Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Reportáž skončila 4. 6. 2006 0:02

Volby do Sněmovny 2006 - 2. den

Zdroje: iDNES, krajské redakce MF DNES, ČTK, Český statistický úřad

Vážení čtenáři, parlamentní volby skončily. Děkujeme za pozornost a uzavíráme on-line reportáž. Další vývoj budeme sledovat v každodenním zpravodajství. Redakce iDNES
23:42
O českých volbách referuje i německý tisk. Die Welt a Frankfurter Rundschau shrnují výsledky voleb. O stížnosti Jiřího Paroubka hovoří jako o "pro Čechy bezprecedentním kroku".
23:40
Politologové považují volební výsledek za nešťastný a nešetří ani slovy o předčasných volbách. Velmi tvrdé výroky předsedy ČSSD Jiřího Paroubka podle nich ještě více zmenšily šance na vytvoření jakékoli většinové koalice za situace, kdy ČSSD a KSČM získají dohromady sto mandátů a zbylých sto bude patřit ODS, KDU-ČSL a Straně zelených. Možností, která se nabízí, je sestavit stočlennou koalici a snažit se "přetáhnout" některého z poslanců z druhého tábora.
23:38
Představitelé sociálních demokratů se nechtěli ke vzniklé situaci vyjadřovat. Odkazovali na to, že informace poskytne Jiří Paroubek, který se ale už dříve uchýlil do soukromí. Nechtěli komentovat ani projev premiéra, ani sdělit podrobnosti o tom, jak vznikal. Paroubek podle informace redaktora MF DNES zrušil všechny rozhovory s novináři, které měl předem domluvené. více zde
23:34
Poslanec ODS Marek Benda připustil, že v případě patové situace by dočasně mohla vzniknout i velká koalice. "Na podzim by souběžně s komunálními mohly být předčasné volby, do té doby musíme najít jiné řešení, což může být i velká koalice," řekl Respektu. více zde
23:26
Ani komunisté nechtěli přiblížit svůj postup v případném vyjednávání. "To řekneme zítra na tiskové konferenci v 10:30," odpověděl předseda KSČM Vojtěch Filip na otázku iDNES, jaké má strana plány na nejbližší dny. "Nejsou důležité výroky ani pana premiéra, ani pana prezidenta, důležitá je vláda národní shody," dodal. "Je třeba postavit mosty mezi lidmi, aby spolu mohli vůbec mluvit." více zde
23:25
"My jsme se dohodli, že na povolební jednání budeme chodit ve čtyřech - předseda a tři místopředsedové. Shodli jsme se, že nepodpoříme menšinovou vládu s KSČM a nebudeme vůbec jednat s ČSSD," prohlásila místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová. "Řešení patové situace není v tuto chvíli na zelených. To nemůžeme zásadně ovlivnit. Zbývá jen jednání o velké koalici a pokud se ODS s ČSSD nedohodnou, tak nové volby." více zde
23:21
Mezi voliči, kteří svůj hlas odevzdali v zahraničí, jasně zvítězila ODS s 50,17 procenta hlasů. Druhá byla ČSSD s 15,75 procenta. Zelené volilo 15,69 procenta a KDU-ČSL 10,13 procenta voličů. Za hranicemi odevzdalo hlas 83,87 procenta těch, kdo se k volbám v zahraničí zapsali.
23:19

V Jihočeském kraji ve volbách do Sněmovny zvítězila ODS se ziskem 36,69 procenta hlasů. Druzí jsou sociální demokraté, které volilo 30,47 procenta voličů. Na třetím místě se umístila KSČM s 13,36 procenta hlasů. Čtvrtí jsou lidovci, kteří získali 8,18 procenta hlasů. Pětiprocentní hranici překonala ještě Strana zelených, kterou volilo 5,90 procenta voličů. Hlasovalo 65,36 procenta lidí.

 • Konečné výsledky voleb v Jihočeském kraji

  Konečné výsledky voleb v Jihočeském kraji

23:17
Občanští demokraté se k případnému povolebnímu postupu vyjádří až zítra. Stranické grémium nyní jedná o výsledcích hlasování. "Předseda Topolánek bude v Otázkách Václava Moravce, tam už nejspíš nějaké stanovisko strany zazní," řekl iDNES mluvčí ODS Jiří Sezemský.
23:14
Strany po definitivním zveřejnění výsledků jednají o dalším postupu. "Zatím žádné konkrétní řešení nemáme. Budeme o patové situaci teprve jednat," řekl iDNES mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob.
23:12

ODS získala ve volbách rekordních 35,38 procenta hlasů, polepšila si o 23 poslanců na 81. Vládní ČSSD volilo 32,32 procenta lidí, získala k dosavadním 70 mandátům další čtyři. KSČM si značně pohoršila, za 12,81 procenta získaných hlasů bude mít místo 41 jen 26 poslanců. Ztratila také KDU-ČSL, kterou volilo 7,22 procenta lidí. Bude tak mít 13 poslanců místo nynějších 21. Straně zelených vyneslo 6,29 procenta hlasů šest mandátů, napsala ČTK.

 • Zisky a ztráty mandátů ve volbách 2002 a 2006

  Zisky a ztráty mandátů ve volbách 2002 a 2006

Předseda vítězné ODS Mirek Topolánek v obležení novinářů.

 • Mirek Topolánek v obležení novinářů

  Mirek Topolánek v obležení novinářů / Autor: Petr Josek Reuters

22:59
ČSÚ sečetl všechny hlasy. Potvrdil vítězství ODS s 35 procenty. Druhá ČSSD má 32 %. KSČM získala 13 procent, lidovci 7 a zelení šest. K urnám přišlo celkem 64,47 % voličů. více zde
22:47
Někteří sociální demokraté nejsou naklonění žalobě na neplatnost voleb, kterou pohrozil jejich šéf Jiří Paroubek. Jeden z poslanců ČSSD prohlásil, že podání stížnosti nepovažuje za pravděpodobné. Stejně jako Paroubek je ale přesvědčen o tom, že ODS a některá média sociální demokracii těžce a nespravedlivě poškodili. více zde
22:42
ODS, KDU-ČSL a Strana zelených získaly v letošních volbách jen asi o 200 tisíc hlasů více než levicové strany, napsala ČTK. Historie však pamatuje i těsnější výsledky. V některých případech rozhodovaly pouhé tisícovky hlasů, na Kapverdách dokonce jenom 12 hlasů.
22:39
Světové tiskové agentury zmiňují především reakci premiéra a předsedy poražené ČSSD Jiřího Paroubka. "Zdá se, že vzepjetí přispělo k porážce sociálních demokratů. Jejich dobré ekonomické výsledky zastínila obvinění z korupce a snahy ovlivňovat soudní řízení," napsala agentura AFP. O větší důvěru voličů přišla ČSSD podle německé DPA kvůli neprůhledným korupčním aférám, do nichž se zapletla řada členů strany, a také svou "koketérií" s komunisty.
22:34
Navzdory prohře získali sociální demokraté více hlasů než v předchozích sněmovních volbách. V minulých volbách v roce 2002 vyhrála ČSSD před ODS se ziskem 30,20 procenta, stejné pořadí bylo i v roce 1998 (32,31 procenta).
22:29
Místopředseda KDU-ČSL a ministr zahraničí Cyril Svoboda nepřímo vyzval předsedu strany Miroslava Kalouska kvůli výsledku strany ve volbách k rezignaci. Hlasování považuje za prohru pro lidovce. "Kdybych dal slib deseti procent a nedočkal se tohoto výsledku, tak bych asi dneska podal demisi a požádal někoho jiného, aby vedl stranu," řekl Svoboda novinářům. Strana získala podle předběžných výsledků 7,2 procenta hlasů, přála si nejméně deset procent. více zde
22:13
Prezident Václav Klaus je šokován výroky premiéra a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, který podle něj neunesl porážku. Klaus novinářům řekl, že nedopustí zpochybňování svobodného rozhodnutí občanů. Věří, že Paroubkovy výroky nejsou stanoviskem celé ČSSD. Zopakoval, že v pondělí začne jednat o nové vládě s ODS jako vítězi voleb.
22:05
Předseda zelených Martin Bursík potvrdil, že jeho strana nebude v žádném případě vyjednávat s ČSSD. "Naše předsednictvo se jednomyslně shodlo nejen na tom, že se nezúčastníme té menšinové vlády s podporou komunistů, ale také na tom, že s ČSSD vůbec nebudeme jednat, nebudeme brát telefony a tohoto projektu se nezúčastníme ani tím, že bychom o tom diskutovali. Telefonní linky jsou teď přetížené, tak to aspoň můžeme vzkázat touto cestou, aby bylo naším politickým partnerům jasno."
21:53
Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek: "Mně to připadá jako vrchol trapnosti. Jako trapná tečka za kampaní, která obsahovala řadu podpásovek. I když ani nám se kampaň nelíbila a snažili jsme se nedělat negativní kampaň, tak volby jsou naprosto legitimní."

Jiří Paroubek s manželkou a volebním manažerem ČSSD.

 • Jiří Paroubek, Zuzana Paroubková a volební manažer Jaroslav Trdík.

  Jiří Paroubek, Zuzana Paroubková a volební manažer Jaroslav Trdík. / Autor: Reuters

21:45
Rovněž předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik reagoval na Paroubkův projev: "Já musím dát za pravdu těmto slovům, protože tyto věci se odehrávaly ze strany ODS a dalších pravicových stran a my jsme je pocítili na vlastní kůži, ať už šlo o napadení Jiřího Dolejše, nebo nálepky s lebkou a zkříženými hnáty na dveřích našich členů volebních komisí a dalších a dalších věcí."

Přepočet poslaneckých mandátů podle iDNES (očekává se patový stav):

 • Rozdělení mandátů podle iDNES

  Rozdělení mandátů podle iDNES

21:40
"Byla to slova zklamaného a poraženého člověka, který má panickou hrůzu z toho, že přijde o moc a že by mohly být nezávisle prošetřeny korupční skandály spojené s vládnoucí stranou," reagoval na Paroubkova slova místopředseda ODS Petr Nečas. "Svou neschopností uznat volební porážku pan Paroubek neskutečným způsobem ubližuje České republice v zahraničí."
21:38
Policie obvinila 60letou členku volební komise ve Všestudech na Mělnicku. Minulou neděli donesla do tamního domova důchodců volební lístky a údajně některým seniorům doporučila volit ODS. Je podezřelá z maření přípravy a průběhu voleb. Hrozí jí vězení od šesti měsíců do tří let.
21:35
Politolog Tomáš Lebeda: "Během kampaně zazněla velmi tvrdá obvinění, ale zpochybnění voleb by nebyl dobrý krok." Byl by to podle něj vážný precedens.
21:25
Šéf zelených Bursík reagoval na projev Jiřího Paroubka. Podle něj je neuvěřitelné, že něco podobného slyšel v demokratickém státě v roce 2006. Uvedl také, že podobné výrazy jako je agent nebo přisluhovač slyšel naposledy ráno, když sledoval pořad o Miladě Horákové. "Úplně mi zatrnulo," řekl. Uvedl také, že vůbec nebudou jednat s ČSSD.
21:11
ODS sice vyhrála po deseti letech volby do Poslanecké sněmovny, ale podle prognózy ČTK budou mít ČSSD a KSČM ve Sněmovně dohromady rovných 100 hlasů, tedy stejně jako ODS, KDU-ČSL a Strana zelených. Vyplývá to z výpočtu na základě dosavadní volební účasti v jednotlivých krajích, dosavadních výsledků a odhadu počtu oprávněných voličů.