Vlastimil Tlustý získává příznivce a mohl by destabilizovat vládu.

Vlastimil Tlustý získává příznivce a mohl by destabilizovat vládu. | foto: MF DNES

Vládu ohrožují spojenci rebela Tlustého

  • 102
Naděje Topolánkovy vlády, že v červnu protlačí Sněmovnou reformu daní, sociálního a zdravotního systému, se rychle vzdaluje. A s ní i vidina, že kabinet přežije do konce mandátu. Přibývá koaličních poslanců, kteří se otevřeně přidávají k hlavnímu kritikovi projektu, Vlastimilu Tlustému z ODS.

Kdo a co všechno stojí reformě v cestě a co jí naopak může pomoci na svět:

1. Tlustý tlačí na pilu
To, co exministr financí Tlustý nazýval před týdnem decentně maketou reforem, dnes označuje za "bezcenný paskvil".

Premiéra a předsedu ODS Mirka Topolánka v pátek v rozhovoru s MF DNES obvinil z vydírání vlastních poslanců. Dopouští se ho podle něj tím, že s úspěchem reformy spojil přežití celé vlády.

Tlustý je prý připraven na to, že ho špičky strany označí za zrádce a pokusí se ho vystrnadit z ODS. "Jsem si tohoto rizika vědom, ale nebojím se ho. Odmítám se podvolit tlaku a vydírání, protože ve spojení osudu vlády s hlasováním o reformě vidím vydírání," řekl Tlustý.

Skutečnými zrádci – voličů a programu – jsou podle něj ti členové ODS, kteří projekt prosazují.

Vedení strany Tlustý vzkazuje, že svou kůži neprodá lacino. Je přesvědčen, že za ním stojí drtivá většina členů jeho domovské středočeské organizace ODS.

"Jestli si Topolánek myslí, že se domluví s Langerem a Bémem a vyloučí mě z ODS, tak to naštěstí nemůžou. To by musela udělat středočeská organizace a tam jsou názory úplně opačné," tvrdí sebevědomě.

Za Tlustého se už postavili někteří poslanci ODS, což vzhledem k vyrovnaným silám koalice a opozice ve Sněmovně představuje pro vládu větší nebezpečí. Možnost, že pro reformu nebudou hlasovat, připustili třeba Jan Klas či Alena Páralová, velmi rezervovaná je také Tlustého spojenkyně Eva Dundáčková.

2. Lidovečtí rebelové
Odpor se zvedá i v KDU-ČSL. Proti se zatím stavějí poslanci Jan Kasal a Ludvík Hovorka. Vadí jim dvě věci. Předně, že snížení daní je nejvýhodnější pro bohaté. Lidovci mají voliče především na venkově, kde jsou nižší platy. "Na reformy doplatí ti nejchudší," varuje Hovorka.

Druhým důvodem je zavedení vícerychlostní mateřské podle principu: čím kratší dobu bude matka doma s dítětem, tím vyšší rodičovský příspěvek dostane.

KDU-ČSL představuje nebezpečí pro reformu ještě z jiného důvodu. Pokud se v dohledné době nevyřeší korupční aféra předsedy Jiřího Čunka, může se rozpadnout koalice. Její nejmenší člen, Strana zelených, jedná o tom, zda by nebylo lepší odejít kvůli Čunkovi do opozice.

3. Šance: rebelové v ČSSD
Teoretickou nadějí pro Topolánka je získat pro reformy hlasy přeběhlíků z ČSSD Michala Pohanky a Miloše Melčáka. Ale to by pořád nestačilo. Musel by ulovit i několik členů socialistického klubu, což ostatně předpokládá jeho pobočník Marek Dalík.

A jako by se toho bál i lídr ČSSD Jiří Paroubek, jehož lidé už šíří jména potenciálních zrádců. Sice nikdo z nich nepatří mezi Paroubkovy fanoušky, ale pomoc Topolánkovi vylučují. S výjimkou Petra Wolfa, který všechny napíná: "Ještě nemám představu, jak budu hlasovat."

4. Podpůrný hlas z Hradu
Prezident Václav Klaus Topolánkovi pořádně zatápěl, když sestavoval vládu, teď se však postavil na jeho stranu. Tlustému vzkázal, že by se měl umoudřit.

"Dobře chápu, že Vlastimil Tlustý měl jiný koncept reformy. Dobře ví, že dnešní návrh toho reformního balíčku je kompromisem, který vychází z rozložení politických sil. Takže já bych moc prosil, aby ty výroky byly utlumovány v zájmu relativního politického klidu celé naší země," řekl Klaus.

Tlustý tvrdí, že ke kompromisu je ochotný. "Do té hrůzy by musely být vráceny důležité prvky skutečné reformy ODS. Nemusí to být všechny, abych ctil přání pana prezidenta."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video