Výročí Palachovy smrti připomíná promítání snímků i zapalování svíček

  10:58aktualizováno  20:51
Promítáním historických snímků a videí začal v pražském Karolinu vzpomínkový týden na Jana Palacha. V pondělí je to přesně čtyřicet tři let, kdy se zapálil na protest proti sovětské okupaci. Památku si připomenou i lidé v Mělníku nebo studenti pražského gymnázia nesoucího studentovo jméno.

Jan Palach, student Filozofické fakulty se na protest proti sovětské okupaci zapálil 16. ledna 1969 na Václavském náměstí v Praze. O tři dny později zemřel. | foto: ČTK

Tehdy se v kalendáři také psalo datum 16. ledna, jen letopočet byl jiný – rok 1969. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach se zapálil v horní části Václavského náměstí. 

V rámci multimediálního projektu k výročí Palachovy smrti se spustil web www.janpalach.cz. Objevily se na něm nepříliš známé fotografie, audiozáznamy a videa. Na internetových stránkách je například i záznam projevu Jaroslava Seiferta, který básník pronesl ke studentům čtyři dny po Palachově smrti, uvedly Lidové noviny.

Památku studenta Palacha si v pondělí večer u filozofické fakulty připomněli i zástupci akademické obce. U pamětní desky před budovou zapálili svíčky a položili věnce. Letos poprvé pronesla projev u Palachovy desky studentka, která se narodila už v demokratické společnosti. "V totalitě jsem nežila jediný den. Můžeme tedy říci, že přerod byl definitivně dokonán," řekla před asi čtyřmi desítkami lidí studentka druhého ročníku filozofické fakulty Klára Vaníčková.

Před Filozofickou fakultou UK se konalo smuteční shromáždění, které uctilo
Před Filozofickou fakultou UK se konalo smuteční shromáždění, které uctilo
Před Filozofickou fakultou UK se konalo smuteční shromáždění, které uctilo

V hlavním městě si výročí už o víkendu připomnělo zhruba padesát lidí na Olšanských hřbitovech, kde je Palachův hrob. V pondělí odpoledne a večer bude na svého bývalého studenta vzpomínat i filozofická fakulta – například při projektu, jenž přiblíží Palachův život.

V sobotu se tradičně vzpomínalo také ve Všetatech, kde se Palach v roce 1948 narodil. Sobotní piety se u příležitosti 43. výročí upálení zúčastnila jen pouhá stovka lidí převážně důchodového věku. Sešli se v sále místního kina.

Vzpomínky na Palacha

  • Pondělí, 16.30 hodin - Univerzita Karlova bude prezentovat v Malé aule Karolina na Ovocném trhu projekt, který přibližuje příběh Jana Palacha pomocí historických textů, fotografií, filmových a zvukových dokumentů.
  • Pondělí, 19 hodin - Před budovou filozofické fakulty se bude konat pietní akt.
  • Středa - Na Palacha budou vzpomínat také studenti soukromého gymnázia v Pštrossově ulici, které nese jeho jméno.
  • Čvrtek - V Mělníku se uskuteční pietní vzpomínka.

"Ta hlavní euforie už opadla a mladí bohužel o tyto akce příliš zájem nejeví," posteskl si dlouholetý organizátor setkání Lumír Horák. Jen děti ze Základní školy ve Všetatech jsou výjimkou. O Palacha se podle něj zajímají, na pietním setkání také vystoupil pěvecký sbor složený z místních dětí.

Mladí se možná už o Palacha nezajímají, to však neplatí o pětadvacetiletém grafikovi Janu Poukarovi, který se vzpomínky také zúčastnil. Ten se totiž snaží zachránit dům ve Všetatech, kde student bydlel, a zřídit v něm muzeum. Založil k tomu účelu občanské sdružení Národ pohasl – a už se mu podařilo kontaktovat současné majitele domu (více zde).

"Paní Palachová před lety dům prodala. Současní majitelé přislíbili, že nám dům za 2,5 milionu prodají," říká Poukar. Tím však dobré zprávy končí. Peníze na odkup zchátralého domu se totiž sdružení sehnat nedaří. Dalších 2,5 milionu korun je navíc potřeba na rekonstrukci objektu. "Zatím máme na účtu jen pár tisíc od soukromých osob. Velké firmy a instituce zatím peníze poskytnout nechtějí," podotýká Poukar.

Pokoj Jana Palacha by měl být pietně upraven do dobové podoby, v dalších místnostech má být umístěna audiovizuální expozice zachycující atmosféru doby.
Setkání ve Všetatech každoročně pořádá Společnost Jana Palacha, aby se na jeho čin nezapomnělo.

Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš tu zdůraznil, že Palachova sebevražda byla činem politickým, který měl společnost donutit ke změnám. "Palach nesl okupaci velmi těžce hlavně kvůli tomu, že po ní rezignovala celá společnost. Po něm se o protestní sebevraždu pokusilo dalších 26 lidí, sedm z nich zemřelo," líčí Lukeš.

Palach se upálil 16. ledna 1969, o tři dny později svým zraněním podlehl. Od té doby začíná vždy v polovině ledna takzvaný Palachův týden.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Ministr Petříček podpořil přijetí sirotků z řeckých uprchlických táborů

Uprchlíci z iráckého Mosulu a syrského Dajr az-Zauru na pomezí Sýrie a Iráku...

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se vyslovil pro to, aby Česká republika přijala sirotky z uprchlických táborů v...

Injekce jí měla vyléčit zrak, málem ji o něj připravila. Teď žaluje kliniku

Ilustrační snímek

Obvodní soud pro Prahu 2 tento týden pokračoval v projednávání žaloby pacientky, která se potýkala s onemocněním oční...

Najdete na iDNES.cz