V Českém Těšíně opět upláceli voliče. K urnám šli lidé i v dalších 4 městech

  7:54aktualizováno  22:25
Redaktorka MF DNES byla v Českém Těšíně svědkem uplácení voličů. Za hlas v dnešním opakovaném hlasování dostávali voliči několik set korun. Případ prověřuje policie. Volby se dnes opakovaně konaly i v dalších 4 městech.

Jeden z voličů v Českém Těšíně vhazuje do urny svůj hlas. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Znovu hlasovat museli obyvatelé Českého Těšína. Soud opakované hlasování nařídil kvůli masivnímu skupování hlasů pro stranu SOS pro Český Těšín. (O situaci v Těšíně před volbami čtěte zde)

Už krátce po zahájení voleb však řešila tamní komise první incident. Zneplatnila hlas muže, který z místnosti vzal lístky a odešel s nimi ven. "Když se vrátil, měl už lístek vyplněný. Byl v něm hlas pro SOS pro Český Těšín. Komise jeho hlas zneplatnila," řekla mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.

Policisté v Českém Těšíně proto během dnešního dne kontrolovali dění v ulicích i v několika restauracích a barech. Nebylo jich však více než při jiných volbách. Regionální redakce MF DNES má potvrzeno, že v jednom z barů se předávaly peníze, nejspíše za hlasy. Redaktorka k tomu podala svědectví na policii.

Policisté vyšetřují navíc asi čtyři anonymní oznámení o skupování hlasů. O tom, že se skupují hlasy, mluví i někteří místní. "Vím o tom, všichni o tom ví, taky mi nabízeli tisícovku. Řekl jsem, že ji nechci," uvedl Ervin Sikora.

Volební účast byla podle informací z volebních komisí vysoká. Kolem poledne dosahovala přes dvacet procent. Ve značném počtu chodí i bezdomovci a sociálně slabší lidé. Poměrně velký počet jich přišel například do volební místnosti v Bezručově ulici.

"Do 12:00 přišlo volit desítky občanů, z toho 25 jich bylo bez domova nebo s trvalým bydlištěm hlášeným na městském úřadě. Jindy k volbám chodí tak dva," uvedla předsedkyně komise Aneta Mrozková.

Volby v Českém Těšíně navíc provázely výpadky elektrického proudu. Některé volební komise proto seděly při svíčkách a voliči své volební lístky vyplňovali s baterkami v rukou.

Volby v Krupce soud odložil

Volilo se i v Čechách. V případě Jirkova na Chomutovsku a Roudnice nad Labem na Litoměřicku se hlasování nemuselo opakovat v celém městě, ale pouze ve třech, respektive v jednom voličském okrsku ze 13.

Radnice v Roudnici nezaznamenala žádné výrazné problémy. Lidé z nevládní organizace Transparency International ale tvrdí, že v některých případech byly volby zřejmě zmanipulované.

Nelze to však prokázat. Podivné ale je, že se v nedávné době se do volebního okrsku přistěhovalo 67 údajných nových obyvatel. Na rozdíl od říjnových voleb dnes ale nebylo vidět žádné mikrobusy, které by hromadně svážely voliče s vyplněnými lístky.

Ve Starém Plzenci se volilo proto, že v říjnových volbách neoprávněně kandidovali dva zástupci sdružení Volba pro Starý Plzenec a Sedlec. Oba neměli ke dni voleb v obci trvalé bydliště.

Dnes měli znovu volit také lidé v části Krupky na Teplicku, Ústavní soud to ale odložil. Chce nejprve prozkoumat, zda by se kvůli hlasování za úplatu nemusely volby opakovat v celém městě. Požaduje to část zastupitelů a neúspěšných kandidátů z říjnových voleb. (více o volbách v Krupce čtěte zde)

Při opakovaném hlasování si lidé budou vybírat ze stejných kandidátek, které měli k dispozici v říjnu. Volby ovšem budou pouze jednodenní. Volební místnosti jsou otevřeny do 22:00. Výsledky hlasování by se měly nejpozději v neděli objevit na internetu.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Pět let dělal opak, rozzlobil Babiš opozici slovy o malém, levném státu

Předseda strany a premiér Andrej Babiš (17. únor 2019)

Slova premiéra Andreje Babiše na sněmu ANO o malém, levném státu, který nikoho neotravuje, nastartovala opoziční...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz