Vozítka segway ohrožují chodce, jinam než na chodník ale nesmí

  4:18aktualizováno  4:18
Ve středu porazil jezdec na vozítku segway dítě v centru Prahy. Otec s ním šel po chodníku. Ministerstvo dopravy tvrdí, že segway patří právě na chodník a nikam jinam. Smí jet ale jen rychlostí běžné chůze.

Turisté na vozítkách Segway na Staroměstském náměstí v Praze. (Ilustrační snímek) | foto: Markéta ŠubrtováiDNES.cz

Středeční nehoda se stala na Staroměstském náměstí. Podle otce stál kousek od místa střetu strážník městské policie.

"Segway mi porazil dítě před ministerstvem pro místní rozvoj," napsal iDNES.cz čtenář Pavel (jeho příjmení redakce zná). "Uniformovaný geroj okamžitě utekl. Jste opistolovaní chudáci, co umí dávat botičky a turistům říkat něpanimáju," postěžoval si Pavel na přístup strážníka.

Podobnou zkušenost z centra Prahy má i 32letý Ondřej. "Nejhorší to je na Starém Městě, kde pár vozítek ohrozilo i naše děti. Šli jsme s nimi normálně po chodníku a najednou se těsně kolem nich prohnala skupinka turistů, kteří to ani neuměli pořádně řídit," uvedl.

Co je segway

Segway je osobní transportér pro jednoho člověka. Stabilitu vozítka nemá na starosti jezdec, ale soustava gyroskopů, které vyhodnocují stokrát za vteřinu aktuální polohu plošiny. Informace gyroskopů zpracovává mikroprocesor, elektromotory pak zajišťují plošinu v rovině. Segway sám je poháněn elektromotory, napájenými moderními lithium-iontovými bateriemi Saphion. Maximální rychlost je 21 km/h.

Samotné řízení je jednoduché. Pokud jezdec přenese váhu těla dopředu, Segway se rozjede vpřed, pokud se jezdec naopak zakloní, jede dozadu. Pohybem řídítek určuje směr jízdy doleva či doprava.

Ne všude je jízda na segway povolena. Zcela zakázáno je vozítko na britských silnicích. Jeho používání zakázala i některá americká města.

Městská policie se ale brání, odmítá, že by segwaye nechávala jezdit bez dozoru. "V rámci běžné hlídkové činnosti určitě kontrolujeme nejen cyklisty, bruslaře, ale i segwaye. Že bychom ale dělali speciální akce, tak to ne. Ono jich tolik ani není, protože to je nákladná záležitost," řekl mluvčí pražských strážníků Jan Čihák.

Sražení dítěte segwayem na chodníku by podle něj mohlo být dopravní nehodou. "Tu je třeba nahlásit policii České republiky, která se tím bude zabývat," uvedl.

Řada lidí si navíc myslí, že lidé na segwayích nemají na chodníku co dělat. Je to ale omyl. "Zařízení segway není motorovým ani nemotorovým vozidlem. Podle platných předpisů je považováno za chodce. Při provozu na pozemních komunikacích se tedy na uživatele zařízení segway vztahují práva a povinnosti chodce. Je však nezbytné uvést, že uvedené platí jen v případě, kdy je zařízení užíváno v módu chůze," uvedl Marek Illiaš z ministerstva dopravy.

Rychlost chůze je až šest kilometrů v hodině. Rychleji by tak člověk na segwayi jet neměl, protože pak už není považován za chodce. Jeho stroj ale zároveň není schválen pro provoz na pozemních komunikacích, tedy silnicích. Na vozovku tedy podle zákona nesmí. "Případné požadavky na schválení vozidla není zařízení, vzhledem ke své konstrukci, schopno prakticky splnit," uvedl Illiaš.

Podle dopravního experta však segwaye na chodník nepatří. "Sdílím názor britských regulátorů. Segwaye ohrožují chodce a až jich u nás bude více, ukáže se to,“ řekl před časem dopravní expert Petr Moos deníku Metro.

Britové jízdu na segwai po ulicích a silnicích zakázali. Nejprve je vykázali ze silnic, a pak rozhodli, že se jedná o motorové vozidlo, a tak nemá co dělat ani na chodnících.  K zákazu přispěla nehoda majitele firmy Segway, který se na vozítku zabil loni v září. (více zde)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Příval fotek homosexuálních párů považuji za vtip, říká lidovec Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel do štábu lidovců v pražském Paláci...

Byl Národní týden manželství, a tak KDU-ČSL na sociálních sítích vyhlásila tématickou soutěž. Křesťanští demokraté...

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz