Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Otec rodiny si v práci nabil segway, dostal výpověď za krádež

  10:57aktualizováno  12:06
Je nabíjení soukromého telefonu, hudebního přehrávače či vlastního elektromobilu na účet zaměstnavatele krádež, nebo ne? Podle právníků ano, avšak není důvodem k výpovědi, shodli se na příběhu zaměstnance, který byl za nabití elektrovozítka Segway vyhozen z práce. Připravil tím firmu o dva centy.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Segway Praha.

Vyhazov si podle firmy zasloužil jedenačtyřicetiletý otec rodiny Oliver Beel poté, co jednoho květnového dne roku 2009 přijel do práce na půjčeném dvoukolovém elektrovozítku Segway a připojil ho do sítě.

Po zhruba hodinovém nabíjení ho šéf společnosti sídlící ve městě Neunkirchen v německé spolkové republice Severní Porýní-Vestfálsko požádal, aby vozítko odpojil. O dvanáct dní později se Beel, který pro firmu pracoval 19 let, ocitl bez práce. Podle firmy jí totiž Beel nabíjením své dvojkolky zpronevěřil 1,8 eurocentu, tedy asi padesát haléřů.

Má firma tolerovat, když si její zaměstnanci nabíjejí v práci vlastní přístroje?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 28. září 2010. Anketa je uzavřena.

Ano 28163
Ne 5095

"Když jsem si nabíjel svůj segway, tak jsem zrovna vedl zhruba dvouhodinový telefonát, který jsem nemohl přerušit. Z toho důvodu jsem mohl přístroj odpojit od sítě až po druhém upozornění, zhruba kolem jedenácté hodiny," popsal MF DNES Beel událost.

V časovém prodlení podle něj jeho šéf viděl provokaci, a proto se ihned obrátil na personální oddělení. "Proč neřešil celou situací například osobním napomenutím, je mi záhadou," uvedl Beel.

Zaměstnanec si to nenechal líbit a celý případ dovedl k soudu, který mu minulý týden dal za pravdu.

Soud výpověď odmítl

Výpověď za krádež 1,8 centu dát nelze, stálo v rozsudku německého soudu. "Před soudem jsme argumentovali především minimální výší škody, která zaměstnavateli vznikla. Navíc je zcela běžné, že v kancelářích firmy si zaměstnanci nabíjejí soukromé elektronické předměty," popsal MF DNES advokát zaměstnance Bernd Roos.

Podle něj hrálo svou roli také to, že Beel pracoval u firmy bez prohřešků 19 let a že samotné nabíjení segwaye probíhalo veřejně před ostatními zaměstnanci i nadřízenými.

Okrást zaměstnavatele o dva centy je sice krádež, ale důvodem k výpovědi to podle německého soudu není.

Firma neuspěla ani u dalšího soudu

Sám Beel, který pracoval jako IT administrátor, navíc z předpojatosti obviňuje svoji přímou nadřízenou. Zaměstnavatel proti tomu argumentoval tím, že krádež je krádež a automaticky vede k výpovědi. Podle firmy tím byla narušena vzájemná důvěra.

Soud však tyto argumenty nepřijal a výpověď zrušil. "Pro opětovný nástup do práce zatím žádný termín nemáme, zaměstnavatel čeká ještě na písemné zdůvodnění soudu a pak ho v podstatě musí nechat pracovat," uzavírá advokát Roos.

Firma se ještě bránila u Zemského pracovního soudu, že i následná medializace firmu výrazně poškodila, a tudíž nelze Olivera Beela opět zaměstnat. I odtud však firma odešla nevyslyšena.

Beela, kterého mezitím ostatní zaměstnanci zvolili do podnikové rady, tak musí vzít zpět. Milovník jízdy na elektrovozítku se totiž do práce i po vypuklém konfliktu chce vrátit. "Firma je pět minut od mého domu. Navíc v ekonomicky nepříznivých časech by určitě nebylo jednoduché, najít srovnatelné místo," vysvětlil Beel.

Není krádež jako krádež

Podle českých právníků je sice i krádež několika haléřů krádeží, avšak jen stěží může být důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru.

"Jde o škodu relativně nízkou, a pokud šlo o ojedinělý případ a zaměstnanec jinak dosahuje výborných výsledků a bez chyb, mohlo by být okamžité zrušení pracovního poměru pravděpodobně nepřiměřené," míní advokátka kanceláře Peterka & Partners Barbora Mokrošová, která se specializuje na pracovní právo.

Také podle Jana Kozubka, advokáta z kanceláře Becker & Poliakoff, je i taková drobnost jako nabíjení vlastních zařízení v práci protizákonná. Zrušení poměru v případě tak mírného přečinu je však podle něj na místě až po několika upozorněních.

Okamžitou výpověď, přesněji okamžité zrušení pracovního poměru, považuje za oprávněnou až v případě "zvlášť hrubého porušení povinností", o kterém hovoří i zákoník práce. Co přesně zvlášť hrubé porušení kázně znamená, však není vždy zcela jednoznačné. Poslední slovo v určení míry porušení povinností mají jednotlivé soudy.

"Zaměstnavatel může určité jednání považovat za porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem, ale soud tento názor sdílet nemusí. To je určité riziko pro zaměstnavatele, neboť v takovémto případě může soud rozhodnout, že okamžité zrušení pracovního poměru není platné," myslí si Kozubek.

Čeští soudci by pravděpodobně také s výpovědí nesouhlasili

Právníci se shodují, že v Česku by podobný soudní spor skončil zřejmě podobně. Navíc takové případy jsou v Česku velmi ojedinělé.

"Většina zaměstnavatelů takovéto prohřešky neřeší takto radikálně – tedy výpověďmi – anebo vůbec," říká advokát Kozubek. Nabíjení různých spotřebičů tuzemské firmy tak většinou tolerují, případné omezení řeší domluvami.

"Připojení vlastního elektronického zařízení za účelem dobití s takto mizivým finančním dopadem bych já jako výpovědní důvod neposoudil – a jsem si celkem jistý, že v případě soudní pře by v takovém případě v Česku vyhrál zaměstnanec," uvedl Petr Janák, personální šéf skupiny PPF. Z jeho zkušeností na 80 procent žalob na neplatnost výpovědi končí i v Česku ve prospěch zaměstnance.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Nový problém pro elektromobily: Čína kontroluje dodávky magnetů

Elektrický hypersport pohání čtveřice elektromotorů s celkovým výkonem 1408 kW...

Západní svět, zejména Evropská unie, se rozhodl v zájmu záchrany planety v blízké budoucnosti...

Žďárská firma otevřela nabíjecí stanici pro elektromobily, služba je zdarma

Nové nabíjecí místo před sídlem společnosti DEL je osazeno dvěma nabíječkami....

Inženýrská firma DEL ze Žďáru nad Sázavou otevřela před svým sídlem ve Strojírenské ulici nové...

Tesla otevře svou síť nabíjecích stanic také elektromobilům jiných značek

Komplexnost konceptu Tesly od počátku potvrzuje i budování sítě ultrarychlých...

VIDEO Americký výrobce elektromobilů Tesla otevře v letošním roce svou síť dobíjecích stanic také...

Strach z kolapsu: v USA a Německu řeší, jak omezit nabíjení elektromobilů

Ilustrační foto

VIDEO Přestože elektromobilů je v celkovém vozovém parku jen minimum, už dvě země řeší, že v určitých...

Nejrychlejší tesla za 2,8 milionu korun jezdila jen tři dny, pak vzplála

Tesla Model S Plaid se tři dny po dodání majiteli při jízdě vznítil.

VIDEO Nejnovější model Tesly S Plaid si nový majitel užil jen tři dny a málem při tom přišel o život....

Máte Teslu? Tak tu nesmíte parkovat, oznámila čínská vláda svým zaměstnancům

Tesla Model 3

Zaměstnanci některých čínských vládních úřadů byli vyzváni k tomu, aby neparkovali své vozy značky...

Vítězství stroje nad člověkem: elektrokombík Porsche je strašidelně rychlý

Porsche Taycan Cross Turismo

VIDEO Možná nejlepší elektromobil, který si dnes můžete koupit, nabízí Porsche. Jeho taycan dokáže být až...

  • Nejčtenější

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

KOMENTÁŘ: Pandemie nemilosrdně odhalila, jak prázdný je český stát

Premium Pandemie hodně poškodila českou ekonomiku, současně však otevřela příležitost k růstu jiným směrem. Vláda se však nesmí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bydlení není drahé, to kupní síla je malá, říká Anderle ze Sekyra Group

Developeři našli nového klienta, pro kterého stavět – investiční fondy. Ty se v poslední době zaměřily na investice do...

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Kapitalisté nesmějí učit. Čínské ideologické tažení zacílilo na vzdělávání dětí

Premium Čínská vláda drasticky omezila společnosti, které v zemi poskytují doučování a zadusila tak vzkvétající sektor, který v...

Čínská vláda označila videohry za drogu. Akcie vývojářů se propadly

Akcie v Číně nadále klesají. Tamní vláda totiž vyvíjí stále větší tlak na vybraná soukromá odvětví. Nyní se nejnovější...

Pivní velmoc Evropa strádá. Loni se uvařilo o 8 procent zlatavého moku méně

V Evropské unii se loni uvařilo téměř 32 miliard litrů piva obsahujícího alkohol. To bylo o osm procent méně než v roce...

Barbie coby vakcinoložka. Mattel vyrobil panenku podle slavné vědkyně

Americký výrobce hraček Mattel vyrobil panenku Barbie podle vědkyně Sarah Gilbertové, která stojí za vakcínou proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...