Není to tak dávno, co se studenti Jihočeské univerzity ze všech koutů kraje snažili sehnat si v Českých Budějovicích ubytování na kolejích, protože bylo nejlevnější. V posledních týdnech se však řada mladých Jihočechů odhlašuje.
„V současnosti jsme obsazeni přibližně z devadesáti procent celkové kapacity kolejí. Trend je v tuto chvíli takový, že za poslední měsíc a půl se nám odhlašovali studenti především z důvodu zlevněného studentského jízdného,“ uvedl ředitel Kolejí a Menz Jihočeské univerzity Ivan Hájek.
Od začátku září je totiž jízdné pro seniory, žáky a studenty ze 75 procent dotováno, a tak se vyplatí denně dojíždět i studentům z Tábora, Písku nebo Jindřichova Hradce.
Kolejné na dvoulůžkovém pokoji se pohybuje od 2 550 do 2 900 korun za měsíc, studentské jízdné z Budějovic do Písku a zpět vyjde nově přibližně na 30 korun.
Slova ředitele Hájka potvrzuje studentka prvního ročníku psychologie na pedagogické fakultě Denisa Macháčková, která je sice na koleji stále ubytovaná, ale nad dojížděním z více než 40 kilometrů vzdálené obce Tálín na Písecku přemýšlí už od začátku nového semestru.
„Příští měsíc se nejspíš z koleje odhlásím. Kolejné mě totiž vyjde o dva tisíce korun dráž než dojíždění,“ vysvětlila Macháčková s tím, že cesta do školy jí denně vezme v součtu jen o 40 minut času více než dojíždění z ubytování na fakultu.
Podle mluvčího univerzity Štěpána Kuděje se však problém netýká pouze Jihočeské univerzity. Podobný trend je prý i na jiných vysokých školách vyjma největších měst v republice. „Zprostředkovaně jsem se dozvěděl i o dalších školách, kterým se z kolejí studenti kvůli ekonomické nevýhodnosti odhlašovali,“ řekl Kuděj.
Za pravdu mu částečně dává třeba mluvčí Technické univerzity v Liberci Barbora Jónová. „Studentů na kolejích nám v souvislosti se snížením ceny jízdného nepatrně ubylo. Koleje však i přesto máme plně obsazené,“ popsala Jónová.
Volné pokoje jsou k pronájmu
Určitou roli v odchodu studentů z kolejí může také hrát cena nájmů na budějovických sídlištích. Studentům se vyplatí složit se třeba na třípokojový byt a za podobnou cenu mít svůj vlastní pokoj a zázemí.
S tím však nesouhlasí ředitel Hájek, který si myslí, že cena kolejí je nastavena adekvátně. „Spíše vidím problém v ceně jízdného. Když vás vyjde cesta do Tábora nebo Písku levněji než hodinový lístek na MHD, není se pak studentům proč divit, že raději dojíždějí,“ dodal Hájek s tím, že na provoz kolejí univerzita nedostává žádné dotace, a tak volná místa poskytuje k pronájmu.
„Vysokoškolské kapacity můžeme nabídnout komukoliv, což vychází ze školského zákona. Má to však podmínku, volná místa musíme nejprve nabídnout vlastním studentům a zaměstnancům,“ objasnil Hájek.
O přibližně 200 volných lůžek na kolejích Jihočeské univerzity každoročně usilují další zařízení, kterým vedení vychází vstříc.
Jedním z nich je sociální zařízení Domov Libníč a Centrum sociálních služeb Empatie z Českých Budějovic. Jeho ředitelka Eva Kysnarová totiž řešila problém, kam umístit 25 klientů kvůli opravám na jednom z oddělení zařízení. Kvůli přísným požadavkům z krajské hygienické stanice připadala z nabízených alternativ pouze Jihočeská univerzita.
„Měli jsme tu havárii vody. Naše páté oddělení musí kvůli tomu projít velkou rekonstrukcí, takže jsme sháněli pro naše klienty náhradní prostory na zhruba rok a půl. V září jsme se dozvěděli, že na kolejích budou volná místa, takže jsme se s nimi nakonec domluvili,“ vysvětlila Kysnarová a dodala, že náhradní prostory sháněla od začátku letošního roku.
Nabídka ubytování dalším stranám tak pomáhá řešit ekonomickou vyváženost hospodaření kolejí Jihočeské univerzity. Budějovickému sociálnímu zařízení se navíc díky ubytování jeho klientů na koleji otevřela možnost spolupráce se studenty.
„Už se nám od té doby ozvalo několik zájemců ze zdravotně sociální fakulty, kteří by chtěli mít u nás praxi,“ podotkla Kysnarová. Doufá, že z nouzového řešení by tak mohla vzniknout hlubší spolupráce.