Jeho strana také tvrdí, že byla porušena zásada rovného zacházení s restituenty. Církve mají podle opoziční ČSSD jiné postavení než restituenti v 90. letech a výše finanční náhrady je podle sociální demokracie neodůvodněná. (plný text ústavní stížnosti ČSSD najdete zde)
Církvím, zejména katolické, má být vydán majetek v celkové hodnotě 75 miliard korun. Kromě toho má být církvím, které se k dohodě se státem připojily, v průběhu následujících třiceti let vyplacena náhrada 59 miliard korun. Částka bude nakonec větší, protože ji navýší inflace.
V průběhu let má zároveň postupně klesat suma, kterou dostávají církve od státu na platy duchovních, takže po 17 letech by už stát na tyto platy nepřispíval.
S ústavní stížností se v pondělí dopoledne do Brna vydal šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Už dříve jinou ústavní stížnost podaly Věci veřejné. (více o jejich stížnosti najdete zde) A připravují ji také komunisté.
"Jeden z argumentů naší ústavní stížnosti se týká i toho, že se restituce týkají uzavřené skupiny církví a že jiné církve tak budou v následujících letech z financování vyloučeny," řekl iDNES.cz Sobotka. Podle Tejce jde o to, že se vláda pod rouškou církevních restitucí snaží zajistit financování jen některých církví.
ČSSD sází na nové ústavní soudce, které navrhne Zeman
S ústavní stížností zatím sociální demokraté vyčkávali, protože Ústavní soud není úplný, což snižuje šance všech stížností na přijaté zákony. Aby byl zákon zrušen, musí se na tom shodnout minimálně devět ústavních soudců. Z celkového počtu patnácti soudců jsou ale nyní tři místa prázdná. Zejména proto, že Senát s dominancí ČSSD neakceptoval návrhy končícího prezidenta Václava Klause na doplnění neobsazených postů.
Návrhy na nové ústavní soudce teď bude Senátu dávat nový prezident Miloš Zeman a odpůrci církevních restitucí předpokládají, že by se s ním mohli snáze domluvit na takových jménech, která budou v levicovém Senátu průchozí. "Očekávám, že soudci, kteří budou navrženi levicovým prezidentem a schváleni levicovým Senátem, budou přístupnější argumentům," řekl nedávno v ČT Tejc.
Před pár dny Sněmovna schválila návrh nezařazeného poslance, bývalého občanského demokrata Michala Doktora, aby církve nebyly osvobozeny od daně z příjmu při prodeji majetku vráceného v restitucích.
Novela vychází z dohody, kterou Doktor s vládní koalicí uzavřel výměnou za to, že pomůže církevní restituce ve Sněmovně prosadit. Podle Doktora je ale osvobození církví v rozporu s názory Evropské komise na zakázanou veřejnou podporu. Pro jeho návrh hlasovala s vládní koalicí i sociální demokracie. (více o schválení zákona najdete zde)