Tlačenka a třešňovice. Vyráží Zemák, v němž je Šloufovo slovo zákonem

  12:27aktualizováno  12:27
Tlačenka, chleba se sádlem a moravské víno. To je palivo, na které od včerejška jede posádka legendárního autobusu Zemák, jehož druhá verze vyrazila s expremiérem Milošem Zemanem na tříměsíční turné. Během něj chtějí zemanovci navštívit snad každé větší město v Česku.

Miloš Zeman už zase brázdí zemi Zemákem. Předvolebním autobusem chce objet všechna větší města. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Reportér MF DNES přímo ze Zemáku sledoval první den "výletu", od kterého si Strana práv občanů slibuje, že je v květnových volbách dostane do Sněmovny.

Jen co nastoupíte na palubu, praští vás do očí malá žlutá cedulka položená na stole. "Výsostné území Miroslava. Mé slovo je zde zákonem!" připomíná každému, kdo by zapomněl, že šéfem Zemanovy kampaně je jeho pravá ruka, kontroverzní lobbista Miroslav Šlouf.

Místo becherovky třešňovice

"Dám si tlačenku s chlebem a cibulí,“"říká Zeman, jen co dokončí chat se čtenáři na internetu a autobus nabere směr Kladno. "V kraji Vysočina jsme překročili pět procent preferencí a zvou nás na debatu do České televize," hlásí předsedovi s mobilem u ucha Šlouf a vzápětí otevírá další lahev vína.

"Musíme Schlingovi jen připomenout, jak vypadá kamera, s vizáží už nic neuděláme," plánuje Šlouf. Na Zemanovi je vidět, jak návratem do politiky po sedmileté emigraci na Vysočině pookřál. Jen hlavního moderátora turné Bořka Slezáčka první den oslovil Marku a becherovku s pivem (hlavní nápoje Zemáku v roce 1996) vystřídalo víno a třešňovice.

Miloš Zeman už zase brázdí zemi Zemákem. Předvolebním autobusem chce objet všechna větší města.Miloš Zeman už zase brázdí zemi Zemákem. Předvolebním autobusem chce objet všechna větší města.

"Ty pozvánky dostali lidi přímo do schránek, že jo?" ujišťuje se nad druhou sklenkou vína, ještě než ve tři odpoledne vystoupí na kladenském náměstí k prvnímu mítinku. Z reproduktorů vyhrává country a v mrazivém počasí přichází víc než sto lidí.

"Myslíte si, že svobodně volíte. Ale ve skutečnosti volíte z jídelního lístku, který vám připravily strany," vytahuje Zeman hned na úvod jeden ze svých volebních trháků. Strana slibuje, že zavede právo lidí vybírat ve volbách kandidáty z různých stran.

Přestože Zeman prohlašuje, že nebude při kampani útočit na konkurenci, dojde i na poznámku, že šrotovné je ekonomický nesmysl a cpát peníze do vrcholového sportu umí každý idiot. "Máme příliš nízké daně a příliš plýtvavé státní výdaje," říká Zeman a slyší potlesk.

Mezi lidmi procházejí asistentky a nabízejí chleba s cibulí a škvarkovou pomazánkou. Na pódium s vůdcem levicové Strany práv občanů překvapivě vystupuje i kladenský primátor za ODS Dan Jiránek, který Zemana oslovuje pane premiére.

"Proč bych se nezviditelnil na mítinku jiné strany? Oni byli jediní, kteří mě pozvali," vysvětluje pak s úsměvem Jiránek. Po necelé hodině mítink končí krátkou autogramiádou.

Miloš Zeman už zase brázdí zemi Zemákem. Předvolebním autobusem chce objet všechna větší města.

"Zemana jsem viděla poprvé v životě a tím, jak mluvil, u mě stoupnul asi o sto procent. Zato Topolánka jsem potkala ve Špindlu a zjistila, že ten člověk je úplně někde jinde," říká Božena Nováková.

Ve Slaném do autobusu přistupuje Zemanův manažer Zdeněk Zbytek, který nechvalně proslul v prosinci 1989, když jako velitel tankové jednotky přijel do Prahy s "pozdravem bojových divizí".

"U mě uděláme osm procent," plánuje Zbytek, který má na starosti jižní Čechy. Ale to už Zeman stojí podruhé na pódiu a hází vtípky. "Kdyby na mě ve Slaném někdo hodil vajíčko, poprosil bych, aby na mě hodil i rajče a klobásku, a já si z toho lečo už udělám sám," naráží před asi padesátkou přítomných na Paroubkovu loňskou vajíčkovou válku.

Šlouf chce do konce března rozeslat dvoustránkový program Strany práv občanů do každé poštovní schránky v Česku, tedy asi na čtyři miliony adres. Zemák bude na silnicích šest dní v týdnu. "Jen z neděle na pondělí dostanou chlapi volno, aby donesli domů špinavé trenýrky a políbili své holky," plánuje Šlouf.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Najdete na iDNES.cz