Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Dítě se může stýkat s druhým z rodičů i v týdnu, připomíná Ústavní soud

  19:49aktualizováno  19:49
Oba rodiče by se měli podílet na výchově dítěte stejnou měrou. Styk dítěte s rodičem, který ho nemá v péči, je i v průběhu týdne v jeho nejlepším zájmu, rozhodl Ústavní soud. Zrušil tak rozhodnutí nižších soudů, které nevyhověly otci v jeho přání více se vídat se svými dcerami.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řešení všedních radostí a starostí přispívá k prohloubení vztahu a posílení vazby rodiče a dítěte, podotýká Ústavní soud.

V roce 2015 se matka s dcerami, kterým je nyní deset a osm let, přestěhovala z města, kde dříve i s mužem žili. Dva roky se rodiče dokázali na styku s dětmi domluvit. Otec se přestěhoval také, aby byl svým dcerám nablízku.

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Poté matka podala návrh na svěření dětí do své péče. Otec nejdříve požadoval střídavou péči, ale poté svůj návrh změnil na rozšířený styk. Soud v Rychnově nad Kněžnou svěřil děti do péče matky a otci stanovil styk s dcerami následovně: každý sudý týden od pátku do neděle a každou středu a čtvrtek od 15 hodin do 17:30. 

Otec ale podal odvolání ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Namítal, že by děti v těchto časech pouze převáděl mezi zájmovými kroužky. Soudu navrhoval, že kdyby u něj dcery přespávaly i během týdne, lépe by si u něj děti zvykly.

Krajský soud však rozhodnutí okresního soudu potvrdil. Podle soudu by se „stěžovatelův požadovaný rozsah styku blížil střídavé péči, pro kterou nezletilé ještě nedozrály“. Podle soudu v Hradci Králové je i doprovázení na kroužky péče o děti a stanovený styk je dostatečný k tomu, aby otec mohl vztah s dcerami rozvíjet a sbližovat se s nimi. 

09.prosince 2019 v 14:08, příspěvek archivován: 09.prosince 2019 v 15:33

Styk dítěte s rodičem, který jej nemá v péči, i v průběhu pracovního týdne, je zásadně v jeho nejlepším zájmu: https://bit.ly/2LAr73g Stěžovatel je otcem dvou nezletilých dcer. Poté, co se s nimi jejich matka odstěhovala do jiného města, přestěhoval se rovněž a u soudu neúspěšně bojoval nejprve o střídavou péči a posléze alespoň o rozšířený styk. Ústavní soud se však narozdíl od obecných soudů nedomnívá, že by že přemísťování nezletilých mezi školou a kroužky bylo dostatečné pro to, aby stěžovatel s nezletilými rozvíjel svůj vztah, výchovně na ně působil a odstraňoval psychologické bariéry.

Nejlepší zájem dítěte

Otec se obrátil na Ústavní soud, který jeho návrhu naopak vyhověl. 

„Ústavní soud opakovaně zdůrazňuje, že při rozhodování o styku dítěte s rodičem, který jej nemá v péči, je třeba vycházet z pravidla, že oba rodiče by se v zásadě měli podílet stejnou měrou na péči a výchově dítěte, přičemž styk dítěte s rodičem, který jej nemá v péči, i v průběhu pracovního týdne je zásadně v jeho nejlepším zájmu. Řešení starostí a radostí všedního dne totiž přispívá k prohloubení vztahu a posílení vazby rodiče a dítěte,“ uvedli soudci v nálezu.

Děti mají právo být u líčení, která se jich týkají, řekl Ústavní soud

Podle Ústavního soudu je vyjádření odvolacího soudu proti závazné judikatuře, která zdůrazňuje, že co největší naplnění rovné rodičovské péče má být cílem rozhodování o úpravě poměrů nezletilých dětí.

„Konstatování odvolacího soudu, že přemísťování nezletilých mezi školou a volnočasovými aktivitami je dostatečné pro to, aby stěžovatel s nezletilými rozvíjel svůj vztah, výchovně na ně působil a odstraňoval psychologické bariéry, je ve vztahu k argumentaci stěžovatele a s přihlédnutím k reálné snaze stěžovatele přizpůsobit svůj život co nejvíce potřebám nezletilých, zcela paušalizující, hraničící se svévolí,“ zakončili ústavní soudci. 

Starosti a radosti všedních dnů

Podobný případ řešili soudci Ústavního soudu i letos v květnu. Otec se chtěl s dětmi stýkat i přes týden, a ne jen o víkendech jednou za dva týdny. Okresní i krajský soud jeho požadavek zamítly a přijaly stanovisko, že „by se v daném případě neměl měnit zažitý režim víkendových styků stěžovatele a dětí jednou za dva týdny.“

I otec má právo strávit s dítětem Vánoce, rozhodl v kauze Ústavní soud

Podle Ústavního soudu je třeba vycházet z premisy, že být spolu znamená pro rodiče a dítě jeden ze základních prvků rodinného života a v nejlepším zájmu dítěte zpravidla je péče a výchova ze strany obou rodičů. 

„Provozní režim pracovního týdne je odlišný od víkendových či prázdninových dní a často přispívá k prohloubení vztahu a posílení vazby rodiče a dítěte, pokud spolu mohou trávit nejen volné dny, ale zažívat také rutinu všedních dní spjatou s většími i menšími povinnostmi, starostmi i radostmi a vůbec aktivitami odlišnými od průběhu volných dní,“ konstatoval Ústavní soud. Společné prožívání všedních dní může u dětí i rodičů přispívat k žádoucímu vnímání společného času a stylu jako přirozené části životů, rodinného zázemí a vazeb. 

Autor:

  • Nejčtenější

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994 - 2018 stál coby starosta a...

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu do kardiocentra

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

Vláda odmítla nápad spojit ministerstva zemědělství a životního prostředí

Ministři odmítli návrh, aby se sloučila ministerstva životního prostředí a zemědělství. Přišlo s tím opoziční hnutí...

Vejprty vypraví obětem ohně pohřeb. Ještě nechci vědět komu, říká starostka

Krušnohorské město Vejprty vypraví společný pohřeb pro klienty domova pro mentálně postižené, kteří zemřeli při...

Poslední rozhovor s Jaroslavem Kuberou: o ODS i budoucím prezidentovi

Poslední rozhovor s Jaroslavem Kuberou vyšel v MF DNES jen čtyři dny před jeho nečekaným úmrtím. Řeč byla o politice.

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.

Najdete na iDNES.cz