Studenti hledají bydlení. Kolejí je málo, na bytech je majitelé nechtějí

  21:00aktualizováno  21:00
Rostoucí ceny nájmů a rekonstrukce kolejí znesnadňují život studentům. Ubytovací kapacity nepokrývají zájem například na dvou největších českých vysokých školách, na brněnské Masarykově univerzitě a pražské Karlově univerzitě. Studenti se proto musí ubytovat na kolejích cizí školy či platit drahý byt. Tam je však majitelé častokrát nechtějí.

Univerzitní kolej Švehlova na pražském Žižkově | foto: Wikimedia Commons

V takové situaci se ocitl i student Masarykovy univerzity (MU) Ján Polerecký. Když se po zápisu ke studiu pokusil přihlásit na koleje, zjistil, že kapacity jsou již plné. „Od kamarádky, která studuje na brněnském Vysokém učení technickém, jsem věděl, že oni mají kolejí dost. Zjistil jsem si, že o ubytování můžu požádat i jako student jiné školy,” popsal Polerecký.

Fotogalerie

Už druhým rokem tak bydlí na koleji cizí školy. „Bydlím na Listových kolejích a jsem spokojený. Mám to blízko fakultě a ceny jsou nižší než za byt,” dodal. Vadí mu však, že nemůže sdílet pokoj se spolužáky.

Ján přitom není jediný student, který se na Vysoké učení technické (VUT) obrátil. „V době, kdy Masarykova univerzita rekonstruovala část svých kolejí, jsme přijali k ubytování některé jejich studenty, kteří u nás pak již zůstali,” potvrdila mluvčí Radana Koudelová. Podmínky pro ně platí stejné jako pro studenty VUT.

Pro studenty má MU připravených 3 825 míst. „Převis poptávky registrujeme zejména v období po zápisech, během roku se ale poptávka a nabídka téměř vyrovná,” řekla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Někteří studenti se podle ní v průběhu roku seznámí s městem, najdou si kamarády a odstěhují se do bytu.

Obdobné problémy mají studenti i v hlavním městě. „Současná poptávka po studentském ubytování v letošním i loňském roce převyšovala nabídku,” přiznal mluvčí Univerzity Karlovy Petr Podzimek. Jelikož internetový systém žádostí o koleje se po vyčerpání kapacity uzavře, nezná přesná čísla neubytovaných studentů. „Ale odhadem se jedná asi o deset až patnáct procent,” odhadl Podzimek.

Při kapacitě zhruba jedenácti tisíc ubytovacích míst tak jde zhruba o 1 500 studentů, kteří musí na poslední chvíli shánět jiné bydlení.

Rekonstrukce starých budov

Na začátku roku vypsalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) dvě dotační výzvy na rekonstrukci kolejí a menz za celkem jeden a půl miliardy korun. Ačkoliv minimálně čtyřicet procent nákladů musí instituce uhradit samy, výzvy využila většina veřejných vysokých škol.

Na kolejích vládne středověk. Cena a kvalita neodpovídají, říkají studenti

„Vyhodnocení první výzvy bylo na konci června, peníze budou mít školy k dispozici ještě v tomto roce, podle předpokladu někdy v průběhu léta,” uvedla mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

V dlouhém období by si studenti měli polepšit. V nastávajícím školním roce to však znamená omezit již tak nedostatečné počty míst. V kombinaci se zvyšujícími se cenami ubytování mohou mít studenti problém.

Renovovat bude třeba právě Masarykova univerzita. Přestavby se dočká jeden z bloků kolejí Vinařská. Škola zatím ubytování v jeho prostorech nabízí, studenti se však budou muset na konci dubna vystěhovat. Na poslední týdny semestru a celé zkouškové období tak budou muset hledat nové bydlení.

Studentské byty za vyšší ceny

Studenti zde často narazí, majitelé bytů je totiž nechtějí ubytovat. „Obávají se hluku, poškození zařízení nemovitosti nebo třeba toho, že studenti nebudou chtít platit nájemné v letních měsících, kdy mají prázdniny,” vysvětlila Kristýna Řezáčová z realitní kanceláře RE/MAX. Nájem u studentských bytů tak často převyšuje tržní cenu, aby vykompenzoval rychlejší opotřebení.

O hezký byt projeví běžně zájem kolem třiceti potenciálních nájemců. „Majitel se pak rozhodne, že bude preferovat zájemce, kteří mají stabilní práci a zájem na dlouhodobém bydlení a seznam si cíleně omezí,” sdělila realitní makléřka Kamila Buráňová. Na internetových skupinách, kde lidi nabízejí a poptávají ubytování, je tak už běžné, že zájemci předem specifikují, že již nestudují.

Koleje navíc odpovídají na tržní tlaky a zdražují. Ceník odpovídá lokaci a zájmu, meziročně se většinou jedná o několik korun za noc. Někteří studenti se tak po slevách na jízdném rozhodují do školy raději dojíždět. „Vyjde to teď levněji a je to pohodlnější,” shrnula studentka Aneta Bajková.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Rána zůstanou chladná s přízemními mrazíky, v neděli ale bude až 22 stupňů

(ilustrační foto)

Do střední Evropy pokračuje příliv studeného vzduchu ze severozápadu. Noci a rána tak zůstávají chladná s přízemními...

Střed Brna už nebude magistrálou, zásobování se omezí jen na ráno

Vjezd do parkovací zóny v centru Brna už například v Rašínově ulici začínají...

Brno připravilo novinky, které se týkají vjezdu automobilů do nejužšího centra města. Omezí dobu pro zásobování...

Homeopatie není zdravotní služba, úřady nemohou bránit jejímu nabízení

Homeopatie (ilustrační foto)

Homeopatie nenaplňuje znaky zdravotní služby, jak ji definuje zákon. Její účinky nejsou vědecky prokázané. Pokud nelze...

KOMENTÁŘ: Jak se stal bývalý disident Vondra agentem Putina

Nově zvolený europoslanec za ODS Alexandr Vondra na snímku z května 2019

Europoslanec ODS Alexandr Vondra poskytl rozhovor týdeníku Respekt. Mluvil třeba o tom, kterak v Praze začínají být...

Najdete na iDNES.cz