prodej

Současný stav vily v Šenově u Nového Jičína, kterou v lednu roku 2015 otřásl...

Vila v Šenově u Nového Jičína, kterou nechal před čtyřmi lety vyhodit do vzduchu chorvatský podnikatel Goran Boban...

Prezident odmítl říci, koho podpořil. Dříve přitom veřejně slíbil hlas ČSSD

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítrl říci,...

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítl říci, koho podpořil. Nedávno na sjezdu ČSSD...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz