Václav Klaus a Stanislav Gross

Václav Klaus a Stanislav Gross - Premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross přijel na Hrad informovat prezidenta Václava Klause o výsledcích sjezdu sociální demokracie a vývoji vládní krize. (29. března 2005) | foto: Dan Materna, MF DNES

Vládní krize trvá, prezident čeká

  • 565
Lídři koaličních stran nenašli řešení vládní krize. KDU-ČSL svolala celostátní konferenci strany. Ta může už ve středu vedení lidovců vyzvat k odchodu z vlády. Premiér Gross byl odpoledne u prezidenta, mluvili i o vládní krizi. Václav Klaus se zatím obšírného komentáře zdržel.

Premiér Stanislav Gross odpoledne na Pražském hradě informoval prezidenta Václava Klause o výsledcích sjezdu ČSSD.

Gross po schůzce řekl, že prezident vzal jeho slova na vědomí. Prezidentův mluvčí Petr Hájek bezprostředně po setkání uvedl, že prezident se zatím nebude vyjadřovat.

Později Klaus později prohlásil, že za současné politické situace čeká na další tah, který může přijít již po středečním jednání celostátní konference KDU-ČSL.

"Sděluji upřímně, vážně a jednoznačně, že jsem byl na jednání informován předsedou ČSSD o průběhu sjezdu, co z výsledku sjezdu vyplývá pro něj a sociální demokracii," řekl podle ČTK novinářům před začátkem semináře Centra pro ekonomiku a politiku.

Koalice se opět nedohodla
Klaus s Grossem mluvili i o aktuální situaci ve vládě a ranní koaliční schůzce.

Po ní sociální demokraté trvají na Stanislavu Grossovi v čele vlády. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek po koaličním jednání řekl, že svolává celostátní konferenci strany. Ta může už ve středu vedení lidovců vyzvat k odchodu z kabinetu.

Lidovci dávali před jednáním v úvahu dvě možnosti: demisi premiéra Grosse nebo zkrácení volebního období, jinými slovy předčasné volby. ČSSD naopak chtěla lidovecké vyjednavače přesvědčit, aby pokračovali v koaličním působení.

Sociální demokraté a lidovci ale k žádné dohodě nedospěli. Obě strany zůstávají na svých pozicích a nechtějí svá stanoviska měnit.

ČSSD nyní vyčká na jednání lidovců, dál se bude rozhodovat podle výsledku jejich celostátní konference.

Řešení vládní krize tak nabralo na rychlosti. ODS se před odpoledním začátkem schůze Poslanecké sněmovny dohodla na tom, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. - více zde

KDU-ČSL trvá na odchodu Grosse
Už od sedmi hodin jednalo ráno předsednictvo KDU-ČSL. Shodlo se, že nadále žádá odchod premiéra Grosse.

"Myslíme si, že by nové vedení ČSSD mohlo modifikovat usnesení svého sjezdu ohledně termínu voleb," řekl před jednáním místopředseda strany Jan Kasal.

Víkendový sjezd sociálních demokratů ale uložil stranickým lídrům dovládnout od řádných voleb v roce 2006. - více zde

ČSSD chtěla lidovce přemluvit k tomu, aby pokračovali ve společném koaličním působení. "Pokusíme se je přesvědčit, aby nelikvidovali koalici," nastínil nově zvolený první místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

Místopředseda Unie svobody-DEU František Pelc při příchodu na jednání řekl, že podle jeho názoru by pro unionisty byla nepřijatelná menšinová vláda ČSSD a US-DEU, které by nevyslovili nedůvěru komunisti.

"Ta tolerance by musela být opřená o jiné síly," uvedl Pelc. Pokud by to nebylo možné, klonil by se k předčasným volbám.

Škromach zřejmě zůstává
Ministr práce a vicepremiér Zdeněk Škromach na 95 procent zůstane ve vládě. Řekl to šéfovi strany a premiérovi během jednání poslaneckého klubu ČSSD. Odchodem pohrozil, když nebyl na sjezdu zvolen do vedení strany. - více zde

Škromach dodal, že bere v úvahu usnesení víkendového sjezdu ČSSD udržet vládu a zabránit předčasným volbám. Chce se však ještě poradit s přáteli.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video